تاريخ: ۱۴۰۰ پنج شنبه ۶ خرداد ساعت ۱۶:۴۸ بازدید: 1406      نظرات: 0      کد مطلب: 16185
در بازدید فرماندار

آخرین وضعیت بازارچه قدیم مهاباد تشریح شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، بازارچه قدیم مهاباد که بهمن‌ماه سال گذشته طعمه حریق شد و 30 میلیارد تومان خسارت برجای گذاشت، این‌روزها با حمایت همه جانبه خیرین، شهروندان و مسوولان نوید بازگشت به دوران اوج خود را می‌دهد.

صبح امروز فرماندار مهاباد برای بررسی آخرین وضعیت و روند بازسازی بازارچه قدیم از محل آتش سوزی که بازسازی شده بازدید کرد.

 

عارف خدرلو در حاشیه این بازدید در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: آتش سوزی بازارچه برای همه ناراحت کننده و شکه کننده بود، اما با ورود به‌موقع ستاد بحران به موضوع و تلاش نیروی‌های سازمان آتش‌نشانی، ضمن کنترل آتش، از گسترش آتش‌سوزی جلوگیری شد.

 

وی افزود: با توجه به اهمیت بازارچه در مهاباد، در همان ساعات اولیه عملیات آواربرداری شروع و 2 روز بعد از آن، عملیات بازسازی اجرایی گردید.

خدرلو با بیان اینکه برای بازسازی بازارچه هم از پتانسیل خیرین و هم از اعتبارات و بسته‌های حمایتی دولت استفاده شد، تصریح کرد: خیرین نقش ویژه‌ای در جمع آوری کمک‌ها داشتند و جدا از کمک نقدی، با ماشین آلات و مصالح ساختمانی نیز به یاری آمدند، همچنین برای ساماندهی کمک‌های مردمی، 2 شماره حساب معرفی گردید و تا امروز 10 میلیارد و 250 میلیون تومان جمع آوری شده است.

وی اضافه کرد: با دستور ویژه استاندار آذربایجان غربی نیز از محل اعتبارات دولتی سازمان برنامه و بودجه 1 میلیارد تومان برای حمایت از بازاریان مصوب گردید که 500 میلیون آن اختصاص یافته است.

فرماندار مهاباد در ادامه اظهار کرد: با پیگیری همه جانبه مسوولان شهرستان 7 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت نیز اختصاص یافته که بازاریان درحال تشکیل پرونده هستند و امیدواریم هرچه سریعتر این تسهیلات نیز به بازاریان پرداخت شود.

وی افزود: اسفندماه سال گذشته نیز، حدودا 1 میلیارد تومان برای جبران خسارت از محل تعهدات بیمه‌ کوثر در قبال آتش‌سوزی بازارچه قدیم به بازاریان آسیب دیده پرداخت شد.

عارف خدرلو با بیان اینکه این حجم از همیاری، همدلی و احساس مسوولیت در شهرستان مهاباد نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح بین المللی نیز بی نظیر است، تصریح کرد: اگرچه حادثه بسیار تلخی برای همه شهروندان بود اما این همدلی و حمایت خیرین باعث شده تا در عرض یک ماه آینده شاهد بازسازی کامل آن باشیم.

وی اضافه کرد: بازارچه قدیم علاوه بر عدم برخورداری مناسب از امکانات، از نظر ایمنی بسیار ضعیف بود اما در بازسازی جدید اصول ایمنی بکار رفته است.

وی ادامه داد: بعد از آتش سوزی در وهله اول همیاری مشترک مسوولین و خیرین برای نوسازی بازارچه بسیار حائز اهمیت بود و بعد از آن، ایمنی در بازسازی جدید است که امروزه شاهد ساخت واحدهای تجاری ایمن و استاندارد هستیم.

فرماندار مهاباد در پایان اظهار کرد: برخی مغازه داران بودند که بیش از 3 میلیارد ضرر و زیان دیدند و جبران آن واقعا در شرایط فعلی بسیار سخت است اما با کمک‌های صورت گرفته بخشی از خسارت‌ها جبران شده است.

عبدالله بادپران عضو هیات امنای بازارچه مهاباد نیز ضمن تقدیر از تمامی شهروندان و خیرین برای کمک جهت بازسازی بازارچه اظهار کرد: بخشی از عملیات بازسازی انجام شده و نازک کاری و سرامیک محوطه و سقف در دست اجرا قرار گرفته است.

وی افزود: در مراحل پایانی قرار داریم اما همچنان نیازمند کمک شهروندان هستیم و خیرین و شهروندان می‌توانند با شماره‌های کارت‌های اعلام شده کمک‌های خود را واریز نمایند و یا در صورت تمایل می‌توانند بصورت غیرنقدی از بازاریان آسیب دیده حمایت کنند.

 

بادپران ضمن تقدیر از نقش فرماندار برای حمایت از بازسازی بازارچه تصریح کرد: تسهیلاتی از سوی کمیته امداد و صندوق کارآفرینی امید برای حمایت از بازاریان آسیب دیده در نظر گرفته شده که امیدواریم با تسهیل در امور و دریافت آن، بازاریان توانایی خرید اجناس را داشته باشند.

سامان پیروتی حسابدار بخش بازسازی بازارچه قدیم نیز با ارائه آماری از مبالغ جمع آوری شده برای بازسازی ابنیه بازارچه اظهار کرد: تاکنون برای بازسازی ابنیه و احداث واحدها، 1  میلیارد و 700 میلیون تومان به‌صورت نقدی به بازارچه مهاباد کمک شده است.

وی افزود: برخی خیرین و شهروندان نیز با کمک‌های غیر نقدی در بازسازی ابنیه نقش داشته‌اند و حجم کمک‌های غیر نقدی آنها نیز بالغ بر 275 میلیون تومان است.

پیروتی تصریح کرد: در مجموع حجم کمک‌های نقدی، غیرنقدی و آورده مغازه‌داران، بالغ بر 2 میلیارد و 200 میلیون تومان بوده که از این میزان 1 میلیارد و 530 میلیون تومان برای بازسازی بازارچه هزینه شده است.

وی اضافه کرد: حدودا مبلغ 800 میلیون تومان نیز در حساب ویژه بازسازی باقی مانده بود که 620 میلیون تومان به‌صورت نقدی به مغازه‌دارانی که زیان بیشتری دیده بودند پرداخت شده است.

حسابدار بخش بازسازی بازارچه قدیم در پایان اظهار کرد: درحال حاضر مبلغ 300 میلیون تومان بدهی ناشی از ساخت و ساز ابنیه وجود دارد که امیدواریم با حمایت خیرین، شهروندان و مسوولان تأمین گردد.  
 
به گزارش هاژه، حوالی ساعت 23.50 دقیقه شب جمعه، مورخه 24 بهمن‌ماه، بر اثر آتش‌سوزی در بازارچه قدیم مهاباد 70 مغازه بصورت کامل تخریب و به 30 الی 40 درصد دیگر نیز خسارات وارد شد، با این‌حال بازارچه اصغری(جدید) و ضلع غربی بازارچه قدیم در این آتش سوزی از آسیب در امان ماندند و 4  روز بعد از حادثه فعالیت خود را از سر گرفتند.
درحال حاضر بازارچه قدیم مهاباد بصورت کامل در حال بازسازی است و بر اساس برآوردها احتمال می‌رود، روند بازسازی تا یک ماه دیگر پایان یابد. 

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد