تاريخ: ۱۳۹۹ شنبه ۶ دي ساعت ۱۸:۲۴ بازدید: 1537      نظرات: 1      کد مطلب: 15572
وقوع 27 حیوان گزیدگی در 5 روز

زمین و بودجه پاشنه آشیل ساماندهی سگ‌های بلاصاحب مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس مرکز بهداشت شهرستان مهاباد از وقوع 27 مورد حیوان گزیدگی در شهر مهاباد خبر داد.

قاسم امینی در جلسه فوق‌العاده ساماندهی سگ‌های بلاصاحب شهرستان مهاباد اظهار کرد: در 5 روز گذشته 27 مورد حیوان گزیدگی در سطح شهر مهاباد گزارش شده است.

وی افزود: در روز یکم دیماه 1 مورد، روز دوم دیماه 3 مورد، روز سوم دیماه 4 مورد و روز چهارم دیماه 14 مورد حیوان گزیدگی گزارش شده است.

امینی ضمن هشدار در خصوص احتمال شیوع بیماری هاری در بین سگ‌های بلاصاحب تصریح کرد: مرگ افراد مبتلا به بیماری هاری حتمی است و برای پیشگیری از ابتلا تمامی افرادی که دچار حیوان‌گزیدگی شده‌اند تحت درمان قرار گرفته و واکسن پیشگیری از ابتلا به هاری دریافت کرده‌اند.

وی با بیا اینکه هزینه تهیه واکسن و سرم هاری بسیار بالا است اضافه کرد: 268 میلیون تومان برای تهیه واکسن و سرم افرادی که دچار حیوان گزیدگی شده‌اند از سوی شبکه بهداشت و درمان هزینه شده است، لذا نیازمند ورود جدی ادارات و سازمان‌ها برای کنترل و ساماندهی سگ‌های بلاصاحب هستیم.

*پاشنه آشیل ساماندهی سگ‌های بلاصاحب زمین است*

کریم محمدنژاد سرپرست شهرداری مهاباد در این جلسه اظهار کرد: قدم اول در زمینه ساماندهی سگ‌های بلاصاحب، اختصاص قطعه زمینی به مساحت بیش از 3 هکتار برای ایجاد سایتی دائمی است.

وی افزود: ظرفیت سایت موقت 300 قلاده است که درحال حاضر 350 قلاده در این سایت نگهداری می‌شود.

محمدنژاد تصریح کرد: رهاسازی شبانه سگ‌های بلاصاحب توسط چند خودروی باری در حاشیه شهر از دیگر مشکلاتی است که جمعیت سگ‌های بلاصاحب را در مهاباد بشدت افزایش داده که بخش عمده آنها تهاجمی هستند.

وی اضافه کرد: مشکلی در زمینه زنده‌گیری نداریم اما ظرفیت سایت محدود است و چند قطعه زمین مکانیابی شده که همه آنها از سوی ادارات متولی محیط زیست و شبکه بهداشت و درمان فاقد استانداردهای لازم تشخیص داده شده است.

سرپرست شهرداری مهاباد در پایان اظهار کرد: از انجمن خیریه حامی حیوانات ژین که کمال همکاری را در ساماندهی سگ‌های بلاصاحب داشته‌اند تقدیر و تشکر می‌کنیم.

*عدم جدیت در سنوات گذشته و عدم هماهنگی کافی*

خشایار صنعتی معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری مهاباد در حاشیه این جلسه در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: در چهار سال گذشته بندرت جلساتی در رابطه با ساماندهی سگ‌های بلاصاحب آنهم با پافشاری مسوول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی تشکیل شده که نهایتا بدلیل عدم همراهی سایر مجموعه مدیریت شهرداری و شورای اسلامی به نتیجه نرسیده است.

وی افزود: عدم هماهنگی و همراهی سایر ادارات عضو کارگروه ساماندهی سگ‌های بلاصاحب شهرستان مهاباد نیز موجب شده تا شهرداری و انجمن حامی حیوانات ژین با انبوهی از مشکلات تلنبار شده مواجه شوند.

صنعتی تصریح کرد: در مدت 3 ماه که سرپرست شهرداری مدیریت را برعهده گرفته چندین جلسه در این زمینه برگزار شده و اقدامات خوبی صورت گرفته ولی نمی‌توان انتظار داشت تمامی مشکلات یک دهه عدم جدیت در بازه زمانی کوتاه حل و فصل شود.

معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری مهاباد در پایان از تلاش برای فعالسازی زیرگروه‌های ساماندهی سگ‌های بلاصاحب شهرستان خبر داد و گفت: با فعال شدن زیرگروه‌ها هماهنگی بیشتری برای اجرای طرح ساماندهی در کوتاه مدت صورت می‌گیرد و در خلال آن می‌توان برای مکانیابی سایت دائم و ایجاد سازه دائمی برای اجرای طرح اقدام کرد.

*صرف هزینه 48 میلیون تومانی توسط انجمن حامی حیوانات ژین*

دیاکو نمه‌شیری مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از حیوانات ژین مهاباد از صرف هزینه 48 میلیون تومانی در ماه آذر برای ساماندهی سگ‌های بلاصاحب شهرستان خبر داد و گفت: ماهیانه بطور متوسط بیش از 30 میلیون تومان برای نگهداری و درمان سگ‌های بلاصاحب توسط این انجمن در سایت موقت نگهداری سگ‌های بلاصاحب هزینه می‌شود.

وی افزود: تمامی این هزینه‌ها از محل کمک اعضای انجمن، جمع‌آوری کمک‌های مردمی و پویش‌های این انجمن تأمین می‌شود.

نمه‌شیری تصریح کرد: تاکنون 60 قلاده با هزینه انجمن عقیم‌سازی و واکسینه شده‌اند و در سایت موقت نگهداری می‌شوند.

وی در پایان خواستار مشارکت شهروندان در ساماندهی سگ‌های بلاصاحب از طریق تأمین هزینه‌ها شد و گفت: کمک‌های غذایی و پولی شهروندان اگر از طریق انجمن صورت بگیرد زمینه برای عقیم‌سازی، نگهداری و ساماندهی تعداد بیشتری از این حیوانات فراهم می‌شود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

متین ابراهیمی ۱۳۹۹/۱۰/۷
اگر سگ هارا جمع کنند عالی میشه اما متاسفا نه دو روز سگ ها را جمع می کنند اما برای روز سوم دوباره فراگیر می شوند

نظر خود را براي ما ارسال كنيد