تاريخ: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۵ خرداد ساعت ۱۲:۱۶ بازدید: 442      نظرات: 0      کد مطلب: 14893
فوکال پوینت علمی بیماری کرونا در کوردستان:

دستکش احساس امنیت فریبنده در مقابل کرونا


بە گزارش پایگاه خبری هاژه، فوکال پوینت علمی بیماری کرونا در کوردستان، گفت: دستکش کارایی لازم در مقابل ویروس کرونا را ندارد و چه بسا منجر به انتقال و انتشار ویروس خواهد شد لذا شستن مکرر دست‌ها توصیه می‌شود.

بهزاد محسن‌پور امروز(15 خرداد) در جمع خبرنگاران، با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در استان کوردستان، اظهار کرد: طی دوهفته اخیر تاکنون تعداد موارد بستری، موارد سرپایی مشکوک و مبتلایان به کرونا ویروس خصوصا در سنندج افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با پیک مجدد کرونا در سنندج مواجه هستیم، افزود: می‌طلبد شهروندان اصول بهداشتی و  مراقبت‌هایی را که روزهای اول شیوع کرونا در استان در پیش گرفته بودند مجدد مد نظر قرار دهند.

 فوکال پوینت علمی بیماری کرونا، بیان کرد: از لحاظ امکانات بهداشتی، درمانی و دارویی در استان مشکل و کمبودی نداریم اما خستگی و فشار کاری همکاران تلاشگر جامعه بهداشت و درمان بیشتر شده است هرچند ما باجان و دل در خدمت مردم و تامین سلامتی آنان هستیم و دراین راه فعالیت‌های لازم را انجام می‌دهیم ولی مردم هم باید با رعایت اصول بهداشتی به  فکر سلامتی کادر درمانی باشند.

محسن‌پور با بیان اینکه معیار تشخیص برای فرد مبتلا به کرونا نشانه‌های بالینی است، افزود: بر اساس هرآنچه که در سی‌تی اسکن ریه ارزیابی می‌شود، درمان را شروع خواهیم کرد.

وی خطاب به شهروندان عنوان کرد: باید بپذیریم که کرونا دیگر باما هم‌خانه شده بنابراین با رعایت اصول بهداشتی، رعایت فاصله یک و نیم متری و دوری از تجمع در مکان‌های پرتردد از خود و افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند، مراقبت کنیم.

وی با بیان اینکه کرونا ویروس نانجیبی است، ذکر کرد: رفتار این ویروس قابل پیش‌بینی نیست امکان دارد از لحاظ ماهیتی تغییر کند و با عوارضی همچون از دست دادن حس بویایی، علائم گوارشی، خستگی و کوفتگی بدن و سردرد خود را نشان دهد بنابراین نباید ریسک کرد.

فوکال پوینت علمی بیماری کرونا با بیان اینکه کسانی که به کرونا مبتلا می‌شوند ۷۰ تا ۸۰ درصد آنان علائم خاصی ندارند، خاطرنشان کرد: حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد مبتلا امکان شدت بیماری در آن ها وجود دارد و ۵ درصدشان ممکن است نیازمند بستری و اقدامات اولیه بیماری باشند.

 محسن پور استفاده از ماسک را جهت عدم انتشار ویروس کرونا ضروری برشمرد و یادآور شد: استفاده از ماسک حدود ۹۰ درصد مانع انتشار ویروس خواهد شد.

ایسنا ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد