تاريخ: ۱۴۰۰ جمعه ۷ خرداد ساعت ۱۷:۱۲ بازدید: 2688      نظرات: 0      کد مطلب: 16187
وزیر صمت در گفتگو با هاژه

کارخانه قند مروارید مهاباد در چند ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد

گزارش: صلاح عزیزیان


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر دو روزه به آذربایجان غربی، از کارخانه قند مروارید مهاباد بازدید کرد.

 

علیرضا رزم حسینی در حاشیه بازدید از کارخانه قند مروارید مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: مانع زدایی از تولید در دستور کار جدی وزارت صمت قرار گرفته و بازدید از کارخانجات و واحدهای تولیدی استان و شهرستان مهاباد در همین راستا صورت گرفته است.

 

وی افزود: کارخانه قند مروارید یکی از پروژه‌های بسیار مهم منطقه خواهد بود و به نظر می‌رسد در چندماه آینده به بهره‌برداری برسد.

رزم حسینی تصریح کرد: یکی از مزیت‌های این کارخانه تولید قند به‌وسیله شکر تصفیه نشده است که در صورت کمبود چغندر قند، امکان تولید با استفاده از شکر تصفیه نشده نیز امکان‌پذیر است.

وی اضافه کرد: تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و بازگرداندن واحدهای تولیدی راکد و نیمه راکد به چرخه تولید یکی از اولویت‌های این وزارتخانه است.

جلال محمودزاده نیز در همین خصوص در گفتگو با هاژه اظهار کرد: سفر وزیر صمت به مهاباد در ادامه رایزنی‌های صورت گرفته و جلسات متعدد با مدیران واحدهای صنعتی مهاباد با وزیر صمت در تهران صورت گرفته است.

 

وی افزود: کارخانه قند مروارید مهاباد از ابتدا با مشکلات متعدد اداری، بانکی، منابع طبیعی و ... روبرو بود و بخش بزرگی از مشکلات آن رفع شده و در حال حاضر بیش از 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

محمودزاده تصریح کرد: در مرحله دوم تسهیلات بانکی به این واحد تولیدی، تسهیلاتی 40 الی 50 میلیاردی در تهران مصوب شده و در صورت تزریق، در چند ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در خصوص کارخانجات قند استان وجود دارد، تولید 2 برابر و گاها 2.5 برابر بیش از ظرفیت است و چنانچه این کارخانجات به ظرفیت اصلی خود بازگردند، امکان تولید برای سایر کارخانجات دیگر نیز فراهم است، هرچند کارخانه قند مروارید مهاباد مشکلی در زمینه تأمین چغندر قند ندارد.

جلال محمودزاده افزود: این موضوع در کمیسیون تخصصی کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نیز بررسی و پیگیری شده و در نهایت وزارتخانه‌های صمت و کشاورزی نیز ملزم شده‌اند تا کارخانه‌های قند موجود، با ظرفیت اسمی خود کار کنند و ضمن آن تأمین ظرفیت کارخانه قند مروارید مهاباد نیز صورت بگیرد.

وی تأکید کرد: کارخانه قند مهاباد مشکلی در تأمین ظرفیت خود مشکلی ندارد و در صورت بهره‌برداری، روزانه تا 5 هزار تن چغندر قند را مصرف خواهد کرد تا کشاورزان منطقه برای فروش محصولات خود مجبور به صادر کردن محموله‌های چغندر به سایر استان‌ها نباشند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در پایان اضافه کرد: در جریان سفر وزیر صمت به مهاباد مشکلات کمبود زمین در شهرک صنعتی مهاباد، تصفیه‌خانه شهرک و تسهیلات برای افزایش سرمایه در گردش تولید کنندگان مهاباد نیز پیگیری شده است و دستورات ویژه‌ای برای حل مشکلات برخی واحدهای صنعتی اخذ شده است.

 عابدی‌فام مشاور مدیرعامل شرکت قند مروارید مهاباد نیز در این بازدید اظهار کرد: این کارخانه با سرمایه گذاری بیش از 700 میلیارد تومان با ظرفیت مصرف روزانه 5 هزار تن چغندر قند، برای 220 نفر بصورت مستقیم اشتغالزایی کرده و با شروع بهره‌برداری میزان اشتغالزایی در این کارخانه به بیش از 400 نفر خواهد رسید، همزمان با آن 5 هزار خانوار نیز بصورت مستقیم از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد.

 

وی افزود: محصول اصلی این شرکت تولید شکر سفید است که ظرفیت تولید سالانه آن 35 هزار تن در فاز اول و در فازهای بعدی 75 هزار تن خواهد بود.

عابدی فام تصریح کرد: تولید سالانه 10 الی هزار تن تفاله خشک برای مصارف خوراک دام، تولید 20 هزار تن ملاس از دیگر محصولات این کارخانه خواهد بود که در صنایع تخمیری کاربرد دارد.


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد