تاريخ: ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ بهمن ساعت ۱۸:۲۵ بازدید: 1520      نظرات: 1      کد مطلب: 15786
با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غرب

نمایشگاه عکس سالهای ماندگار در نخستین کافه‌گالری مهاباد افتتاح شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، در جریان سفر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی به مهاباد که فرماندار و جمعی از مسوولان شهرستان وی را همراهی می‌کردند، نمایشگاه عکس تحت عنوان «سالهای ماندگار»، مجموعه آثار عکاس برجسته مهابادی نیز  همزمان با به بهره‌برداری رسیدن نخستین کافه‌گالری در مهاباد افتتاح شد.

 

سیامند جوانبخت رییس ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاح این نمایشگاه در گفتگو با خبرنگار هاژە اظهار کرد: نمایشگاه سال‌های ماندگار حاصل تلاش و خلق اثر هنرمند عکاس "انور یوسفی" است کە در قالب 70 اثر با موضوع فرهنگی و اجتماعی بە نمایش گذاشتە شدە است.

 

وی افزود: این نمایشگاه گنجینەای است از آداب و رسوم و سنن مردم کورد در مناطق روستایی و عشایری در مهاباد و شهرهای همجوار که در آن نوع پوشش، آداب و رسوم مردم کورد در مناطق کوچ‌نشین و روستایی به نمایش گذاشته شده است.

انور یوسفی عکاس مشهور مهابادی نیز در حاشیه افتتاح این نمایشگاه در گفتگو با هاژه اظهار کرد: علاوه بر ارائه آثار در این نمایشگاه، کتاب «سال‌های ماندگار» نیز که مجموعه‌ای از عکس‌های دهه 1350 شمسی در شهرهای مهاباد، پیرانشهر، تکاب و سردشت می‌باشد، برای فروش به علاقمندان ارائه شده است.

 

وی افزود: این اثر که عکس‌های آن در نمایشگاه نیز در معرض نمایش گذاشته شده، در 3 بخش طبیعت و مردم، کودک و جهان کودکی و ازدواج مشروط، ، زندگی کودکان، زنان روستایی، تاریخ و فرهنگ و زندگی روستائیان و عشایر را ثبت کرده است.

یوسفی در بخش اول کتاب تحت عنوان طبیعت و مردم که مشتمل بر 63 قطعه عکس در 66 صفحه است، شیوه زندگی ساده، آداب و رسوم مردمان کورد در شهرهای میاندوآب، مهاباد، سردشت، چادر نشینان لیگبن پیرانشهر و نقده را ثبت کرده است.

 

این عکاس مشهور مهابادی در بخش کودک و جهان کودکی نیز که مشتمل بر 25 قطعه عکس در 24 صفحه است، نوع پوشش، برخورداری از امکانات و بعد روحی و روانی کودکان به لحاظ فیزیکی را ثبت کرده است.

بخش پایانی این اثر نفیس نیز به ازدواج مشروط ( ژن به ژنه) که اغلب یکی از طرفین ناراضی و به صورت نوعی اجبار بود با 18 قطعه عکس در 19 صفحه اختصاص یافته است.

انور یوسفی متولد 1327 در شهرستان مهاباد است، وی بعد از دبیرستان در عرصه هنر نقاشی فعالیت داشته و از سال 1351 در هنر عکاسی فعالیت خود را در بخش فرهنگی و اجتماعی آغاز کرده است.

کافه‌گالری خانه 1330 در کوچه سوم غربی خیابان وفایی مهاباد در نوبت صبح و عصر برای بازدید علاقمندان از آثار هنری دایر است.


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

Habib Rahmani ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
بسیار عالی ایشالله بزودی از نزدیک خواهم دید. مشتاق دیدار 👋

نظر خود را براي ما ارسال كنيد