تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت ساعت ۱۷:۲۶ بازدید: 600      نظرات: 1      کد مطلب: 14688

مکانیابی غیرکارشناسی تلخاب را قربانی می‌کند

آرام هدایت‌نیا (شاروێران) دانشجوی کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی


وضعیت قرمز منطقه مکریان شمالی(شامات) و روستای تلخاب را دریابیم و جدی بگیریم، چرا که سایت زباله تلخاب دامن‌گیر کل منطقه خواهد شد.

از انجایی که همه میدانیم اشتباه مدیریتی در یک بخش منطقه میتواند آثار زیانباری برای دیگر مناطق را در پی داشته باشد، دفن نکردن بجا و انتقال پسمان میاندواب به گورستان تلخاب، نه برای تلخاب، بلکه برای میاندواب و دیگر مناطق همجوار نیز دردسرهای عدیدی به همراه خواهد داشت چرا که بر اساس پروتکل سازمان بهداشت جهانی، مکان دفن پسماند باید در فاصله‌ی ۱۰ الی ۲۰ کیلومتری از مناطق مسکونی (اعم از شهر و روستا) قرار داشته باشد.

محل تعین شده برای آوردن زباله و دفع پسماند در کمتر از یک کیلومتری قشلاق و بزرگترین قبرستان منطقه یعنی روستای تلخاب که محل دفن ۲۰  روستای همجوار میباشد، واقع شده است. این در حالی است که محل مذکور نه تنها متعلق به روستای تلخاب، بلکه به کل روستاهای همجوار، منطقه‌ مکریان شمالی(شامات) و نیز دیگر شهرهایی است که با مردم این دیار خویشاوندی و ارتباط نزدیک دارند. سایت پیشنهادی از نظر چشم انداز و زیباشناختی منطقه نیز به گونه‌ای نیست که مناسب و درخور مردم منطقه باشد چرا که محل مذکور بر سر راه ورودی چهار روستای اطراف(دلکداش، قشلاق، شیرین آب و تلخاب) واقع گشته و جمعیتی که برای دیدار و فاتحه‌خوانی روح عزیزانشان به این منطقه می‌آیند، در بدو ورودشان با صحنه‌ی خوشایندی روبرو نخواهند گشت.

بوی نامبطوع و شیرابە حاصل از این پسماند نیز روی دیگر ماجراست که در آینده‌ای نه چندان دور و در صورت مدیریت نابجا و نادرست، میتواند خسارات زیانباری را در وهله‌ی اول به عموم مردم منطقە و در ثانی به اراضی کشاورزی و علل خصوص زراعت منطقه تحمیل کند. چرا کە در فصل گرما باعث انتقال گازهای بد بو و متعفن و نیز وزش باد سبب جابجایی انواع پسماند، انگل و جانداران میکروسکوبی بیماری‌زا در مسافت‌های طولانی خواهد شد و چه بسا این عناصر تا شهرستان میاندواب که در نزدیکی محل دفع قرار دارد نیز پیش خواهد رفت.

اصولا سایت زباله را با رعایت تمامی مطالعات زمین شناسی، نقشه‌های توپوگرافی، با توجه به سلامت و بهداشت عمومی مردم، در نزدیکی مراکز صنعتی استان و نیز مناطقی ایجاد میکنند که سنگ بستر آن ضخیم باشد تا شیرابه زباله به داخل آبهای زیر زمینی نفوذ نکند. شیرابە و آبهای ناشی از زباله محل مذکور، احتمال آلوده شدن آبهای زیر زمینی مناطق اطراف را افزایش داده و در آتی میتواند کشاورزی و زمینهای حاصلخیز این مناطق را فلج کند. سایت پیشنهادی در بالا دست مناطق جمعیتی با تراکم بالا قرار دارد و جهت وزش یکی از بادهای غالب منطقه نیز از جنوب به شمال است (که در اصطلاح محلی به باد «شەماڵ» معروف است) و بطرف مناطق مسکونی است.

جدا از این مسایل، این موضع هیچ ارتباطی به زبان، نژاد و ملیت ساکنین دشت شامات و شهرویران نداشته، و یقینا نباید چنین اشتباهاتی را هیچ جا برتابیم. موردی که در راس همه قرار دارد و بخشی از سنت و آیین ماست این است که این منطقه محل دفن عزیزان، اجداد و نیاکان و نیز شخصیت‌های بسیار مورد احترام مردم منطقەای است که برای این مرز و بوم خون دلها داده‌اند و سنبل این دیارند. چگونه ممکن است اجازه دهیم عزیزانمان در میان آشغال و پسماند بخوابند و روحشان آرام بگیرد!؟؟
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۹/۲/۱۸
صد درصد یکی باید به این مسأله رسیدگی کنه

نظر خود را براي ما ارسال كنيد