تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ بهمن ساعت ۱۱:۴۸ بازدید: 854      نظرات: 0      کد مطلب: 15759
با شعار «تالاب پیوند ناگسستنی آب، تالاب و زندگی»

روز جهانی تالاب‌ها در مهاباد گرامی داشته شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، روز جهانی تالابها و پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر در تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد گرامی داشته شد.

فاروق سخنور رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد در این رابطه در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: به مناسبت گرامیداشت روز جهانی تالابها با شعار امسال پیوند ناگسستنی آب، تالابها و زندگی و پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر برنامه‌های متنوع فرهنگی و آموزشی در تالاب بین المللی کانی برازان برگزار شد.

وی افزود: در راستای ارج نهادن به تالابها به عنوان موهبتی الهی در دوم فوریه همزمان با سراسر جهان در تالاب بین المللی کانی برازان برنامه‌هایی با همکاری اداره آموزش و پرورش، تشکلهای زیست محیطی و شرکت آریان سبز مهاباد برگزار گردید.

سخنور تصریح کرد: برای ارتقای سطح آگاهی جامعه بخصوص دانش آموزان کارگاه معرفی تالاب کانی برازان، کارکردها، ارزشها و تهدیدات تالاب از طریق شبکه شاد برای دانش آموزان شهرستان مهاباد برگزار شد.

وی اضافه کرد: سخنرانی مسئولین، مسابقه دانش آموزی نقاشی، شعر، خاطره نویسی و داستان نویسی، تقدیر از محیط بانان و قرق بان، موسیقی سنتی زنده، پرنده نگری با تلسکوپ، عکاسی از تالاب، نمایش آثار نقاشی  دانش آموزان و همچنین اهدای کتاب به کتابخانه ی روستای خورخوره از برنامه های اجرایی روز جهانی تالابها در مهاباد بود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد در ادامه اظهار کرد: این برنامه ها باحضور مسئولین استانی و شهرستانی، تشکلهای زیست محیطی، شرکت آریان سبز مهاباد برگزار شد و کارگاه معرفی تالاب کانی برازان با محوریت کارکردها، ارزش ها و تهدیدات نیز از طریق شبکه شاد برای دانش آموزان به صورت زنده پوشش داده شد.

کنوانسیون تالاب ها با هدف حفظ تالاب های جهان در ۱۳ بهمن سال ۱۳۴۹ با حضور ۱۸کشور جهان به میزبانی رامسر تاسیس شد و به همین خاطر به کنوانسیون رامسر نامیده می شود و با توجه به اهمیت تالاب ها ۱۶۹ کشور جهان به این معاهده بین المللی پیوستند.

این کنوانسیون با انگیزه مشارکت بین المللی و همکاری همه جانبه در مطالعه، بررسی، حفاظت و بهره­‌وری عقلایی از تالابهای مهم و بخصوص تالابهایی که اهمیت حیاتی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی (بومی و مهاجر) دارند، منعقد شده و در طول فعالیت خود توانسته تحقیقات و مطالعات را از پرندگان به کلیه گیاهان و جانوران تالابی گسترش دهد.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد