تاريخ: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۸ ارديبهشت ساعت ۱۷:۴۹ بازدید: 974      نظرات: 0      کد مطلب: 14708
کرونا، بانک و مشتریان بی‌گناه

مقاومت بانک‌های مهاباد با اجرای فاصله گذاری اجتماعی


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، شیوع کرونا در مهاباد با رشدی لجام گسیخته بشدت درحال افزایش است و در این بین عدم هماهنگی و یا هرگونه تلاش برای کاهش این بحران از سوی بانک‌ها صدای ستاد مقابله با کرونا در شهرستان مهاباد را هم بلند کرد.

از ابتدای شیوع کرونا در مهاباد، پرداخت وام‌های زیر 5 میلیون تومان برای بازاریانی که کسب و کارشان به تعطیلی کشیده شده به مطالبه‌ای جمعی و همه گیر تبدیل شد و تا این لحظه علی رغم رایزنی مسوولان رده بالای شهرستانی به نتیجه‌ای نرسیده است.

از سویی دیگر تعویق 3 ماهه اقساط بانکی نیز از همان روزهای اول با برداشت پول از حساب‌های شهروندان با جنجال همراه بوده و اگرچه ورود دولت و مسوولان تا حدودی بانک‌ها را مجاب به اجرای این دستور کرد اما تماس‌های روزانه بانک‌ها با ضامنین و ضربه زدن به اعتبار شهروندان وام گرفته در نزد ضامنین فشار غیرمستقیمی است که اعتبار اشخاص را نشانه رفته و شرایطی را به‌وجود آورده تا افراد وام گیرنده برای نجات اعتبارشان دست به دامن قرض و ربا و... شوند.

در روزهای گذشته با افزایش یکباره تعداد مبتلایان به کرونا در مهاباد، ستاد مقابله با کرونا در شهرستان مهاباد با هدف پلمب مکان‌های که دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند از مراکز خدماتی و عمومی شهر بازدید کرد، بازدید که نتایج آن در بانک‌ها بسیار قابل توجه و در عین حال ملامت آورد بود.

به گفته رییس یکی از بانک‌های مرکزی شهرستان مهاباد اجرای دقیق دستورالعمل‌ها موجب صرف نظر مردم از مراجعه بانک و در نتیجه آن کسب درآمد بانک شده به نحوی که نمی‌توان شرایطی سختی را ایجاد کرد.

به طور کلی سخن بسیاری از مدیران شعبات در این جمله خلاصه می‌شد که بانک‌ها بر سر جذب مشتری رقابت دارند و اجرای فاصله گذاری می‌تواند در کاهش تعداد مراجعات موثر باشد، لذا اجرای طرح فاصله گذاری و مقابله با کرونا تنها در 2 بخش عمده جداسازی کارمندان از شهروندان و بی‌خیالی نسبت به سرگذشت شهروندان داخل بانک اجرا می‌شود.

بهانه دیگر یکی از روسای بانک‌های دولتی و مرکزی شهر به عنوان یکی از مکان‌های بسیار شلوغ و بدون ایجاد فاصله گذاری، تأمین رایگان ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی و تجهیزات از سوی ستاد مقابله با کرونا و اداره صنعت معدن و تجارت برای بانک بود، درخواستی که حتی اقشار بسیار آسیب پذیر شهرستان نیز از مطرح کردن آن ابا دارند.

اگرچه ممانعت از تهیه عکس در فضای بانک از نظر امنیتی قابل قبول و توجیه است اما وضعیت تراکم شهروندان در پشت باجه‌ها و فضای داخل بانک را نمی‌توان پنهان کرد.

در این بین کم نبودند روسایی که درصدد مقابله با ستاد مقابله با کرونا بودند و همین امر موجب شد تا این ستاد در نشستی فوق العاده ابلاغ رسمی و پلمب برخی بانک‌ها را در دستور کار قرار دهند.

عملکرد بانک‌ها در قبال شهروندان در دوران کرونا و پسا کرونا در قبال شهروندان قابل دفاع نبوده و اقدامات چند روز اخیر نیز موجب شد تا مسوولان شهرستان نیز به صف منتقدان شهروندان بپیوندند. 
 
در شرایطی که کرونا بسیاری از خانواده‌ها را در مهاباد با ورشکستگی جدی روبرو کرده تهیه روزانه ماسک و دستکش و یا چند لیتر ماده ضدعفونی کننده دست برای سلامت شهروندان کمترین اقدام و وظیفه‌ای است که بانک‌ها می‌توانند انجام دهند تا لااقل اگر در حمایت از شهروندان و حتی مشتریان خود بی‌خیال بودند بخشی از دلایل شیوع گسترده کرونا در بین شهروندان نباشند.
 
عکس تزئینی و مربوط به بانک‌های مهاباد نیست.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد