تاريخ: ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ساعت ۱۷:۵۴ بازدید: 1030      نظرات: 5      کد مطلب: 16134
به منظور بررسی افزایش سرسام‌آور اجاره بها

ستاد تنظیم بازار مهاباد تشکیل جلسه داد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، شیوع ویروس کرونا و جهش نگران کننده قیمت‌ها و تورم در کشور، افزایش سرسام آور اجاره بها را درپی داشته، افزایشی که بسیاری از خانواده‌های مهابادی را با مشکلی جدی روبرو کرده است.
 همزمان با شروع فصل بهار و به پایان رسیدن بسیاری از قراردادهای اجاره، افزایش سرسام آور اجاره بها و عدم کنترل قیمت‌ها بسیاری از کرایه نشینان مهابادی با در تنگنا قرار داده است.
روزانه سیل عظیمی از پیام‌ها و انتقادات شهروندان به رسانه‌ها و متعاقبا به افکار عمومی و مسوولان انتقال داده می‌شود، اما تا این لحظه سیر صعودی قیمت‌ها همچنان ادامه دارد.
اجاره نشینان همواره بر عدم نظارت مسوولان بر بازار و عدم کنترل قیمت اجاره بها انتقاد می‌کنند و مسوولان خلاء قانونی در کنترل وضعیت را دلیل عدم نظارت موثر می‌دانند.
مشاورین املاک نیز نقش خود در افزایش قیمت‌ها را تکذیب می‌کنند و دلیل اصلی افزایش قیمت‌ها را ناشی از وضعیت کلان اقتصادی کشور و نظر صاحبان املاک در خصوص افزایش اجاره می‌دانند. 
 
به همین منظور روز گذشته ستاد تنظیم بازار شهرستان مهاباد در جلسه‌ای آخرین وضعیت اجاره بها در شهرستان را مورد بررسی قرار دادند.
 
 
 
خشایار صنعتی معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری مهاباد با اشاره به افزایش سرسام آور اجاره بها در شهرستان اظهار کرد: روزانه شاهد مراجعه تعداد زیادی از شهروندان و گلایه در خصوص افزایش غیر متعارف قیمت بهای مسکن و دیعه هستیم که در همین ارتباط باید تصمیمات پیشگیرانه ای اتخاد شود.
وی افزود: افزایش چندین برابری اجاره بهای مسکن در مهاباد فزاینده و نامعقول بوده و فشار سنگینی به اقشار ضعیف جامعه آورده کرده است.
صنعتی اعمال محدودیت در خصوص افزایش قیمت‌ها را از طریق نظارت بر ثبت قراردادها پیشنهاد کرد و گفت: اعمال محدودیت‌های جدید در خصوص عملکرد و نحوه ثبت قرارداد در داخل بنگاه‌ها و ارایه یک رویه ضابطه مند برای افزایش سالانه قیمت اجاره بها باید در نظر گرفته شود تا بنگاه های معاملات املاک شهرستان نیز از آن تبعیت کنند.
معاون توسعه و برنامه ریزی شهرستان مهاباد در خصوص توزیع کالاهای اساسی شهرستان نیز اظهار کرد: توزیع کالاهای اساسی باید در مناطق حاشیه شهر و با اطلاع رسانی از طریق رسانه‌ها و با اعلام زمان و مکان آن همراه با نظارت کامل و مستمر انجام شود.
وی با اشاره به اختلاف قیمت 7 هزار تومانی قیمت مرغ منجمد در مقایسه با مرغ زنده در بازار، افزود:  با هماهنگی انجام شده محموله گوشت مرغ منجمد در طول هفته جاری وارده شهرستان شده و قبل از عید فطر در بازار توزیع خواهد شد.
محمد جهین رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مهاباد نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: : سهمیه روزانه گوشت مرغ منجمد آذربایجان‌غربی ۲۰۰ تُن در نظر گرفته شده که هنوز سهمیه شهرستان برای اخذ و توزیع در بین شهروندان تعیین نشده است. 
وی با بیان اینکه هم اکنون آرامش نسبی در بازار مرغ این شهرستان برقرار است، افزود: با توجه به توزیع روزانه بیش از مصرف شهرستان در حال حاضر عرضه و تقاضا این محصول به تعادل و آرامش رسیده که جا دارد برای تداوم این روند نیز پیش بینی های لازم در خصوص جوجه ریزی در واحدهای مرغداری انجام شود. 
جهین تصریح کرد: اجاره بهای مسکن در سال جاری طبق توافق باید با افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصد قراردادهای سال قبل باشد که بیشتر از این میزان  تخلف محسوب می شود. 
وی اضافه کرد: از طرفی بسیاری از قراردادهای اجاره مسکن در خارج از بنگاه های املاک منعقد شده که توافق صورت گرفته بین اشخاص نیز به علت خلا قانونی همچنان بر افزایش قیمت اجاره بها دامن می‌زند.
محمد رییس اتحادیه مشاوران املاک مهاباد نیز گفت: افزایش اجاره مسکن و ودیعه تحت تاثیر عواملی زیادی از جمله، تورم، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، شیوع کرونا و افزایش دستمزد است که همگی آنها طی یک سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.
وی افزود: مشاوران املاک در قراردادهایی که به صورت شخصی بین مستاجر و موجر ثبت می‌شود دخالت ندارند و در بسیاری مواقع افراد منزل مسکونی خود را با مبلغ مد نظر خود اجاره می‌دهند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

احمد محمد پور ۱۴۰۰/۲/۲۵
به نظر من مردم نمیتونن خرجی روزانه شون رو بدن چه برسه به این کرایه دادن سر سام اور باید به فکر اقشار بیبزاعت وکم درامد هم بود اونایی که ملک دارن وجدان ندارن فقط به فکر پول بیشترن اما آیا از خودشون میپرسن که مستجر بیچاره باید هر ماه این همه پول رو از کوجا بیاره تا کرایه ماهش رو بپردازه با این وزعیت اقتصادی حالا خرجی زن و بچه و هر ماه گاز و برق و آب و تلفن خرجی خودو خوراک و پوشاکو........ لطفاً مسولین به فکر چاره باشید باتشکر
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی حسننزاد ۱۴۰۰/۲/۲۳
واقعا خدا از صاحب خانها نگذرد دارن گلوی کرایه نشین رافشار میدن پس کو قانون قانون خوابش برده زمستان بیدار میشود نگذارید تورا خدا کومسلمان
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

اجاره نشین نگون بخت ۱۴۰۰/۲/۲۲
مسئولان محترم خودی نشان دهید تا احساس کنیم که وجود خارجی دارید و این پولی که به خاطر خدمت به این ملت می گیرید، حلاله...
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۰/۲/۲۱
واقعا با تشکیل جلسه بدونه اقدامات جدی دردی ازمستاجر بی چاره کم میشود؟!
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

مولودی ۱۴۰۰/۲/۲۰
ای کاش نظارتها درست بود. ونرخ درصدی اجاره مسکن ادامه داشت اما هر کس به دلخواه خود کرایه را بالا میکشد. کاش درصد قطعی شود

نظر خود را براي ما ارسال كنيد