تاريخ: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۱ فروردين ساعت ۲۱:۱۷ بازدید: 812      نظرات: 1      کد مطلب: 14499

تئاتر آذربایجان غربی سالی فعال، شکوفا و پر افتخار را پشت سر گذاشت


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه،  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی فعالیتهای این انجمن را درسال گذسته تشریح کرد.

امید خاک‌پور در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: انجمن هنرهای نمایشی استان با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی، هنرمندان و دفاتر شهرستانی سالی فعال، شکوفا و پر افتخار را پشت سر گذاشت.

 

وی افزود: بخش آثار تولیده شده در بخش صحنه‌ای ۴۶ اثر بوده که تقریبا در تمامی شهرستانهای استان گروه‌ها اجرای عموم داشته‌اند. لازم بذکر است تعداد قابل توجهی  از این آثار به جشنواره‌های بین‌المللی خارج از کشور، جشنواره‌های بین‌المللی در کشور، ملی ، منطقه‌ای و استانی راه یافته‌اند و موفق به کسب جوایز و افتخارات قابل توجهی شده‌اند.

خاکپور تصریح کرد: آثار تولید شده در بخش خیابانی ۲۲ اثر در سطح استان از شهرستانهای(ارومیه، بوکان، مهاباد، خوی، پیرانشهر و اشنویه) بوده که از این تعداد آثار قابل توجهی به جشنواره‌های؛ بین‌المللی ، ملی  و منطقه‌ای کشور راه‌ یافته‌اند و‌ موفق کسب افتخارات زیادی شده‌اند.

وی اضافه کرد: از اول دی ماه ۹۸ پنج‌شنبه‌ها با نمایشنامه‌خوانی در شهرستان ارومیه برگزار شده، همچنین از ویژگیهای این دوره‌ می توان به اجراهای عموی در سال ۹۸ حضور اجراهای هنرمندان در شهرهای مختلف استان اشاره کرد که باعث رونق و شکوفایی هر بیشتر تئاتر استان شد.

رییس انجمن هنرهای نمایش استان آذربایجان غربی در ادامه به آثار راه یافته به جشنواره‌ها اشاره کرد و گفت: راهیابی نمایش(بهم میرسیم) به کارگردانی آقای رسول بانگین به جشنواره بین‌المللی منودرام کشور عراق( اربیل) از شهرستان ارومیه، حضور نمایش (مال به کول) به کارگردانی آقای امید خاک‌پور به جشنواره بین‌المللی آمد در کشور ترکیه(دیاربکر) از شهرستان مهاباد، حضور نمایش‌های (مده‌آ) به کارگردانی خانم شبنم یوسفی، (بهم میرسیم) به کارگردانی آقای رسول بانگین در فستیوال کشور ترکیه(وان) از شهرستان ارومیه، راهیابی نمایش (سرود صدهزار افیلیای عاشق) به کارگردانی آقای امید خاک‌پور به نخستین جشنواره بین‌المللی تئاتر (SOLO) کشور ترکیه(دیاربکر) از شهرستان مهاباد، حضور نمایش ( چند روایت نامعتر از آنچه نمی‌بینیم) به کارگردان آقای کریم علیخواه در سی‌وهشتنین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، از شهرستان ارومیه، راهیابی نمایش (ساد) به کارگردانی آقای یوسف مولودی به پانزدهمین جشنواری سراسری مهرکاشان، از شهرستان ارومیه و چندین دستاورد دیگر اشاره کرد که بصورت موردی در ذیل به آن اشاره می شود:

 حضور نمایش (صدای انسانی) به کارگردانی آقای رضا رجایی به نخستین جشنواره ملی هامون، از شهرستان ارومیه.

 راهیابی نمایش(زبان کوهستان) به کارگردانی آقای رحیم عبدالرحیم زاده به چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، از شهرستان بوکان.

حضور نمایش (الف آه می‌کشد) به کارگردانی آقای افشین ناصری به یازدهمین جشنواره ملی خیابانی مرصاد، از شهرستان بوکان.

 راهیابی نمایش(ماکسیم) به کارگردانی آقای افشین ناصری به سیزدهمین جشنواره سراسری خیابانی ارسباران، از شهرستان بوکان.

حضور نمایش(هزار تو) به کارگردانی آقای رامین عطار به دهمین جشنواره ملی خیابانی شروند لاهیجان، از شهرستان پیرانشهر.

 راهیابی نمایش (تیک تاک) به کارگردانی خانم نازیلا امینی به سومین جشنواره سراسری خیابانی «چتر» یزد، از شهرستان بوکان.

 حضور نمایش (کابوس مورچه‌ها) به‌کارگردانی آقای حامد اسماعیل‌وند در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کوردی(سقز) از شهرستان ارومیه.

راهیابی نمایش (افسانه ببر) به کارگردانی آقای ابراهیم ابراهیمی به شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کوردی( سقز) از

شهرستان مهاباد.

 

امید خاکپور با اشاره به برگزاری کلاسها و کارگاه‌های آموزشی در استان اظهار کرد: در سال گذشته 9 ورکشاپ تخصصی و آموزشی در سطح استان برگزار شده که بصورت خلاصه به ان اشاره می شود.

بازیگری:

الف: برگزاری ورکشاپ تخصصی نمایش خلاق و کودک و نوجوان ۲۷ و ۲۸ خرداد ۹۸ توسط استاد مسلم قاسمی در سطح اسانی در شهرستان ارومیه.

ب: برگزاری کلاسهای آموزش بازیگری دوره مقدماتی تربیت( بدن، بیان، حس) در سه ماه تابستان ۹۸ در شهرستان مهاباد.

ج: برگزاری جلسات هفتگی آموزشی نمایشمامه خوانی در راستای ( تحلیل نمایشنامه، شناخت متن و نویسنده) در ۶ ماه‌ی آخر سال در شهرستان مهاباد.

د: برگزاری کلاسهای آموزش مبانی بازیگری(تیر و مرداد۹۸) در شهرستان بوکان.

ه: برگزاری کلاسهای آموزشی مبانی بازیگری(مرداد و شهریور ۹۸) در شهرستان پیرانشهر.

و: برگزاری کارگاه علمی تئاتر خلاق در سطح استانی(۲۵ الی ۳۰ شهریور ۹۸) توسط استاد مسلم قاسمی در شهرستان ارومیه.

ز: برگزاری کلاسهای آموزش بازیگری دوره‌ی مقدماتی( تیر و مرداد۹۸) در شهرستان تکاب.

ح: برگزاری دو دوره کلاسهای آموزش بازیگری(تیر و مرداد۹۸) توسط آقای علی ضیایی در شهرستان ارومیه.

ط: برگزاری کارگاه آموزشی مبانی بازیگری و‌ نمایشنامه نویسی توسط آقای رسول بانگین ( بهمن و اسفند ۹۸) در شهرستان ارومیه.

 

وی اضافه کرد: در سال گذشته 5 جشنواره مختلف در 5 شهر استان برگزار شده که  می توان به برگزاری سی‌ویکمین جشنواره تئاتر استانی(۲۵ الی ۲۷ آبان ۹۸) در شهرستان ارومیه، برگزاری جشنواره طراحی پوستر سی‌ویکمین جشنواره تئاتر استانی(آبان ۹۸) در شهرستان ارومیه، برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان طی دو مرحله( ۲۵ الی ۲۷ تیر، ۶ الی ۷ شهریور۹۸) در شهرستان تکاب، برگزاری دومین جشنواره طنز ترکی شهرستان نقده( ۱۲ الی ۲۱ بهمن ۹۸) و برگزاری نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی شهرستان میاندوآب( ۲۴ بهمن۹۸) اشاره کرد.

 

خاکپور تصریح کرد: برگزاری مراسم روز جهانی تئاتر( روز ملی هنرهای نمایشی ایران) در هفت فروردین ۹۸ با حضور دکتر قطب‌الدین صادقی و پیشکسوتان، اساتید و هنرمندان شهرستان و استان در شهرستان مهاباد برگزاری نمایشگاه کاریکاتور( پرتره پیشکسوتان تئاتر استان) آبان ۹۸ در شهرستان ارومیه ازجمله مراسمات این انجمن در سال گذشته بوده است.

وی اضافه کرد: سفر اعضای هیأت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان جهت دیدار و نشست با هنرمندان و مسئولین ادارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های( نقده ۱۰ مرداد- پیرانشهر ۱۲ مرداد- خوی۱۶ مرداد- میاندوآب ۲۸ مرداد - تکاب ۲۳ شهریور، برگزاری جلسات ماهانه اعضای هیأت رئیسه انجمن با مدیر کل فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی و‌ همکاران ایشان در خصوص عملکرد انجمن و بررسی مشکلات و پشنهادات و جلسات مکرر اعضای هیأت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان به منظور حل و رفع مشکلات پیش رو بوده و در سال جاری نیز تداوم خواهد یافت.

رییس انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی در ادامه ضمن تقدیر از تلاش فعالان حوزه هنرهای نمایشی در استان اظهار کرد: اهدای لوج تقدیر به کارگردان‌های سطح استان که در تولید آثار صحنه‌ای تلاش کرده‌اند و تقدیر از هنرمندان و پیشکسوتان تئاتر استان در اختتامیه‌ سی‌ویکمین جشنواره تئاتر استان از دیگر اقدامات این انجمن در راستای ارج نهادن به تلاش هنرمندان این حوزه بوده است.

امید خاک‌پور در راستای شفاف سازی وضعیت مالی انجمن اظهار کرد: از زمان شروع فعالیت دور‌ه‌ی‌ جدیدانجمن(سال ۹۸) مبلغ ۳۵ میلیون تومان به حساب انجمن واریز شده که ۱۵ میلیون تومان بابت برگزاری جشنواره استانی و ۲۰ میلیون تومان بابت حمایت‌های اجرای عمومی هزینه شده و این در حالی است که آثار تولید شده ۶۸ اثر بوده است.

وی افزود: در آینده‌ی نزدیک جلسه‌ای را با هنرمندان تئاتر استان در این راستا خواهیم داشت.

خاکپور مهمترین چالش‌های تئاتر استان را کمبود و مشکلات زیر ساختی، آموزشی و‌ امکانات در مجتمع‌های ‌فرهنگی هنری و نبود حمایت‌های مالی اعلام کرد.

رییس انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی در ادامه از دکتر ناصر خدایاری مدیر کل فرهنگ و‌‌ ارشاد اسلامی، اعضای هیأت رئیسه انجمن استان، مسئولین دفاتر شهرستان‌ها، هنرمندان به‌ ویژه پیشکسوتان تئاتر استان تقدیر و تشکر کرد و از هنرمندان استان بدلیل کمبودها ومشکلات عذر خواهی کرد.

امیدخاکپور در پایان اظهار کرد: هنرمندان تئاتر این استان که به  لطف خدواند و با دستانی خالی، سالی فعال، شکوفا و پر افتخار را رقم زدند شایسته‌ی بهترین‌ها هستند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

جمال رسولی ۱۳۹۹/۱/۲۱
سلام کاک ئومید گیان.کاک ئومید له سالی رابردو دا چندین کارگردانی تان له ئه ستو بوه،بلام ئه مت لبیر چو،انشاءالله بو داهاتو به یادکمان له بکا،سرکه وتو بی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد