تاريخ: ۱۳۹۹ شنبه ۱۳ ارديبهشت ساعت ۲۰:۵۴ بازدید: 488      نظرات: 0      کد مطلب: 14645

چین اورست را اندازه گیری می کند


به گزارش هاژه به نقل از ایرنا ،چین در حال اعزام تیم بررسی و نقشه برداری برای اندازه گیری «اورست» ارتفاع بلندترین کوه دنیا است تا به حدس و گمان ها درباره اندازه واقعی این کوهستان خاتمه دهد.
 این تیم ماه جاری میلادی به بلندترین قله دنیا در منطقه تبت واقع در شمال غرب چین اعزام شده و مدت ها برای این کار برنامه ریزی صورت گرفته است
این تیم شامل ۵۳ تن از محققان و نقشه برداران است و قرار است با استفاده از پیشرفته ترین فناوری ها از جمله سامانه موقعیت سنجی بایدو که با ده ها ماهواره پشتیبانی می شود، بلند ترین کوه دنیا را اندازه گیری کنند.
این قله را نپالی ها «سامارگاتا» و چینی ها در منطقه تبت «چومونگ لانگما» می نامند جهان نیز این کوه را با نام «اورست» می شناسد این کوه در رشته کوه هیمالیا بین چین و نپال قرار دارد.
سال ۲۰۰۵ میلادی، چینی ها بلندا و همچنین دامنه قله را بررسی کردند و بر اساس آن ارتفاع این قله ۸ هزار و ۸۴۴ متر و ۴۳ سانتیمتر اعلام شد که دقیقترین اندازه گیری از آن زمان تاکنون بوده است.
نپال اما می گوید که در اندازه گیری های این قله باید بخش کلاه برفی آن نیز محسوب شود که با این حساب اندازه کوه ۸ هزار و ۸۴۸ متر خواهد بود بسیاری این دیدگاه را قبول دارند اما تاکیدهای دیگری هم هست مبنی بر اینکه این بخش می تواند چند سانتیمتری تغییر کند و بخصوص پس از زمین لرزه ۸.۱ ریشتری سال ۲۰۱۵ میلادی در چین ممکن است اندازه قله تغییر کرده باشد.
اکتبر سال ۲۰۱۹ «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین از نپال دیدار کرد و طرفین توافق کردند در این زمینه تحقیقات مشترکی انجام دهند و این قله را نماد دوستی دو کشور نامیده اند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد