تاريخ: ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۰ تير ساعت ۱۰:۱۶ بازدید: 721      نظرات: 1      کد مطلب: 15001

تلقین؛ حاکم مطلق ذهن


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، هر آنچه هستیم، همان است که اندیشیده ایم. ذهن همه چیز است. هر آنچه را باور کنیم، همان میشویم.

تلقین (وانمود) فرآیندی روانشناختی است که به کمک آن یک شخص افکار، احساسات، رفتار و نگرش خود یا فرد دیگر را هدایت میکند. تلقین به بیانی ساده نوعی گول زدن خودمان است. با تکرار خواسته ذهن خودآگاه، می توانیم یک باور جدید را در ذهن ناخودآگاه ایجاد کنبم. هرآنچه را که در مرکز توجه تان قرار دهید و چندین بار در چند ساعت مختلف تکرار کنید در ضمیر ناخودآگاهتان ریشه خواهد گذاشت.
دین اسلام زندگی را با گفتن اذان در گوش نوزاد شروع می کند و با تلقین میت تمام می کند. اذان، عبادت و ذکر کردن نوعی وانمود به حساب می آید.

حکایتی از قدرت تلقین

کاشف تلقین دکتر امیل کوئه داروساز و روان شناس فرانسوی است که قوانین این فرایند را پایه گذاری کرده است. امیل کوئه روزی در داروخانه مشغول به کار بود که یکی از بیمارانش با شکایت از اینکه داروهایش اثری نداشته و باعث بهبودی مریضی اش نشده است وارد شد. در آن لحظه به ذهن دکتر کوئه رسید که قرص های قبلی را بگیرد و همان قرص را با رنگ و کپسول جدید به بیمار بدهد.
در زمان ارائه به او گفت که این قرص تازه به دست او رسیده و بیماران زیادی را بهبود بخشیده و مطمئن باش که برای تو هم موثر است. بعد از چند روز بیمارش نتیجه مثبتش را به او می گوید. کوئه از این قضیه متعجب می شود، هر دو دارو را آزمایش میکند که نتیجه می گیرد هیچ تفاوتی ندارند. در نهایت چیزی به نام تلقین را کشف می کند.



تلقین انواع مختلفی دارد. دیداری، شنیداری، فکری، کلامی، نوشتاری که براساس میل شخصی از انواع آن می توانید استفاده کنید. برای تاثیری پذیری، جملات تلقینی باید مثبت و کوتاه باشند، در عین حال جملات باید با باوری عمیق و بسیار جدی و محکم تکرار شوند. بدن انسان شامل میلیون ها میلیون سلول زنده و هوشمند است که کار سازمان یافته، ساختن، پرورش و حفظ بدن را انجام می دهد.
ضمیر ناخودآگاه یا عملکرد خودکار ذهن، سلولها را برای انجام وظایف خاصی هدایت می نماید. در نظریه های روانکاوی شخصیت فروید از ضمیر ناخودآگاه یا ضمیر ناهوشیار به عنوان مخزن احساسات، افکار، اسرار و خاطراتی که خارج از اطلاعات آگاهانه ماست یاد شده است.
فروید می گوید: قبل از اینکه به خود شک کنید که شاید به افسردگی و عدم اعتماد به نفس کافی دچار شده اید، بهتر است مطمئن شوید که اطرافتان را آدم های احمق پر نکرده باشند. یکی از بهترین روش های برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه هیپنوتیزم است، ضمیر ناخودآگاه با وجود اینکه بسیار قدرتمند است اما فرق بین واقعیت و خیال را نمی داند.

از مزایای قدرت ضمیر ناخودآگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- بروز توانایی ها و استعداد های نهفته درونی
- افزایش احساس همدلی و درک
- به خاطر آوردن جزئیات بیشتری از پدیده های گوناگون
- یافتن راه حل های بسیار عالی در مراحل مختلف زندگی
- افزایش میزان یادگیری
- کشف ریشه های ترس و هراس

قدرت تلقین
 

همانطور که در جریان هستید انسان برای کسب موفقیت و آرامش در طول زندگی می تواند از یک سیستم به شدت هوشمند به نام ضمیر ناخودآگاه استفاده کند. تحقیقات نشان می دهد اگر انسانی آموزش ندیده باشد به صورت پیش فرض فکرهای منفی در ذهن او ساخته می شود. همچنین تلقین هایی که در ذهن اتفاق می افتد از جنس تلقین های منفی می باشد.
اما برای اینکه بتوانیم این افکار منفی را در ضمیر ناخودآگاه تغییر دهیم نیازمند آن هستیم که از ابزار های جدید و متفاوتی استفاده کنیم. یکی از بهترین و سریع ترین راههای برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه، استفاده از تلقین است.


9 تکنیک استفاده از تلقین

1.جملاتی که شما به عنوان تلقین از آن استفاده می کنید باید در حال به عینیت رسیدن باشد

مثلا فردی اضافه وزن دارد و علاقه‌مند است که خوش هیکل باشد، اگر هر روز تلقین کاهش وزن را تکرار کند اما نتیجه ای نبیند دچار افسردگی می شود. اما اگر همین فرد در باشگاه ثبت نام کند این بار استفاده از قدرت تلقین بیشتر به جان و دل او می نشیند و احساس پژمردگی نمی کند.
 
2.باور پذیری تلقین
 
اگر تازه شروع به استفاده از قوانین موفقیت کرده اید سعی کنید ابتدا از باور های کوچک استفاده کنید. این باور کوچک به شما کمک می کند که وقتی قدرت حیرت آمیز قانون تلقین را متوجه شدید شروع به ساخت باور های جدید و از بین بردن سقف کاذب ذهنی خود کنید.

3.جملات ساده و کوتاهی را برای تلقین استفاده کنید. برای تاثیر پذیری لزوما تاکیدی

مثلا من عالی هستم.
 من باهوش هستم.
 
4.حتما حتما حتما باید بعد استفاده از آن جمله یا عبارت تلقین پذیر شما احساس خوبی داشته باشید.
 
اگر به هر دلیلی جمله ای را برای خود طراحی کرده اید که بعد از استفاده از آن احساس افسردگی یا ناراحتی حقارت به شما دست می دهد به هیچ عنوان به آن مسیر ادامه ندهید. تلقین شما باید در دل شما بنشیند و احساس رضایتمندی و خوشحالی به شما بدهد.

 
5.تکرار تکرار تکرار
 
جمله ای که برای تلقین خود استفاده کردید را در طول روز تکرار کنید. یکی از بهترین زمان های تکرار این جملات 20 دقیقه قبل از خوابیدن و 20 دقیقه بعد از بیدار شدن می باشد.


6.با صدای بلند تکرار کنید
 
صدای بلند باعث می شود گوش شما و زبان شما هم درگیر شود و تاثیرپذیری این تلقی را در شما افزایش دهد.

7.جمله را تا رسیدن به هدف عوض نکنید

در مسیری که شما شروع به استفاده از تلقی می کنید متوجه می شوید که اتفاق های جدیدی در حال رخداد می باشد. این ها همه نشانه هایی هستند که برای شما فرستاده میشوند تا بدانید که در مسیر درست هستید. به هیچ وجه با دیدن آن نشانه ها خوشحالی و ذوق شما را بر ندارد که دست از طلب بردارید و فکر کنید که به آن رسیده اید. حتما حتما تا رسیدن به آن هدف دست از این جملات و این تلقین ها برندارید.

8.طوماری از جملات تلقین پذیر درست نکنید
 
لیستی از خواسته ها و اهداف درست نکنید و نهایتا در طول روز از 5 جمله استفاده کنید.

9.بدون اذن خدا برگی از درخت نمی افتد

تلاش کنید در جملات تان یاد خدا را به جا آورید این کار باعث گارانتی و امنیت هدف و خواسته شما می شود وقتی خدا بنده اش را ببیند که در حال تلاش است و با توکل به او می خواهد به خواسته اش برسد لطفش را شامل حال او می کند.

معرفی فیلم تلقین (inception)


دام کاب (لئوناردو دی‌کاپریو) یک دزد ماهر در استخراج اسرار ارزشمند مورد نیاز سازمان‌های جاسوسی و شرکت‌های تجاری و چندملیتی است. توانایی او در این است که هنگامی که دیگران در خواب هستند و ذهنشان در آسیب‌پذیرترین وضعیت است، اسرار کلیدی آنان را از درون رویاهایشان ربوده و در دنیای بیرون از خواب، این اسرار را به خریداران متقاضی عرضه می‌کند.
او یک گروه چیره دست از روان‌کاوان و معماران زبردست دارد که همراه او مخفیانه وارد خواب‌های دیگران شده و سعی در کشف و ربودن اطلاعات دارند.
 
جملات بزرگان تاریخ در مورد قدرت تلقین
 
تلقین واقعا مفید است و قدرت غیر‌قابل تصوری دارد!
به هیچ وجه خرافات نیست؛ زیرا دانشمندان بزرگی همچون انیشتین، نیوتن یا روانشناسان بزرگی مثل فروید در نوشته‌هایشان به قدرت باور و تلقین اشاره کرده‌اند و البته تمامی پیامبران با شیوه تدریس خودشان یکی از اصولی که به انسان‌ها آموختند این‌ بود: باور کنید تا ببینید...

هر آنچه که بتوانید در ضمیر ناخودآگاه‌ تان بکارید و با تکرار و تلقینات کمک کنید و رشد کنند سرانجام روزی تبدیل به حقیقت خواهد شد. ارل نایتینگل
 
بزرگ ترین و مهمترین کشف تاریخ بشریت که سرنوشت انسان‌ها را بر کره خاکی دستخوش تغییر کرده است کشف قابلیت تغییر زندگی انسان فقط با تغییر افکارش است. ویلیام جیمز
 
جهانی که ما برای خودمان ساخته‌ایم نتیجه‌ی تفکرات‌مان است. نمی‌توانیم این دنیا را بدون تغییر طرز فکرمان تغییر دهیم.
آلبرت انیشتین
 
انرژی ذهن انسان، لازمه‌ی حیاتش است. ارسطو
 
انسان‌ها زندانی سرنوشت خود نیستند، تنها زندانی تفکرات خودشان‌اند. فرانکلین روزولت
 
محیط شما و وضعیت اقتصادی‌تان انعکاس کاملی از طرز تفکر شما‌ست. جوزف مورفی
 

معرفی کتاب برای ضمیر ناخودآگاه و فرایند روانشناختی تلقین
 
1.کتاب: ایگو و اید (من و نهاد)
زیگموند فروید

بحث اصلی کتاب حول ایگو است، که فروید او را در نبردی مقابل سه قوا به نام اید، سوپرایگو و جهان خارج می بیند. در درجه اول به ایگو (من) و تاثیر و بررسی تنش‌های درونی متاثر بر آن می‌پردازد؛ تنش‌های مابین ایگو و اید (من و نهاد)، ایگو و سوپرایگو (من و فرامن) و تنش‌های میان دو غریزه‌ی عشق و مرگ.
 
2.قدرت ذهن ناخودآگاه
ژوزف مورفی

کتاب قدرت ذهن ناخودآگاه (The Power of Your Subconscious Mind)، می‌تواند شما را از بیماری نجات دهد و از نو سرزنده و قوی نماید. شما با آموزه‌های این کتاب یاد می‌گیرید چگونه از قدرت‌های نهفته درونی‌تان استفاده کنید، در زندان ترس را بگشاید و به یک زندگی پا خواهید گذاشت که از آن با عنوان آزادی مطلق انسان‌ها یاد می‌کنند. 


برچسب ها: هاژه

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

جلال ففه نبی ۱۳۹۹/۴/۱۳
عالی بود
برای برگرداندن جامعه اشفته کنونی ما مطرح کردن این گونه مطالب کاملا ضروری میباشد شاید نقطه عطفی در اصلاح نگرش جامعه باشدالبته این به معنای نگرش منفی من نیست ولی واقعا جامعه ما از تفکر وتلقین ورویاهای زیبا فاصله گرفته ومسایل مادی را سنگ تمام خوشبختی فرض میکند

نظر خود را براي ما ارسال كنيد