تاريخ: ۱۳۹۹ جمعه ۲۲ اسفند ساعت ۲۰:۲۳ بازدید: 1122      نظرات: 0      کد مطلب: 15963

توصیه‌های نیروی انتظامی مهاباد برای پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، نیروی انتظامی شهرستان مهاباد، توصیه‌های پیشگیری از وقوع حوادث در چهارشنبه سوری را اعلام کرد.

 متن توصیه‌های بصورت موردی به شرح زیر می‌باشد:

1- والدین عزیز و بزرگترهای مهربان؛ لطفا کودکان، نوجوانان و جوانها را تنها نگذارید، کنار آنها و مراقب آنها باشید. چون هیجان، شور و شوق، کم توجهی به ایمنی و ریسک و خطر کردن، اقتضای سن و ویژگی آنهاست.

2- از روشن کردن آتش در داخل پارکینگ مسقف، نزدیک اتومبیلها، زیر سیم های برق و کنار کیوسک های برق فشار قوی اکیداً خودداری کنید.

3- قبل از روشن کردن آتش، به یاد داشته باشید حتماً یک خاموش کننده استاندارد (کپسول آتش نشانی پر و دارای تاریخ اعتبار) و شیلنگ متصل به شیر آب، آماده داشته باشید تا در صورت سرایت آتش و یا از کنترل خارج شدن آن، بلافاصله اقدام به خاموش کردن آتش بوسیله آب کنید.

4- از پریدن از روی آتش با چادر، مانتوی بلند، شال بلند و یا لباس گشاد جداً اجتناب نمایید.

5- اگر گوشه لباستان آتش گرفت به هیچ وجه ندوید زیرا اینکار باعث رسیدن اکسیژن بیشتر به آتش شده و آنرا شعله ورتر می سازد. بجای اینکار، بر روی زمین خوابیده و آهسته روی زمین بغلتید، با پتو، پالتو یا ... روی آتش لباس را بپوشانید تا با جلوگیری از رسیدن اکسیژن، آتش خفه و خاموش گردد.

خاموش کننده استاندارد (کپسول آتش نشانی) و شیلنگ آب برای این زمان مفید است.

 

6- از انداختن شیشه آمپول و قوطی اسپری و... در آتش اکیداً خودداری کنید، زیرا با انفجار آنها ترکش هایی تولید میشود که درصورت اصابت به چشم، صورت و ... صدمات غیر قابل جبرانی بوجود خواهد آورد.

7- از گذاشتن رنگ، تینر، فرچه های آغشته به رنگ وتینر، الکل، بنزین و هرگونه مواد سریع الاشتعالی در بالکن و پشت بام جداً خودداری کنید زیرا امکان دارد یک "بالن آرزو" به هنگام خاموش شدن بر روی آنها افتاده و حرارت باقی مانده بالن موجب اشتغال این مواد و در نتیجه بروز یک آتش سوزی ناخواسته شود.

8- سالمندان، بیماران قلبی، مادران باردار، نوزادان و ... در مقابل آلودگی صوتی و صداهای بلند و ناهنجار ترقه های خطرناک و پرصدا، بسیار آسیب پذیرند. آنها را عزیزان خودمان بدانیم و به آرامش و سلامت آنها هم فکر کنیم؛ از آلودگی صوتی شدید پرهیز کنیم تا موجب تشدید بیماری، سکته و ... یا خدای نکرده عامل مرگ کسی نشویم.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد