تاريخ: ۱۴۰۰ يکشنبه ۹ خرداد ساعت ۱۳:۳۷ بازدید: 1248      نظرات: 0      کد مطلب: 16201
تخم‌مرغ‌هایی که معدوم می‌شوند؛

افزایش قیمت جوجه‌های یک‌روزه در سایه قطعی‌های مکرر برق


بە گزارش پایگاه خبری هاژه، قطعی‌های مکرر برق از اوایل خردادماه سال ١٤٠٠ علاوە بر محدودیت‌هایی‌ کە در مصارف خانگی بە وجود آوردە مشکلاتی را هم در حوزه تولید و صنعت در پی داشته است.

یکی از این حوزەها، حوزه جوجه‌کشی و تولید جوجه‌های یک روزه است. حوزەای کە با توجه بە افزایش قیمت‌ مرغ بە عنوان یک کالای اساسی در ماه‌های گذشته بە جریانی حیاتی تبدیل شدە است. در واحدهای جوجه‌کشی، تثبیت دما و مهیا نمودن شرایط رشد تخم‌مرغ‌ها نیازمند اتصال بە جریان برق است. برقی که با قطعی‌های مکرر در یک ماه اخیر روبرو بودە است.

خبرنگار هاژه میزان حساسیت ماجرا را از کوروش سعیدی، رییس ادارە تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد جویا شد. مهندس سعیدی گفت: وجود جریان برق در واحد‌های جوجەکشی و تولید جوجەهای یک‌روزه امری حساس و حیاتی است.

بە گفتە وی نوسانات برق حتی اگر ثانیەای هم باشد با توجه بە زمان بردن شروع بە کار دستگاه‌های ژنراتور برق، تلفاتی را در پی خواهد داشت.

سعیدی افزود: از زمان بروز قطعی‌های مکرر برق در شهرستان مهاباد بیش از ٣٥هزار تخم‌مرغ با ارزشی بالغ بر یک‌ونیم میلیارد ریال از فرایند تولید جوجه یک روزه خارج و پس از آن معدوم شدەاند.

رییس ادارە تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد در پاسخ به تاثیر این تلفات بر قیمت مرغ و تبعات ناشی از آن گفت: این تعداد معدوم‌سازی اگر در روزهای آیندە بە ارقام بالاتری افزایش یابد، علاوه بر خسارات بە شرکت‌های تولیدی، یقینا تاثیراتی منفی بر قیمت مرغ گوشتی وارد خواهد کرد.

بە گزارش هاژه، قطعی برق، ناهماهنگی در اجرای برنامه زمانبندی آن و عدم ارسال برنامه دقیق بە اداره تولیدات دامی شهرستان مشکلاتی از این قبیل را بە بار آوردە است. مشکلاتی که با توجه بە نابودی جوجه‌های یک روزه منجر بە کمبود آن در بازار و در نهایت افزایش بیش از پیش قیمت مرغ گوشتی خواهد شد. ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد