تاريخ: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۹ مرداد ساعت ۱۹:۱۶ بازدید: 1047      نظرات: 1      کد مطلب: 15068
کلاف سردرگم سایت پسماند در مهاباد

اعتراض ساکنین سیدآباد نسبت به عبور ماشین‌های حمل زباله


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، تعدادی از ساکنین روستای سیدآباد در اعتراض به مشکلات سایت پسماند مهاباد با ایجاد راه‌بندان مانع از عبور ماشین‌های حمل زباله شدند.

سایت پسماند سیدآباد که بمدت 2 دهه است دفن زباله در آن صورت می‌گیرد از سال گذشته ظرفیت آن به پایان رسیده و ساکنین نیز مدت چند سال است خواستار جابجایی آن شده‌اند، اما عدم مکانیابی سایت جدید و نرسیدن به توافق برای تجمیع سایت مشترک مهاباد و میاندوآب موجب شده تا ساکنین منطقه در اعتراض به وضعیت موجود از عبور خودروهای حمل زباله ممانعت به عمل آورند.

مسوولان شهرستان مهاباد در تلاش هستند تا سایت پسماند زباله را بصورت مستقل مکانیابی و ایجاد نمایند اما از سوی سازمان محیط زیست و استانداری آذربایجان غربی بارها این موضوع مردود شمرده شده و از آنها خواسته شده با شهر میاندوآب بصورت مشترک سایت پسماند را مکانیابی و راه‌اندازی نمایند.

از طرفی دیگر شهر میاندوآب با کمبود زمین مناسب برای ایجاد سایت پسماند روبروست و مسائل اداری، اقتصادی، اجتماعی و همچنین فاصله مانع از آن شده این دو شهر به توافقی جامع و نهایی دست یابند.

روستای سیدآباد در سالهای گذشته پیشرفت فیزیکی قابل توجهی داشته، تکمیل ظرفیت سایت پسماند، نزدیک شدن منازل مسکونی به سایت و افزایش جمعیت در این روستا موجب مشکلاتی در این منطقه شده و در ماه‌های گذشته بارها ساکنین روستای سیدآباد در اعتراض به عدم جابجایی این سایت انتقاد، اعتراض و اقدام به ایجاد مانع کرده‌اند.

سلیمان پاکزاد بخشدار بخش مرکزی شهرستان مهاباد در خصوص ایجاد راه‌بندان روز گذشته تعدادی از ساکنین روستای سیدآباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: تعدادی از ساکنین کوچه‌های ابتدای روستای سیدآباد و همچنین نزدیک به سایت پسماند در اعتراض به بوی تعفن سایت پسماند و همچنین ایجاد گرد و خاک توسط خودروهای ماشین زباله که از این مسیر عبور می‌کنند با ایجاد راه‌بندان  نسبت به وضعیت موجود اعتراض کرده‌ و خواستار اصلاح راه و کوچه‌ها شده‌اند.

وی افزود: طی نشست مسوولان شهرستان، اعضای شورای روستا و دهیاری با ساکنین مقرر شد خواسته‌‌های آنها مورد بررسی و به مطالبات آنها از شهرداری مبنی بر قیرپاشی و ایجاد امکانات بیشتر در این کوچه‌ها که خودروهای سنگین از آن عبور می‌کنند، رسیدگی شود.

پاکزاد تصریح کرد: در نهایت با رایزنی و پذیرش خواسته‌های آنها مقرر شد اکیپ‌های شهرداری که در محل سایت پسماند مستقر هستند افزایش یابد و با اصلاح مسیر و قیرپاشی، از میزان گرد و خاک کاسته شود.

وی اضافه کرد: خواسته اصلی آنها که کاملا منطقی و بجا است، جابجایی این سایت می‌باشد و مسوولان شهرستان نیز در همین خصوص بارها تلاش کرده‌اند و امیدواریم هرچه زودتر به نتیجه مشخصی برسد.

بخشدار بخش مرکزی شهرستان مهاباد در پایان اظهار کرد: شهرداری و مسوولان شهرستان بارها نسبت به ایجاد سایت جدید در هر نقطه از شهرستان اعلام آمادگی کرده‌اند، اما تاکنون مکان مشخصی مورد تایید قرار نگرفته است.

صلاح کوردستانی نماینده فرمانداری در خصوص ساماندهی سایت پسماند سیدآباد در همین خصوص در گفتگو با هاژه اظهار کرد: تعدادی از منازل مسکونی جدیدالاحداث در روستای سیدآباد در نزدیکی سایت پسماند ایجاد شده‌اند و بوی زباله و همچنین ایجاد گرد و خاک توسط خودروهای عبوری باعث شده تا به وضعیت معترض باشند که در نهایت مقرر شد با اصلاح راه، آسفالت و یا بتن ریزی مسیر به خواسته‌های آنها پاسخ داده شود.

وی در خصوص جابجایی سایت پسماند شهرستان مهاباد نیز اظهار کرد: 3 مکان شامل حوالی شیخ مارف، حوالی سه راه ترشکان و زمینهای پشت کهریزه در مهاباد انتخاب شده و میاندوآب نیز 2 مکان را پیشنهاد کرده است ولی مورد تایید نهایی قرار نگرفته است و مسوولان استان تأکید دارند بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی سایت مشترک مهاباد و میاندوآب ایجاد شود.

کوردستانی با بیان اینکه نماینده مردم شهرستان مهاباد و سایر مسوولان برای جابجایی سایت پسماند تلاش می‌کنند تصریح کرد: تلاش‌ها برای جابجایی سایت پسماند همچنان ادامه دارد و منتظریم یکی از این مکان‌ها و یا سایت مشترک به نتیجه برسد.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

جمال کرده ۱۳۹۹/۵/۹
فکری به حال این مردم کنید اگه غیرت دارید اگه زنو بچه خودتان اونجا زندگی مکردید چه کار میکردید

نظر خود را براي ما ارسال كنيد