تاريخ: ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۰ تير ساعت ۲۲:۵۸ بازدید: 409      نظرات: 0      کد مطلب: 15003

تعطیلی بازار مهاباد بدترین تصمیم ممکن است

محمد حاجی


تعطیلی دو هفته ای بازار بدترین تصمیمی است که ممکن است از سوی ستاد کرونای مهاباد گرفته شود، چرایی آن هم مبرهن است.
علت اصلی افزایش افسار گسیخته شمار مبتلایان به کرونا را در مهاباد به گردن بازاریان نیاندازید، این خود ستاد کرونا بود که با رفع محدودیت ها و قرینطه شهر، به کلی در لاک بی تفاوتی فرو رفت و بدون پیگیری جدی اجرای سیاست های فاصله گذاری اجتماعی، فضا را برای مردم عادی و عاری از  ویروس کرونا نشان داد. چیزی که مطمئنا بعد از رفع محدودیت های آتی، آن را مجددا تجربه خواهیم کرد.
بنیادی ترین ابزار و راهکار کاهش شمار مبتلایان استفاده از ماسک است، اما چه نوع ماسکی، ماسک های تک لایه داروخانه ای و خانگی پارچه ای؟ که حتی قابلیت دفع گرد و غبار را هم ندارند. 
بهتر است به جای افزایش بیرون گردی ناشی از تعطیلی بازار کساد بازاریان، سعی شود فرهنگ استفاده از ماسک را اجباری فرمایید،چرا که متعاقب بازگشایی مجدد بازار، وضع همان خواهد بود که اکنون شاهد آن هستیم. 
 اما به چه نحو میتوان استفاده از ماسک را نهادینه ساخت؟
ممنوعیت سرویس دهی حمل و نقل عمومی و اداری به افراد فاقد ماسک در همه ی ساعات شبانه روز.
 
اجبار اصناف به استفاده از ماسک و عدم سرویس دهی و یا حداقل عدم اجازه ورود مشتریان فاقد ماسک به درون اماکن تجاری و خدمات رسان .
 و اما چند پیشنهاد
اعلام  دقیق روزانه آمار مرگ و میر، بستری و مداوای سرپایی مبتلایان به کرونا به روال سابق، به منظور تفهیم وخامت اوضاع به مردم و حتی الامکان انتشار اسامی مبتلایان به کرونا جهت کمک به قطع شدن زنجیره ابتلا و جلوگیری از ایجاد تصور عادی شدن اوضاع
سر و سامان دادن سوپرمارکتها که علی رغم پر ازدحام بودن آن ها به نسبت سایر مشاغل، بیشترین میزان عدم رعایت پروتکل بهداشتی را از سوی آنها شاهد هستیم.
نظارت مستمر و جدی بر وضعیت کسانی که تحت عنوان عجیب و غریب مداوای سرپایی روانه منازل می گردند  و چه بسا ممکن است قرنطینه خانگی را نادیده بگیرند و شمار بیشتری از افراد بی اطلاع را مبتلا سازند (اهمیت انتشار اسامی افراد مبتلا خود ابزاری کارا برای این مورد است).
 تهیه و انتشار برنامه های مستند تلویزیونی و چند رسانه ای از وضعیت مبتلایان و مصاحبه با آنها، جهت تفهیم آن اکثریتی از شهروندان که هنوز  که هنوز است  ابتلا به کرونا و خطرات آن را جدی نگرفته باشند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد