تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ اسفند ساعت ۱۶:۲۹ بازدید: 1830      نظرات: 0      کد مطلب: 15946

پرداخت بخشی از خسارات به بازاریان بازارچه قدیم مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، تعهدات بیمه‌ کوثر در قبال آتش‌سوزی بازارچه قدیم مهاباد با حضور مسوولان شهرستان و استان به بازاریان آسیب دیده پرداخت شد.
 
 
 
رمضان نعمتی کارشناس بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مسوول پرونده حادثه آتش‌سوزی بازارچه مهاباد در آیینی که به همین مناسبت در کانون فجر این شهرستان برگزار شد اظهار کرد: مبلغ 900 میلیون تومان،  تعهدات بیمه عامل در قبال خسارت ناشی از آتش سوزی در کمتر از یک ماه به مالکان و مستاجران این بازارچه پرداخت شد. 
 
 
 
وی با تشریح اقدامات صورت گرفته در آتش‌سوزی بازارچه قدیم، افزود: حادثه در ساعت 23:50 دقیقه روی داده و آتش‌نشانی به فاصله 4 دقیقه در محل حاضر شده، لذا تلاش‌های آنان جهت جلوگیری از سرایت آتش، جای تقدیر و تشکر است.
نعمتی با بیان اینکه از بازارچه قدیم تنها زمینی صاف باقی ماند و برای مهار آتش بخش از بازارچه باید تخریب می‌شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه میزان خسارت وارده بر اموال پس از حادثه مهیا نبود، میزان پرداختی به هر مغازه‌دار براساس خوداظهاری و بررسی شرایط سایر مغازه‌های هم صنف انجام شده تا حقی از کسی ضایع نشود.
وی اضافه کرد: با پیگیری‌های جدی و مستمر مسوولان رده بالای شهرستان و استان، به فاصله 25 روز برآورد، کارهای کارشناسی و امورات اداری و پرداخت خسارت صورت گرفت.
نعمتی با بیان اینکه علت اصلی حادثه بنا به گزارشات و اعلام آتش‌نشانی، اتصال برق اعلام شده، افزود: بیمه عامل حداکثر تعهد خود را نسبت به حادثه تقبل کرده و امروز طی مراسمی به ۳۷ مغازه دار براساس میزان آسیب، خسارت پرداخت شد.
کارشناس بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مسوول پرونده حادثه آتش‌سوزی بازارچه مهاباد در پایان با اشاره به محدودیت در سقف پرداخت خسارات به بازاریان توصیه کرد نسبت به بیمه کردن مغازه‌های خود حتما اقدام نمایند تا در صورت بروز حوادث مشابه بخش عمده‌ای از خسارات از محل بیمه جبران گردد.
 
اکبر حسن بگلو مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان غربی نیز در این مراسم اظهار کرد: با توجه به اینکه علت حادثه اتصال برق اعلام شده، به بازاریان پیشنهاد می‌شود که نسبت به استانداردسازی تابلوهای برق و کابل‌های سیم‌کشی اقدام نمایند.
 
 
 
وی افزود: شرکت توزیع برق استان برای همکاری در این ضمینه اعلام آمادگی می‌کند تا از بروز حوادث مشابه جلوگیری گردد. 
 
جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: خسارات ناشی از این آتش سوزی بیش از 27 میلیارد تومان برآورد شده است، لذا جبران خسارات به بازاران بدلیل گستردگی در چند بخش ازجمله بیمه کوثر، صندوق حوادث غیرمترقبه، استانداری، ستاد بحران و بانک مرکزی برای ارائه تسهیلات بلند مدت با نرخ بهره پایین پیگیری می‌شود.
 
 
 
وی افزود:  مقرر شده به ازای هر مغازه 100 میلیون تومان تسهیلات از محل وزارت تعاون کار، رفاه اجتماعی و در مجموع 7 میلیارد تومان وام کم بهره به کسبه بازارچه پرداخت شود.
محمودزاده تصریح کرد: از سوی استانداری آذربایجان غربی نیز 4 میلیارد تومان از محل صندوق خیران برای جبران بخش دیگری از خسارت وارد بر کسبه در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: پیگیری جبران خسارات در سطوح مختلف همچنان در جریان است.
عارف خدرلو فرماندار مهاباد نیز در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: پرداخت خسارت از سوی بیمه کوثر بسیار به موقع صورت گرفته است.
 
 
 
وی ضمن تقدیر از نقش خیرین شهرستان در بازسازی بازارچه قدیم مهاباد، افزود: تا این لحظه 1 میلیارد و 700 میلیون تومان از سوی خیرین و شهروندان برای بازسازی و جبران خسارت بازارچه قدیم مهاباد جمع‌آوری شده است.
خدرلو تصریح کرد: در حال حاضر 350 میلیون تومان هزینه شده و امیدواریم کمک‌های خیرین همچنان ادامه داشته باشد.
وی اضافه کرد: در بخش دولتی نیز در سطوح مختلف درصدد جذب اعتبارات برای جبران خسارات هستیم، همزمان با آن پیشنهاد کرده‌ایم کمیته‌ای برای استانداردسازی مجتمع‌های تجاری شهر تشکیل شود تا از بروز حوادث مشابه جلوگیری گردد.
به گزارش هاژه، حوالی ساعت 23.50 دقیقه شب جمعه، مورخه 24 بهمن‌ماه، بر اثر آتش‌سوزی در بازارچه قدیم مهاباد 70 مغازه بصورت کامل تخریب شد و به 30 الی 40 درصد دیگر نیز خسارات وارد شد، با این‌حال بازارچه اصغری(جدید) و ضلع غربی بازارچه قدیم در این آتش سوزی از آسیب در امان ماندند و 4  روز بعد از حادثه فعالیت خود را از سر گرفتند.
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد