تاريخ: ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ساعت ۱۵:۲۲ بازدید: 874      نظرات: 0      کد مطلب: 14588
گزارشی از وضعیت مسکن روحانیون مهاباد

انتقاد ساکنین از ساخت و ساز و تأکید مسوولان و مجری طرح بر قانونی بودن طرح


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، شروع ساخت و ساز در قطعه‌ای هزار متری در یکی از کوچه‌های بلوار گلها مخالفت تعدادی از ساکنین را درپی داشته است.

 

قطعه‌ای هزار متری در کوچه پشتی بلوار گلها در منطقه موکریان مهاباد بعد از چند سال واگذاری، فعالیت ساخت و ساز خود را شروع کرده و در همین راستا نیز برخی ساکنان ضمن مخالفت با این ساخت و ساز آنرا تغییر کاربری غیرقانونی دانسته‌اند.

ساکنین با استناد به اسناد ثبتی در ثبت و اسناد، کاربری زمین مذکور را فضای سبز می‌دانند و مسوولان نیز با استناد به طرح تفصیلی سال 92 آنرا کاربری مسکونی اعلام و ساخت و ساز در آن را کاملا قانونی اعلام کرده‌اند، شرکت تعاونی مسکن روحانیون نیز به عنوان مالک جدید این زمین با استناد به مصوبات معاون وزیر، مدیرکل و سایر مسوولان استانی و شهرستانی بر قانونی بودن روند واگذاری و احقاق حقوق اعضای تعاونی تأکید کرده کرده‌اند.

 

در همین راستا برای شفافیت موضوع خبرنگاران هاژه ضمن بازدید میدانی از محل و پیگیری موضوع مستندات مربوط به ادعاها مطرح شده را مورد بررسی قرار داده‌اند.

یکی از ساکنین کوچه در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهارکرد: فضای سبز در هر منطقه جزو حقوق ساکنین است و طبیعی است ساکنین بخواهند این قطعه همچنان فضای سبز باقی بماند اما شهرداری در این مدت با کوتاهی در زمینه ساماندهی موجب شد انبوه سازی جای توسعه فضای سبز را بگیرد.

وی افزود: یکی از دلایلی که ساکنین فعلی  بیش از یک دهه قبل اقدام به خرید زمین در این محدوده کرده‌اند مجاورت با فضای سبز بوده  بوده ولی چند سال قبل تابلوی ساخت و ساز نظام مهندسی در آن احداث گردید و تا چند روز قبل همچنان بدون هیچ تغییر و ساخت و سازی باقی مانده بود.

وی تصریح کرد: چند وقت پیش شاهد نصب بنر و واگذاری آن به افراد برای انبوه سازی بودیم و همین امر انتقاد ساکنین را درپی داشته است.

وی با بیان اینکه تراکم سازی مشکلاتی در این کوچه ایجاد خواهد کرد اضافه کرد: در خصوص اطفای حریق و عملیات نجات، کاهش فشار آب، گاز مشکلاتی ایجاد خواهد کرد و ساخت و ساز در این قطعه برای ساکنین ایجاد مزاحمت خواهد کرد.

وی در پایان اظهار کرد: تاریخ آخرین سند زمین خریداری شده در این کوچه فروردین سال گذشته است و در آن زمین مذکور به عنوان فضای سبز در اسناد ثبت شده و همین امر نشان می‌دهد که زمین مذکور بصورت غیرقانونی تغییر کاربری داده شده است.

 

برخلاف ادعای ساکنین رییس اداره مسکن و شهرسازی شهرستان مهاباد با تأکید بر قانونی بودن ساخت و ساز و فرایند واگذاری زمین، ملاک و معیار تغییر کاربری، واگذاری و ساخت و ساز در زمین‌های شهری را طرح تفصیلی شهر اعلام کرد.

سوران کریمی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: طرح تفصلی که مشروع آن در سال 92 ابلاغ شده این قطعه را مسکونی اعلام کرده و بر همین مبنا این زمین به نظام مهندسی برای ساخت و ساز واگذار شده و تابلوی آن نیز از چند سال گذشته در قطعه مذکور احداث شده بود.

وی با بیان اینکه این زمین تحت مالکیت دولت است افزود: بیش از 5 سال است که قطعه مذکور واگذار شده و تمام مراحل قانونی آن برای ساخت و ساز نیز طی شده و مالکین حق دارند ساخت و ساز خود را ازسر بگیرند.

کریمی تصریح کرد: ایجاد فضای سبز در متراژ 1 هزار متر در وسط کوچه درحالیکه در فاصله کوتاهی با آن زمین به مساحت هکتار با کاربری فضای سبز وجود دارد الزامی نیست و مخالفت ساکنین با ساخت و ساز وجه قانونی ندارد.

وی با بیان اینکه تغییر کاربری در حیطه اختیارات ادارات شهر و شهرستان نیست اضافه کرد: اطلاعات اداره ثبت و اسناد مربوط به چندین دهه قبل است و دلیل اطلاق فضای سبز به این قطعه مربوط به عدم بروزرسانی اطلاعات بوده، درحالیکه طرح تفصیلی جدید که کشوری است این قطعه را با توجه به نیاز شهر، مسکونی اعلام کرده است.

رییس اداره مسکن و شهرسازی شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: در سال‌های گذشته مسکن برخی شهروندان که بصورت انبوه سازی احداث شده بود دچار مشکلاتی شد و برای تشویق و جبران ضرر مالکین، زمین فعلی که در مالکیت تعاونی مسکن نظام مهندسی بود به آنها واگذار گردید.

وی افزود: معیار تشخیص کاربری برای شهرداری و مسکن و شهرسازی طرح تفصیلی است و طبق این طرح قطعه مذکور مسکونی است و برهمین مبنا پروانه ساخت و ساز برای آن صادر شده است.

 

مدیرعامل مسکن تعاونی روحانیون مهاباد به عنوان مالک جدید این زمین که مسوولیت انبوه سازی مساکن را برعهده دارد در گفتگو با هاژه ضمن استناد به مصوباتی که در جلسات مختلف با حضور معاونین وزیر، مدیران کل و مسوولان شهرستان و استانی تدوین شده‌اند، حق ساخت و ساز در این زمین را قانونی می داند.

خالد مدرسی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: این تعاونی از سال 1392 با هدف تأمین مسکن 250 نفر از روحانیون شهرستان مهاباد در قطعه‌ای همجوار با آپارتمان‌های روناس عملیات ساخت و ساز خود را آغاز نمود و اعضا نیز بیش از 5 میلیارد تومان برای هزینه‌های آن هزینه و واریز کرده‌اند، اما از سال 1394 بدلیل مشکلات مربوط به عدم کیفیت کافی زمین و نبود اعتبارات دولتی برای پرداخت خسارات، عملیات ساخت و ساز تعطیل گردید.

وی افزود: بدلیل گود برداری و ایجاد ترانشه به ارتفاع 18 متر زمین مذکور ترک برداشت که به گفته کارشناسان وقت نزدیک به 2 میلیارد تومان جهت ترمیم آن باید از سوی دولت اختصاص می‌یافت که این امر بدلیل نبود نقدینگی انجام نشد، لذا طی جلساتی که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، مسوولان رده بالای استانی و شهرستانی برگزار گردید مصوب شد قطعاتی جدید با درنظر گرفتن جبران خسارات و ایجاد رغبت دربین اعضای تعاونی جهت واریزی جدید و به سرانجام رساندن طرح به شرکت تعاونی واگذار گردد.

مدرسی با بیان اینکه این مصوبه نقطه عطفی برای دلگرمی و تشویق اعضای تعاونی بود تصریح کرد: برابر مصوبات و استعلامات قانونی کمیسیون ماده 5 به شماره 98/112/1166 در تاریخ یکم مهرماه 1398 و پیرو آخرین جلسه برگزار شده با مسوولان کشوری، استانی و شهرستانی در تاریخ هشتم آبان 98 و انجام توافقات با تعاونی مسکن نظام مهندسی این زمین به تعاونی مسکن روحانیون بصورت شفاف و قانونی واگذار گردید.

وی اضافه کرد: کاربری قطعه مذکور طبق آخرین نسخه طرح تفصیلی مسکونی بوده و در سال 1392 به استناد به این طرح به تعاونی مسکن نظام مهندسی بصورت مشروط( احداث و تکمیل پروژه در مدت 18 ماه) واگذار گردید اما با پایان مدت قانونی، مالکیت آن دوباره به دولت بازگردانده شد و در سال گذشته این زمین به تعاونی مسکن روحانیون جهت تأمین مسکن اعضا واگذار گردید.

مدیرعامل مسکن تعاونی روحانیون مهاباد در ادامه اظهار کرد: تابلوی احداث ساختمان از سوی تعاونی مسکن از سال 1392 در محل نصب شده و حتی سال قبل نیز محوطه آن فنس کشی شده، بعد از گذراندن تمامی مراحل بنر واگذاری این قطعه بر روی تابلو نصب و عملیات احداث با صدور مجوزات از مراجع مختلف متولی صادر شده است.

خالد مدرسی با بیان اینکه هزینه‌های آماده سازی زمین به تعاونی مسکن نظام مهندسی پرداخت شده افزود: سند قطعی این قطعه بنام دولت بوده و به تعاونی واگذار گردیده، لذا تمامی مراحل آن شفاف و قانونی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه بدلیل افزایش جمعیت و کمبود زمین در شهر مهاباد آپارتمان‌سازی به عنوان الگوی تأمین مسکن در این شهر امری عادی است تصریح کرد: در بیشتر محلات شهرستان آپارتمان‌سازی انجام شده و در این منطقه نیز بخش عمده مساکن بصورت آپارتمانی است.

مدیرعامل مسکن تعاونی روحانیون مهاباد در پایان اظهار کرد: ضمن احترام به حقوق تمامی شهروندان و ساکنین، قطعه فعلی از سال 1392 واگذار گردیده و عملیات آماده سازی آن نیز صورت گرفته اما تاقبل از واگذاری آن به تعاونی مسکن روحانیون مخالفتی صورت نگرفته، لذا روحانیون شهرستان نیز که سرمایه‌های خود را از سال 1392 برای ایجاد مسکن صرف کرده‌اند حق و حقوقی دارند و شاید احداث مسکن در شرایط فعلی جدا از لحاظ کردن تورم، تأخیر چندساله در تحویل واحدها، تنها بخش کوچکی از ضرر و زیان اقتصادی اعضا را جبران نماید.

 
به گزارش هاژه، تمامی اسناد مربوط به قطعه زمین واگذاری شده اعم از مدارک  اسناد ثبتی اشخاص حقیقی و حقوقی به این رسانه ارسال و مورد بررسی و پیگیری قرار گرفته و به منظور حفظ اسناد و جلوگیری از هرگونه جعل و انتشار غیرقانونی از رسانه‌ای شدن آن صرف نظر شده است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد