تاريخ: ۱۳۹۹ شنبه ۲۰ ارديبهشت ساعت ۱۹:۲۵ بازدید: 400      نظرات: 0      کد مطلب: 14719

تپه «سنگان» اشنویه نیز به فهرست آثار ملی اضافه شد


به گزارش هاژه به نقل از ایرنا، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشنویه گفت: تپه سنگان این شهرستان نیز پس از ثبت قلعه سنگان در فهرست آثار ملی به این فهرست اضافه شد.

روناک تاسا در گفت و گو با ایرنا افزود: تپه و قلعه معروف و تاریخی سنگان در پنج کیلومتری جنوب شهرستان اشنویه واقع و به قلعه «موسی‌خان» مشهور است که با قدمتی بیش از ۱۵۰ سال از آثار تاریخی مهم در شمال غرب کشور به شمار می‌رود.
وی بیان اینکه پیشتر تنها قلعه سنگان برای ثبت در فهرست آثار ملی معرفی شده بود اظهار داشت: با تلاش های انجام گرفته تپه این اثر تاریخی نیز به پرونده مربوطه اضافه و با شماره ۳۲۷۱۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
وی گفت: این قلعه طی سال‌های طولانی محل سکونت سران ایل «زرزا» بوده و هم‌اکنون بعد از صدها سال سکونت این ایل، بخش‌هایی از آن تخریب شده است.
وی بیان کرد: قلعه سنگان بر بالای تپه‌ای دایره‌ای شکل به ارتفاع ۳۰ متر از سطح دریا در زمینی به مساحت ۲ هزار متر و با ۷۰۰ متر زیربنا قرار دارد و دارای بخش اندرونی و بیرونی است که ضلع شرقی محل نشیمن مردان و ضلع غربی این قلعه محل نشیمن زنان است.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشنویه اضافه کرد: سال گذشته مراحل اداری و مراحل ثبت این محوطه تاریخی ابلاغ شده بود که اکنون شماره ثبت ان نیز به‌ اداره واصل شده ‌است.
«تاسا» افزود: هم‌اکنون در حال بررسی و تکمیل پرونده و ارائه مستندات برای هشت محوطه تاریخی دیگر در این شهرستان جهت ثبت در فهرست آثار ملی کشور در سال جاری هستیم.
اشنویه، یکی از مناطق مهم تاریخی و باستانی آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود که دارای ۱۰۶ اثر ثبت‌ شده در فهرست آثار ملی از جمله تپه «دینخواه»، «کتیبه کیلاشین»، «قلعه قلاتگاه»، «کتیبه عین‌الروم»، «قبرستان مارابراهیم» و تومولوس‌های «سوجه»، «گندویلا»، «حسن نوران»، «ملااحمد» و «سیاوان» دارد.
این شهر مرزی همچنین به دلیل داشتن پنج کتیبه از ۱۰ کتیبه مهم اورارتویی به‌ کانون آثار برجامانده اورارتویی در کشور تبدیل شده و شناسایی این کتیبه‌های مهم از جمله «کیله‌شین» و «عین‌الروم» باعث شده است تا کارشناسان آثار باستانی و تاریخی و باستان‌شناسان از این منطقه به عنوان بهشت باستان شناسی یاد کنند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد