تاريخ: ۱۴۰۰ چهارشنبه ۳۰ تير ساعت ۱۹:۴۱ بازدید: 1911      نظرات: 0      کد مطلب: 16354

شرایط مشمولین معافیت کفالت اعلام شد


 سرباز‌ها پولدار می‌شوند
 

به دلیل سختی‌ها و مشکلاتی که خدمت سربازی ممکن است برای برخی از مشمولان بوجود بیاورد، این افراد به دنبال راه‌هایی برای معافیت از سربازی باشند. سازمان وظیفه عمومی قوانین و راه‌های مختلفی را پیش پای مشمولان قرار داده است تا مشمولان و خانواده‌های آن ها با کم ترین مشکلات روبرو شوند. یکی از این راه‌ها، انواع معافیت های کفالت است که افراد واجد شرایط می‌توانند با اخذ معافیت کفالت از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند.

در یک تعریف ساده کفالت به معنی کسی است که از مکفول که توان مراقبت از خود را ندارد مراقبت می‌کند. در این شرایط فرد مشمول که مشمولِ سرپرستی یکی از اعضای خانواده مانند: پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ و مادربزرگ و دارای شرایط گرفتن معافیت کفالت باشد، می تواند از خدمت سربازی معاف شود.

سرهنگ محمد توحیدی فرمانده انتظامی شهرستان مهاباد در گفتگو با هاژه با اشاره به ماده 44 قانون خدمت وظیفه عمومی، شرایط مشمولین معافیت کفالت را اعلام کرد.

چنانچه مشمولین دارای یکی از شرایط ذیل باشند می‌توانند جهت معافیت از خدمت اقدام کنند:

1- یگانه فرزند ذکور مراقب یا نگهدارنده پدر نیازمند مراقبت که قادر به اداره امور خود نباشد.

2- یگانه مراقب یا نگهدارنده مادر فاقد شوهر

3- تنها برادر تنی سرپرست خواهرفاقدپدر،همسر و فرزند ذکور غیر محجور

4- تنها برادر سرپرست برادر کبیر نیازمند مراقب و فاقد پدر و همسر و فرزند ذکور غیر محجور و فاقد شغل

5- یگانه سرپرست برادر کمتر از هجده سال تمام

6- یگانه نوه ذکورمراقب یا نگهدارنده جد فاقد فرزند یا جده فاقد شوهر و فرزند

۷- مشمولی که همسرش فوت نموده و از او دارای فرزند صغیر بوده مادامی که ازدواج مجدد نکرده است و یا همسری دارد که بعد از ازدواج معلول شده و نیازمند مراقبت باشد.

۸- یکی از فرزندان پسر سربازی که در حین خدمت سربازی فوت کند و یا یکی از فرزندان ذکور خانواده ای که یک فرزند آن خانواده در حین انجام خدمت سربازی فوت نموده باشد.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد