تاريخ: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۵ دي ساعت ۲۲:۵۷ بازدید: 1384      نظرات: 1      کد مطلب: 15608

افتتاح کتابخانه حامی رشد 15 در روستای قلعه حسن


در یکسال اخیر کە کرونا تمام ابعاد هستی ما را در حوزهای فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی بشدت تحت تٲثیر خود قرار دادە‌است و در این بین عرصە فرهنگی شاید بیشترین آسیب را متحمل شد. نباید ناگفتە گذاشت متاسفانە این عرصە کمترین حامی و پشتیبان را در این مدت داشتە‌ است. 
در این روزهای سخت و جانکاە بار دیگر بە همت سازمانهای مردم نهاد در راستای توسعە زیرساختهای توسعەی فرهنگی و انسانی کتابخانەی عمومی روستای جدیدی افتتاح شد.
امروز دوشنبە 15 دیماە کتابخانه حامی رشد 15 روستای قلعه حسن بە همت  انجمن «حامی» تهران (حمایت از توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی) و با حمایت مالی آرین رشد افزا (آقای شهسواریان )  و همکاری گروە "توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی مکریان"، دهیاری و شورای اسلامی و همچنین اهالی فرهنگ‌دوست و کودکان و نوجوانان علاقه‌مندان به کتاب و مطالعه در روستای قلعە‌حسن افتتاح گردید.
شایان ذکر است تاکنون تعداد 10 کتابخانەی عمومی روستایی با همت انجمن حامی و گروە توسعە و ترویج فرهنگ کتابخوانی تجهیز و راە‌اندازی گردیدە کە در حال انجام فعالیت و ارائە خدمات فرهنگی می‌باشند.
 مراسم افتتاحیە بە دلیل جلوگیری از آسیبهای شیوع کرونا بە صورت کاملا محدود و با رعایت پروتکل بهداشتی در محل کتابخانەی روستا انجام شد.
  شرکت کنندگان از جملە امام جماعت روستا جناب ملا رسول انیژ  بە صورت کوتاە ، با ارائه بیاناتی به اهمیت کتاب و کتابخوانی در دین  اسلام پرداختند.
امام جماعت روستا مطالعە را از امورات واجب و نیاز اساسی انسان  و اجتماع برشمردند، سپس آقای قاسمی دهیار روستا به نمایندگی از طرف دهیاری و شورای اسلامی  از بانیان این امر انسانی و فرهنگی تقدیر و تشکر نمودند.
در ادامه آقای معروف‌زاده  از معتمدان و فرهنگیان باسابقە روستا و منطقە به نمایندگی از طرف اهالی فرهنگ‌دوست روستا سپاسنامه‌ای تقدیم انجمن حامی و مهندس شهسواریان نمودند که بعنوان حامی مالی کتابخانه نقش بسزایی در تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه داشته‌اند.
دکتر جلیل‌نژاد و آقای سیدرسول نبوی به نمایندگی از انجمن حامی و گروه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی،  تلاش‌ها و نیک‌اندیشی مسئولان انجمن حامی جهت راه‌اندازی کتابخانه‌ها و توسعه‌ی فضاهای آموزشی و همچنین ترویج کتاب و علم و دانش در مناطق کم‌برخوردار  و علی‌الخصوص در روستاهای مناطق مهاباد و استان قابل تقدیر و ستایش دانستند.
ضمن اشارە بە آسیب‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا در منطقه  و تاثیر رسانه‌های عصر جدید و فضای مجازی بر روی مطالعه‌ی کتاب و فعالیت‌های فرهنگی پرداختند که تحت‌ تاثیر شرایط موجود قرار گرفته‌اند و وجود چنین فضاهای فرهنگی در حوزەهای روستایی را برای کودکان و نوجوانان را رویداد ضروری فرهنگی قلمداد نمودند تا فرایند پرورش سرمایەهای انسانی بە مختصات جهان جدید فراهم گردد.
  در این مراسم از طرف انجمن حامی تهران و گروه توسعه از پیشکسوت فرهنگی و ورزشی شهرستان مهاباد آقای عبدالخالق قبادی(اهداکننده بیش از پانصد عنوان کتاب به کتابخانه‌های حامی) و خانم دکتر نسرین روکش همراه و حامی داوطلب انجمن حامی تقدیر بعمل آمد.
لازم بە ذکر است در مراسم افتتاحیەی کتابخانە بە علت پیشگیری از سرایت بیماری کرونا، بانیان تجهیز و راه‌اندازی کتابخانە و اهالی روستا،  برگزاری مراسم گرامیداشت و جشن افتتاحیە را بە موعد مناسب‌تری به دوور از نگرانی‌های بیماری کرونا موکول نمودند.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

یاسر ئه مینی ئازه ر ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
به هیوای دۆستایه تی پیاوان و ژنانی داهاتوی کۆمه ڵگا, ده گه ڵ کتێب.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد