تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ بهمن ساعت ۲۱:۵۰ بازدید: 1689      نظرات: 0      کد مطلب: 15765
اختصاص 30 میلیارد تومان اعتبار به آبیاری تحت فشار

تشریح آخرین وضعیت آبیاری تحت فشار روستاهای کوسه کهریز و دوستالی مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت 2 پروژه نیمه کاره آبیاری تحت فشار روستای دوستالی و کوسه کهریز مهاباد را تشریح کرد.

جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: به دنبال سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان آذربایجان غربی و سفر معاونین وزیر به شهرستان مهاباد مقرر شد، حدود 30 میلیارد تومان اعتبار به آبیاری تحت فشار مهاباد تزریق گردد.


 

وی افزود: این میزان اعتبار برای ادامه پروژه تجمیعی آبیاری تحت فشار دشت شهرویران مهاباد هزینه می‌شود.

محمودزاده در ادامه با اشاره به 2 پروژه نیمه کاره روستای دوستالی مهاباد اظهار کرد: عملیات اجرایی پروژه روستای دوستالی مهاباد چند سال پیش‌تر از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه آغاز شد و هم‌اکنون بیش از 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، با این‌حال علی رغم اخذ مجوزات وزارت نیرو، ستاد احیای دریاچه ارومیه مانع از تکمیل و به بهره‌برداری رسیدن پروژه می‌شود.

وی با بیان اینکه در این پروژه از آب شرب و یا مخزن سد مهاباد استفاده نمی‌شود، افزود: توسعه کشاورزی با توجه به پتانسیل شهرستان، علاوه بر افزایش تولید و اشتغالزایی، زمینه را برای صادرات محصولات و توسعه اقتصادی منطقه فراهم می‌کند.

محمودزاده تصریح کرد: جلوگیری از تکمیل این پروژه ضمن لطمه زدن به بخش کشاورزی شهرستان، اتلاف سرمایه و افزایش هزینه‌ها را بدنبال داشته و در سفر اخیر معاونین وزیر جهاد کشاورزی نیز این مطالبه مطرح شده است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: بیش از 12 هزار هکتار از بهترین زمین‌های کشاورزی شهرستان و حتی کشور در دشت شهرویران مهاباد در 2 ساحل چپ و راست قرار دارد.

وی افزود: بخش ساحل چپ دشت مهاباد که 6 هزار هکتار است، مطالعات و اجرای پروژه‌های آبیاری تحت فشار آغاز شده که 2 هزار و 500 هکتار آن در دست اجرا است و 350 هکتار آن به بهره برداری رسیده است.

محمودزاده تصریح کرد: پروژه آبیاری تحت فشار کوسه کهریز یکی از طرح‌هایی است که بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما بدلیل افزایش هزینه‌ها متوقف شده، درحالیکه سهمی مهم در کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی شهرستان دارد.

وی با بیان اینکه برای تکمیل آبیاری تحت فشار روستای کوسه کهریز 2 میلیارد و 500 میلیون تومان نیاز است، اضافه کرد: سفر چند باره معاونین وزیر به شهرستان مهاباد مطرح شده و وزارت جهاد کشاورزی تزریق اعتبارات به این پروژه را در دستور کار خود قرار داده است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه از تزریق اعتبار به این 2 پروژه نیمه کاره در شهرستان خبر داد و گفت: در جریان سفر معاونین وزیر جهاد کشاورزی موانع به بهره‌برداری رسیدن این 2 پروژه که از مطالبات اصلی شهرستان در بخش کشاورزی است، برداشته شده و در صورت انجام تعهدات در فاز اول و دوم ساحل چپ دشت شهرویران مهاباد، آبیاری تحت فشار ساحل راست نیز از مرحله مطالعات به اجرا تبدیل خواهد شد.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد