تاريخ: ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۳ خرداد ساعت ۱۴:۱۳ بازدید: 2369      نظرات: 0      کد مطلب: 16246
فرماندار مهاباد

تخلف برخی از کاندیداها با عنوان مدرک "دکتری" در تبلیغات


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، فرماندار مهاباد آمار نهایی ثبت نام داوطلبین شوراهای اسلامی شهر و روستا را اعلام کرد.

عارف خدرلو در کنفرانس خبری با اصحاب رسانه شهرستان مهاباد اظهار کرد: از مورخه 18 اسفندماه با دستور وزیر کشور ستاد انتخابات شهرستان رسما آغاز بکار کرد و با شروع فرایند ثبت نام داوطلبین، اعضای هیأت نظارت بر انتخابات برای انتخابات شهر و روستا و ریاست جمهوری نیز مشخص شدند.

 

وی ضمن تقدیر از رسانه‌های شهرستان برای پوشش دقیق اخبار انتخابات و ثبت نام داوطلبین شهرستان، افزود: مهاباد رتبه دوم استان آذربایجان غربی را از نظر تعداد ثبت نام کسب کرده است.

خدرلو با اشاره به آمار ثبت نام داوطلبین شوراهای اسلامی شهر تصریح کرد: در سه شهر مهاباد، گوک تپه و خلیفان در مجموع 197 نفر ثبت نام کردند که 160 داوطلب برای شهر مهاباد، 26 داوطلب برای شهر گوک تپه و برای شهر خلیفان نیز 11 نفر ثبت نام کردند.

وی اضافه کرد: تعداد 20 نفر از داوطلبین شورای اسلامی شهر مهاباد انصراف داده‌اند و 17 نفر نیز رد صلاحیت شده‌اند، بدین ترتیب تعداد 121 نفر به عنوان نامزد نهایی انتخابات شورای اسلامی شهر مهاباد برای تصدی بر 7 کرسی شورا انتخاب شده‌اند که 18 نامزد خانم و 103 نفر آقا می‌باشند.

فرماندار مهاباد در خصوص آمار داوطلبین شورای اسلامی شهر گوک تپه نیز اظهار کرد: در شهر گوک تپه از 26 داوطلب، 20 نفر به عنوان نامزد شامل 3 خانم و 17 آقا برای تصاحب 5 کرسی شورای شهر به رقابت خواهند پرداخت.

عارف خدرلو افزود: برای شهر خلیفان نیز 11 داوطلب ثبت نام کردند که با انصراف 2 داوطلب و رد صلاحیت یکی از کاندیداها، تعداد نامزدهای این شهر برای تصدی 5 کرسی شورا به 8 نفر کاهش یافته که تمامی کاندیداها آقا می‌باشند.

وی تصریح کرد: از مجموع 197 داوطلب ثبت نام کرده برای انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای مهاباد، گوک تپه و خلیفان، 29 نفر رد صلاحیت شده‌اند و مهلت قانونی برای تایید صلاحیت‌ها به پایان رسیده اما همچنان احتمال می‌رود که تعداد نامزدها بدلیل انصراف کاهش یابد.

وی اضافه کرد: احتمال می‌رود که برخی از داوطلبین همچنان برای تایید صلاحیت‌شان تلاش کنند.

معاون استاندار و فرماندار شهرستان مهاباد در ادامه با اشاره به آمار ثبت نام داوطلبین شوراهای اسلامی روستا نیز اظهار کرد: از فروردین‌ماه ثبت نام داوطلبین انتخابات شوراهای اسلامی روستا برای 2 بخش مرکزی و خلیفان نیز در شهرستان مهاباد آغاز شد و در مجموع 706 نفر ثبت نام کرده‌ که 676 نفر تایید صلاحیت شده‌اند.

وی افزود: در بخش مرکزی 387 داوطلب ثبت نام کرده‌اند و 368 نفر تایید صلاحیت شدند که از این تعداد 3 نفر خانم و 365 نفر آقا هستند، در بخش خلیفان نیز 319 داوطلب ثبت نام کرده اند که 308 نفر تایید صلاحیت شده و تمامی نامزدها آقا می‌باشند.

عارف خدرلو تصریح کرد: بر اساس قانون انتخابات شورای اسلامی روستا، روستاهای بالای 20 خانوار و بیش از 100 نفر جمعیت به عنوان «ده» و کمتر از آن به عنوان «آبادی» تعریف شده‌اند.

وی اضافه کرد: از 193 روستای شهرستان مهاباد 138 «ده» واجد شرایط انتخابات شورای اسلامی هستند.

خدرلو ادامه داد: در روستاهای کمتر از 1 هزار و 500 نفر شوراهای اسلامی، با 3 نفر تشکیل می‌شود و در روستاهای بالاتر از 1 هزار و 500 نفر شوراهای اسلامی با حضور 5 نفر تشکیل می‌شود.

فرماندار مهاباد در ادامه اعلام کرد: جمعیت 7 روستا در شهرستان مهابادبیش از 1 هزار و 500 نفر است و شورای 5 نفره در آنها تشکیل می‌شود.

وی افزود: از 138 روستای شهرستان 70 روستا در بخش مرکزی و 68 روستا در بخش خلیفان قرار دارند.

رییس ستاد انتخابات شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: در مجموع تعداد 825 داوطلب شهرستان برای تعداد 455 کرسی شامل 438 کرسی شوراهای روستا و 17 کرسی شوراهای اسلامی شهر شامل  7 کرسی در مهاباد، 5 کرسی در شهر گوک تپه و 5 کرسی در خلیفان به رقابت خواهند پرداخت.

عارف خدرلو افزود: در انتخابات پیش‌رو تعداد 170 هزار و 500 نفر واجد شرایط هستند که از این تعداد 4 هزار و 646 نفر رأی اولی می‌باشند.

فرماندار مهاباد در خصوص تخلفات تبلیغاتی نامزدها نیز اظهار کرد: برخی تخلفات گزارش شده و در آن برخی نامزدها به نام دکتر و مهندس خود را معرفی کرده‌اند در حالیکه در زمان ثبت نام تنها 10 داوطلب با مدرک دکتری ثبت نام کرده‌اند و این موضوع پیگیری می‌شود.

وی افزود: تخلفات به این اندازه نیست که به جرم تلقی شود و یا تأثیری در نتایج داشته باشد، اما همچنان تبلیغات نامزدها توسط هیأت نظارت بر انتخابات رصد می‌گردد.

خدرلو تصریح کرد: امیدواریم که برخی نامزدها از عوام فریبی و رفتارهای پوپولیستی خودداری کنند و بجای آن برنامه‌ها و اهداف خود را اعلام نمایند. 

خدرلو با اشاره به اهمیت سلامت شهروندان در انتخابات تصریح کرد: تمهیداتی کارشناسی شده برای روز رأی‌گیری در نظر گرفته شده و تعداد 60 هزار ماسک در حین رأی گیری در بین رأی‌دهندگان توزیع خواهد شد، اما نگرانی اصلی مربوط به تبلیغات نامزدهایی است که ممکن است اقدام به ایجاد تجمع کنند و یا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد