تاريخ: ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۰ دي ساعت ۱۸:۱۸ بازدید: 1493      نظرات: 3      کد مطلب: 14140

انتقاد شهروندان مهاباد از معضل حل نشده ساماندهی سگ‌های بی سرپرست

صلاح عزیزیان


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، درحالیکه شهرداری مهاباد از ساماندهی سگ‌های بی سرپرست در این شهرستان بعد از چند سال بلاتکلیفی خبر داد، شهروندان در تماس با هاژه از عدم ساماندهی سگ‌ها با توجه به آغاز فصل سرما و بارش خبر انتقاد کردند.

کامران فاتح شهردار مهاباد در تاریخ 23 آذرماه از آغاز ساماندهی سگ‌های بی سرپرست در سطح شهر مهاباد خبر داد و گفت: سایت نگهداری سگ‌های بی سرپرست به مرحله پایانی رسیده و 1 دستگاه سایپا و 2 نفر از همکاران حوزه خدمات زنده گیری را آغاز می‌کنند.

با این حال برخی شهروندان در تماس با هاژه، ضمن انتقاد از عدم ساماندهی سگ‌های بی سرپرست نسبت به احتمال وقوع حادثه و حتی تلف شدن آنها بر اثر کمبود مواد غذایی خبر داده‌اند.

در این خصوص یکی از شهروندان در گفتگو با هاژه اظهار کرد: تغییری در جمعیت سگ‌های بی سرپرست سطح شهر احساس نشده و هر روز با استرس فرزندان ابتدایی خود را روانه مدرسه می‌کنیم.

وی افزود: بسیاری از کودکان بصورت غریزی از سگ‌ها وحشت دارند و با نزدیک شدن سگ‌ها فرار می‌کنند و همین امر ممکن است به بروز حادثه حیوان گزیدگی منجر شود.

وی اضافه کرد: صدای پارس کردن و دعواهای گله‌ای آنها در نیمه‌های شب و حتی در طول روز علاوه بر ایجاد مزاحمت باعث ایجاد ترس در بین کودکان شده است.

یکی دیگر از شهروندان دیگر نیز در گفتگو نسبت به کمبود مواد غذایی در فصل زمستان و بروز حادثه خبر داده است.

وی در تماس با هاژه اظهار کرد: کمبود مواد غذایی در اطراف شهر و یا در برخی محله‌ها بدلیل بارش برف و فصل زمستان باعث شده این سگ‌ها برای بدست آوردن مواد غذایی بصورت گله‌ای در محلات پرسه بزنند و هر لحظه احتمال می‌رود با کاهش بیشتر مواد غذایی حالت تهاجمی به خود بگیرند.

شهروندی دیگر نیز در تماس با هاژه نسبت به تلف شدن این حیوانات بر اثر سرما و کمبود مواد غذایی هشدار داده و گفته است: صحنه‌های تکان دهنده تلف شدن سگ‌های بی سرپرست در برخی شهرهای همجوار موجب نارضایتی بسیاری از سازمان‌های مدافع حقوق حیوانات شده است.

وی ضمن انتقاد از عدم اقدام مناسب سازمان‌های متولی ساماندهی سگ‌های بی سرپرست در مهاباد گفته است: شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان سازمان‌های متولی در ساماندهی تاکنون اقدامی مناسب در این زمینه انجام نداده‌اند و این مخلوقات نیز اگرچه حق زندگی دارند اما توان تنظیم جمعیت را ندارند و این مدیران شهری هستند که باید با روش‌های علمی و اصولی جمعیت آنها را کاهش دهند.

کامران فاتح شهردار مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: اگرچه طرح ساماندهی سگ‌های بی سرپرست شروع شده اما درحال حاضر در نگهداری آنها در  سایت نگهداری با مشکلاتی روبرو شده‌ایم.

وی افزود: چند مرحله زنده گیری در سطح شهر انجام شده و به احتمال قوی تیمی خارج از شهر برای عملیات زنده گیری بکارگیری شود.

فاتح تصریح کرد: بالا بودن هزینه نگهداری سگ‌ها شهرداری را دچار مشکلاتی کرده است.

شهردار مهاباد در پایان با بیان اینکه ساماندهی سگ‌های بی سرپرست در دستور کار قرار دارد اظهار کرد: تلاش می‌شود با سرعت بیشتری این طرح به نتیجه برسد.

به گزارش هاژه، موضوع سگ‌های بی سرپرست اگرچه در چند سال گذشته به عنوان یکی از مطالبات بیشتر شهروندان مطرح شده اما تاکنون بدون نتیجه مانده و حتی ورود کمیسیون فرهنگی شورای شهر به این موضوع نیز اثرات ملموسی را درپی نداشته است.

در چند سال گذشته ساماندهی سگ‌های بی سرپرست تنها در جلسات مورد بحث قرار می‌گیرد و اگر ابتدا به برخی شعارها و دستاویزها برای جلب اعتماد عمومی شهروندان تبدیل شده بود حال بدون نتیجه مشخصی با کمترین سرعت هرچند وقت یکبار مطرح و دوباره به فراموشی سپرده می‌شود.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سارا ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
سلام من دم در خونم براشون نون و اب و ماست و برنج میزارم میخورن میرن کاری ب کسی ندارن بخدا زمین حق اوناهم هست گناه دارن مسمشون نکنید عقیمشون کنید ینی اینقد از دستتون برنمیاد
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

Mozhdeh_alii ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
اگه خیلی ناراضین پاشن یه جا واسشون دست وپا کنن نه اینکه بیفتن به جونشون
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

برزون عطاری ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
باسلام

بهترین راه برای حل این مشکل این است که از شهروندان مهابادی درخواست شود که مواد غذایی قابل مصرف برای این سگها را بصورت جدا از آشغالها تحویل شهرداری داده و شهرداری این مواد را در حاشیه شهرها قرار داده تا این سگها از آنها استفاده نموده و برای دسترسی به غذا داخل شهر نیامده و هم کیسه های آشغالها توسط سگها پاره نشود و جمع آوری آشغالها برای ماموران شهرداری سهل و راحت شود.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد