تاريخ: ۱۳۹۹ شنبه ۱۰ آبان ساعت ۱۳:۵۱ بازدید: 968      نظرات: 0      کد مطلب: 15364

زمین لرزه‌ای به بزرگی 7 ریشتر ازمیر ترکیه را لرزاند


 
 
 

امروز نیز تیم‌های نجات در میان بلوک‌های بتنی و آوار همچنان به جستجوی مصدوم‌ها و کشته‌های احتمالی بودند. بر اساس آخرین آمارها بر اثر زمین‌لرزه‌ای قدرتمند در شهر ازمیر ترکیه و جزیره‌ی ساموس یونان، حداقل 27 نفر کشته و صدها تن کشته شده‌اند.

 این زمین‌لرزه جمعه‌ی گذشته با بزرگی حدود 7 ریشتر ساعت 2:51 بعد از ظهر به وقت محلی رخ داده است. تاکنون حدود 800 نفر زخمی شده‌اند.

 

 بنابر گزارش‌ها، دو نوجوان در جزیره ساموس یونان پس از برخورد با دیوار در حال سقوط کشته شده‌اند. مقامات یونانی گفته‌اند که تاکنون حداقل 19 نفر زخمی شده‌اند که دو نفر از جمله یک نوجوان 14 ساله با هواپیما به آتن منتقل شده است.

 

ساموس که 45 هزار نفر از جمله 7 هزار پناهنده در آن زندگی می‌کنند، عمدتا از ساختمان‌ها کم ارتفاع تشکیل شده است.

به گفته‌ی شهردار ازمیر با ریزش و نابود شدن حداقل 20 ساختمان در شهر، پیش‌بینی می‌شود که شمار کشته‌ها افزایش باید. ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه، 4.5 میلیون نفر را در خود جای داده است.

 

این زمین لرزه در حدود 17 کیلومتری استان ازمیر و 13 کیلومتریِ شمال ساموس رخ داده است.

از ساکنان محلی خواسته شده تا از مناطق ساحلی دور باشند. تصاویر دردناکی از جاری شدن سیلاب به منازل در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که کاربران از آن به عنوان «سونامی کوچک» یاد کرده‌اند. در این تصاویر اتومبیل‌ها و وسایل خانگی مانند یخچال، صندلی‌ها و میزها توسط سیلاب به خیابان‌ها ریخته شده‌اند.

 

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفته از تمام امکاناتمان برای کمک به زلزله‌زدگان استفاده خواهیم کرد.

یاووز سلیم، فرماندار ازمیر نیز اذعان داشته  تاکنون بیش از 70 نفر از ساختمان‌های نیمه ویران شده نجات یافته‌اند.

بسیاری از مردم شب را در خیابان‌ها گذرانده‌اند چرا که از بازگشت به خانه‌هایشان ترسیده بودند. بسیاری در چادر خوابیده‌اند و کسانی که خانه‌هایشان ویران شده می‌توانند در مساجد بخوابند.

 

یکی از بیمارستان‌های ازمیر به خاطر احتیاط در برابر پس لرزه‌ها، برخی از بیماران خود به خیابان منتقل کرده است. 

علی‌رغم وجود تنش بین ترکیه و یونان بر سر اکتشافات در دریای مدیترانه، آنکارا گفته که وزرای خارجه‌ی ترکیه و یونان مکالمه‌ی تلفنی داشته‌اند و آماده‌ی کمک به یکدیگر هستند.
 

برای ترکیه که بر روی چندین گسل فعال قرار دارد، این زمین لرزه مسئله‌ی تازه‌ای نیست. آخرین بار در سال 1999، زمین لرزه‌ای به بزرگی 7.4 ریشتر در منطقه غرب مرمره در نزدیکی استانبول منجر به کشته شدن بیش از 17هزار نفر شد.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد