تاريخ: ۱۴۰۰ دوشنبه ۹ فروردين ساعت ۱۲:۴۳ بازدید: 1184      نظرات: 0      کد مطلب: 16031
تلاشی با دستان خالی؛

گزارشی از آمار عملکرد سازمان آتش‌نشانی مهاباد در سال ٩٩


مهاباد در سال ٩٩ آبستن حوادث بود. از سقوط یک کارگر، جان باختن یک مادر در آتش‌سوزی یکی از روستاهای مهاباد تا گازگرفتگی دو جوان در یک منزل مسکونی. اما شاخص‌ترین آنها  آتش‌سوزی بازارچه قدیم مهاباد بود کە ٧٠ غرفەی آن و میلیاردها تومان سرمایە مغازەداران دود و خاکستر شد.

 

در روزهای آغازین سال ١٤٠٠ گفتگویی را با رحمان احمدی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مهاباد ترتیب دادیم تا آمار عملکرد سال گذشته این ارگان را جویا شویم. احمدی در ابتدا به ارائه آماری کلی از اتفاقات رخ‌دادە در سال گذشتە پرداخت و گفت: در سال ٩٩ تعداد ٤٧٥ حادثە رخ دادە کە بیش از ٢٩٠ مورد از آن‌ها مربوط بە آتش‌سوزی بودە است.

احمدی در این گفتگو اذعان داشت‌: از مجموع ٢٩٠ مورد آتش‌سوزی، ١٨١ مورد مربوط بە آتش‌سوزی پوشش گیاهی، ٣٦ مورد مربوط بە آتش‌سوزی منازل مسکونی، ٥٠ مورد آتش سوزی اماکن غیرمسکونی و ٢٣ مورد آتش‌سوزی موتور سیکلت بودە است.

در ادامه مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مهاباد به اعزام پرسنل این سازمان جهت عملیات امداد و نجات در ٣٢ مورد واژگونی خودرو و تصادفات، ١٥ مورد گیرکردن در آسانسور، ٨ مورد انفجار سیلندر گاز، ٤ مورد سقوط افراد در چاه و یک مورد خودکشی نیز اشارە کرد.

 

احمدی اضافه کرد: در سال گذشته ٢٦ مورد دفع حیوانات موذی، ٥٩ مورد عملیات نجات حیوانات اهلی و خانگی و ٣ مورد غرق‌شدگی و جستجو در آب در کارنامه این سازمان در سال ٩٩ وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع حوادث رخ‌دادە در سال گذشتە، متاسفانە ٢٢ نفر فوت و ٦٥ نفر نیز مصدوم شدەاند. همچنین پرسنل این سازمان در ٥٣٢ مورد اعزام ناوگان و در مدت ٢٢هزار و ٧٦٠ دقیقه انجام عملیات توانستەاند جان ١١٤ نفر از همشهریان را نجات دهند.

بە گزارش هاژه، اگر چه رشادت‌ها و قهرمانی‌های پرسنل آتش‌نشانی بر کسی پوشیدە نیست اما در سال‌های گذشته با توجه بە وضعیت توپوگرافی و افزایش جمعیت شهری مهاباد، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی این شهر با ٤٥ نفر پرسنل(با احتساب رانندگان) با کمبود نیرو و نبود تجهیزات پیشرفتە روبرو بودە است. پیشتر با بازدید میدانی هاژه از ایستگاه‌های آتش‌نشانی مهاباد مشخص شدە بود که تمامی تجهیزاتی که در فرآیند اطفای حریق به کار می‌رود غیر استاندارد هستند. هیچ کدام از تجهیزات انفرادی آتش‌نشان‌های مهاباد از قبیل پوتین، لباس، کلاه، ماسک و سِت تنفسی دارای استانداردهای لازم نیستند. آتش‌نشانی مهاباد هم‌اکنون دارای  10 خودروی آتش‌نشانی‌ست که تنها یکی از آن‌ها استاندارد است و تاریخ ساخت آن به سال 1385 باز می‌گردد. تاریخ ساخت این خودروها از سال 1364 شروع می‌شود. با مطالعه استاندارد میزان سرانه‌ی تخصیص  ماشین‌آلات آتش‌نشانی در می‌یابیم که شهرستان مهاباد حداقل به 10 ماشین دیگر احتیاج دارد. حل این مسئله حیاتی، همت مسوولان عالی شهرستان و استان را می‌طلبد.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد