تاريخ: ۱۳۹۹ شنبه ۱ آذر ساعت ۱۹:۵۷ بازدید: 1441      نظرات: 0      کد مطلب: 15453

مهاباد پربارشترین شهر استان در شبانه روز گذشته


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: در شبانه‌روز گذشته مهاباد با ۲۰ میلی‌متر بیشترین میزان بارش را در سطح استان داشته است.

اردلان محمدپور در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: میزان بارش باران در سال زراعی جاری تا اول آذرماه مهاباد به 60 میلی‌متر رسیده که این میزان در سال زراعی گذشته تا اول آذرماه 22 میلی‌متر بوده است.

وی افزود: بر اساس داده‌های نقطه‌ای امسال در مقایسه با سال زراعی گذشته 38 میلی‌متر افزایش بارندگی داشتیم که علی‌رغم اینکه از میانگین نرمال اندکی کمتر بوده اما در مجموع وضعیت مطلوبی است.

محمدپور تصریح کرد: پیش بینی می‌شود میزان بارش‌ها در آذرماه در مقایسه با آبان‌ماه افزایش قابل توجهی داشته باشد و بر اساس نقشه‌های پیش بینی، زمستان امسال نیز میزان بارش‌ها بیشتر از نرمال خواهد بود.

وی اضافه کرد: سامانه بارشی فعلی تا روز دوشنبه در منطقه مستقر است ولی از فردا بتدریج به علت کاهش رطوبت ضعیف‌تر می‌گردد و روز دوشنبه از منطقه خارج می‌شود اما کماکان بارش پراکنده خواهیم داشت.

رییس اداره هواشناسی مهاباد در ادامه اظهار کرد: مدال‌های هواشناسی نشان دهنده ورود سامانه جدیدی به منطقه از روز چهارشنبه می‌باشند.

وی افزود: بر اساس داده‌های نقطه‌ای در سال زراعی جاری سردشت با 121 میلیمتر، تکاب با 99 میلیمتر، پیرانشهر با 94 میلیمتر، مهاباد با 60 میلیمتر، اشنویه با 67 میلیمتر، بوکان با 67 میلیمتر بیشترین میزان بارش‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

اردلان محمدپور با بیان اینکه سال زراعی و شمسی در محاسبه میزان بارندگی شهرستان متفاوت است اظهار کرد: سال زراعی یا آبی از مهرماه آغاز و تا پایان شهریور سال آینده را شامل می‌شود، درحالیکه سال شمسی از ابتدای فروردین تا پایان اسفندماه را شامل می‌شود

وی افزود: از ابتدای فروردین  تا به امروز میزان بارندگی‌ها در شهرستان مهاباد به 198.5 میلیمتر رسیده است که نرمال است و پیش بینی می‌شود تا پایان سال این میزان از میانگین نرمال فراتر رود.

محمدپور تصریح کرد: سال 1355 با 706 میلی‌متر بارندگی در این شهرستان پر بارش‌ترین سال مهاباد بوده و سال 1341 با 107 میلی‌متر کم‌بارش‌ترین سال مهاباد رقم خورده است.

وی اضافه کرد: مهاباد در سال زراعی 1366-1367 با 640 میلیمتر بیشترین بارش را داشته و در سال زراعی 1376- 1377 با ثبت 219 میلیمتر بارندگی کمترین میزان بارش در سال زراعی ثبت شده است.

رییس اداره هواشناسی مهاباد در پایان  اظهار کرد: دمای فعلی مهاباد 10 درجه بالای صفر است.

 

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد