تاريخ: ۱۳۹۹ شنبه ۱۱ بهمن ساعت ۱۶:۱۸ بازدید: 1132      نظرات: 0      کد مطلب: 15738
سرما و نبود گاز کسبه را کلافه کرده

کلاف سردرگم سیستم اطفای حریق تاناکورای خرده مهاباد به اسفندماه رسید


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، نزدیک به 4 سال از آغاز عملیات اجرای سیستم اطفای حریق تاناکورا می‌گذرد، حال با اتمام این طرح، بدلیل عدم عایق کاری و تست پروژه، بهره‌برداری از آن به اسفندماه موکول شده است.

بیش از 1 هزار واحد تجاری در مجتمع ساحل( تاناکورای خرده) مشغول به فعالیت می‌باشند که بدلیل عدم تجهیز مجتمع به سیستم اطفای حریق، کسبه همچنان از گاز طبیعی لوله کشی محروم هستند.

در 2 سال گذشته کمبود کپسول‌های گاز بارها صدای انتقاد کسبه و هیات امنا را درآورده و چندین مورد آتش سوزی در مغازه‌ها بدلیل استفاده از بخاری غیر استاندارد روی داده که توسط مغازه‌داران و آتش نشانی اطفای حریق صورت گرفته است.

 

تأخیر در اتمام سیستم اطفای حریق تاناکورای مهاباد در چند سال گذشته بارها مورد انتقاد کسبه و رسانه‌های شهرستان قرار گرفته و هیأت امنا نیز نسبت به وقوع حوادثی مشابه نظیر آنچه در پلاسکوی تهران روی داد، هشدار داده‌اند.

درحالیکه کسبه سهم خود برای تجهیز مجتمع به سیستم اطفای حریق را پرداخت کرده‌اند، عدم تزریق اعتبار به پروژه و پرداخت بدهی‌های پیمانکار از سوی شهرداری مهاباد، تکمیل پروژه را چندین بار با تأخیر و به تبع آن افزایش هزینه ساخت، تورم و... مواجه کرد و در نهایت با ورود مسوولان رده بالای شهرستان ازجمله فرمانداری و نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، مقرر شد در سالجاری قبل از آغاز فصل سرما، پروژه به بهره‌برداری برسد.

اداره گاز شهرستان مهاباد واگذاری امتیاز به واحدهای تجاری این مجتمع را منوط به تجهیز مجتمع به سیستم اطفای حریق کرده و درحال حاضر لوله‌کشی گاز برای تمامی 1 هزار واحد تجاری توسط کسبه انجام شده است.

 

اتفاقات اخیر در شورای شهر و شهرداری که منجر به عزل و دستگیری آنها به اتهام فساد مالی و اداری شد، بار دیگر این پروژه بحران زده را با چالشی جدید روبرو کرد.

در چند ماه گذشته کمبود کپسول گاز در شهر و عدم تکمیل پروژه دوباره با انتقاد کسبه و اعضای هیات امنا روبرو شده و بارها شهرداری مهاباد را به بد عهدی و عدم پایبندی به تعهدات خود متهم کرده‌اند.

پیگیری‌های خبرنگار هاژه نشان می‌دهد سیستم اطفای حریق تاناکورای خرده یا همان مجتمع تجاری ساحل به مراحل نهایی خود رسیده ولی عدم عایق کاری و برودت هوا مانع از تست پروژه(لوله‌های انتقال آب) شده و مسوولان نیز بهره‌برداری از آن را به اسفندماه موکول کرده‌اند.

صلاح کوردستانی مسوول دفتر فنی فرمانداری مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه در این خصوص اظهار کرد: پروژه سیستم اطفای حریق تکمیل شده و آماده بهره‌برداری است، اما برودت هوا مانع از انجام تست اولیه و راه‌اندازی آن شده است.

وی افزود: برای تست و راه‌اندازی سیستم اطفای حریق در فصل زمستان، لازم است عایق کاری لوله‌های انتقال آب صورت بگیرد تا مانع از نشت، ترک، یخ زدگی و ... شود.

کوردستانی با بیان اینکه اگر فصل زمستان نبود مشکلی برای راه‌اندازی وجود نداشت، تصریح کرد: در آخرین نشستی که با اعضای هیات امنا، پیمانکار، نماینده شهرداری و فرمانداری و نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید، مقرر شد پیمانکار دهم اسفندماه اقدام به تست و راه‌اندازی سیستم اطفای حریق نماید و از روز بعد کسبه می‌توانند انشعابات خود را وصل و از گاز طبیعی استفاده نمایند.

وی اضافه کرد: برای عایق لوله‌های سیستم اطفای حریق تاناکورای خرده حدودا 1 میلیارد و 300 میلیون تومان اعتبار نیاز است که با همکاری فرمانداری، شهرداری و نماینده مردم شهرستان، اعتبار لازم برای این پروژه در سال آینده جذب و پروژه برای زمستان سال‌های آتی مشکلی نخواهد داشت.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد