تاريخ: ۱۴۰۰ يکشنبه ۱۷ مرداد ساعت ۱۷:۳۰ بازدید: 355      نظرات: 0      کد مطلب: 16393
خبرنگاران روایتگرانی با هزار مشکل

مسوولان آستانه تحمل خود را بالا ببرند


نشست گرامیداشت روز خبرنگار امروز در فرمانداری مهاباد با حضور جمعی از خبرنگاران و مسئولان شهرستانی برگزار شد.

 

امروز یکشنبە، ١٧ مرداد بە مناسبت روز خبرنگار در سالن جلسات فرمانداری شهرستان مهاباد، نشستی تحت عنوان گرامیداشت روز خبرنگار با حضور خبرنگاران، اصحاب رسانە و نشریات و همچنین مسئولان شهرستانی برگزار شد.

 

در این جلسە سیامند جوانبخت رییس ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد ضمن تبریک روز خبرنگار، گفت: از مسئولان تقاضا دارم در کنار همە تجلیل و تقدیرها از خبرنگاران، آستانە تحمل خود را بالا بردە تا خبرنگار بتواند کار خود را در آرامش و بە شکلی بهتر انجام دهد.

 

جوانبخت افزود: خبرنگاران نیز از درج اخبار نادرست و غیرصحیح خودداری کردە و در مورد اخبار رسیدە تحقیقات و راستی‌آزمایی‌های لازم را انجام دهند.

 

رییس ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشارە به عملکرد این ادارە اظهار داشت:  تعداد ١٠ انجمن رسمی در حوزهای مختلف از جملە: ادبی، هنرهای نمایشی، خوشنویسی، موسیقی، هنرهای تجسمی و انجمن سینما جوان مهاباد کە تنها انجمن سینما جوان در جنوب استان است، وجود دارد. در حوزە رسانە نیز علاوە بر خبرگزاری صداوسیما و خبرگزاری ایرنا دفتر مهاباد، ۷ پایگاه خبری و ۵ نشریە فعالیت دارند. با فعالیت این رسانەها و نشریات می‌توان گفت شهرستان مهاباد یک شهر رسانەایست.

 

سیامند جوانبخت با اشارە بە موفقیت هاژە در سال ٩٩ گفت: پایگاه خبری‌تحلیلی هاژە در سال گذشتە توانست با کسب بالاترین امتیاز در بین پایگاه‌های خبری استان‌ها، رتبە اول را کسب کند.

 

در ادامە منوچهر صمدی رییس دفتر مهابادِ خبرگزاری ایرنا گفت: خوشبختانە شهرستان مهاباد بە لطف خبرنگاران بی‌ادعا و پرتلاش خود هم‌اکنون بە یکی از قطب‌های رسانەایی در شمالغرب کشور تبدیل شدە است. کسب‌ ده‌ها جایزە و مقام منطقەای و سراسری گواهی بر این ادعاست.

 

صمدی با بیان مشکلات خبرنگاران از مسئولان خواست احترام بە خبرنگار را اولویت کار خود قرار دهند.

 

در این نشست هەژار رحیمی مدیرمسئول پایگاه خبری هەوال گفت: مدیران و مسئولان آستانە تحمل خود را بالا بردە و تعامل با رسانەها را در دستور کار خود قرار دهند. همیشە اخبار بر طبق میل مدیران نیست از این رو از آن‌ها تقاضا دارم اگر خبر را قبول دارند، بە تمام جوانب خبر اعتقاد داشتە باشند.

 

در ادامە این نشست برخی دیگر از خبرنگاران و اصحاب نشریە و رسانە بە بیان مشکلات و کم‌وکاستی‌های حوزە خود پرداختند.

 

آرش شهابی عضو شورای اسلامی شهر مهاباد با بیان اینکە رسالت رسانە مسئولیتی خطیر است اظهار داشت: کارکرد رسانەها در ارائە تصویری از مشکلات موجود منطقە و نظارت بر کار مسئولان اجرایی و دستگاه‌ها امری بی‌بدیل است. خبرنگاران تجسم امانت، مسئولیت، تعهد، وظیفە و دلسوزی هستند.

 

شهابی در ادامە با اشارە بە وظایف شورا گفت: شورا یک نهاد مردمیست کە وظیفە برقرای تعامل بین دولت و مردم را دارد. اصلی‌ترین رسالت شورا عقلانیت‌بخشیدن بە مطالبات مردم است. از این رو اصحاب رسانە عضو هشتم شورای شهر مهاباد خواهند بود.

 

حجت‌الاسلام یاسر آقامحمدی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی در این جلسە عنوان داشت: خبرنگاری یک کار پیامبرگونەست. پیامبر یعنی پیام‌رسان. خبرنگاران واقعی باید مصون از خطا باشند و بدون کم‌وکاستی خبررسانی کنند. خبرنگار منتقد باشد اما سیاه‌نمایی نکند.

 

عارف خدرلو فرماندار ویژە مهاباد در این جلسە گفت: خبرنگاران در خط اول بودەاند. در دوران جنگ و امروز در جریان شیوع کرونا با جرات و عشقی کە بە خبرنگاری دارند اقدام بە خبررسانی می‌کنند.

 

فرماندار مهاباد با بیان اینکە نظام ما بر مبنای انتخاب مردمی است اظهار داشت: مردم باید در همە عرصەها حضور داشتە باشند. چە مشارکت در تصمیم‌گیری چە مشارکت در اجرا. برای موفقیت در این اهداف کە نظام تعیین کردە است، باید اصل، اصل شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی باشد.

 

خدرلو افزود: کشور جهت دستیابی بە توسعە پایدار بە جسارت، قلم و انصاف خبرنگاران احتیاج دارد. در دنیای امروزە مردم نیاز بە خبر دارند و برخی از تصمیماتی کە اتخاذ می‌کنند بر اساس اطلاع‌رسانی کە از جانب خبرنگار صورت می‌گیرد، است.

 

فرماندار ویژە مهاباد در ادامە اظهار داشت: انتظار می‌رود دستگاەهای اجرایی نهایت همکاری و تعامل را با رسانەها داشتە باشند. دستگاەها جهت کسب سرمایە اجتماعی و اعتماد مردمی باید با مردم در ارتباط بودە و آستانە تحمل و انتقادپذیری خود را بالا ببرند.

 

عارف خدرلو گفت: متاسفانە برخی از قلم‌ها براساس تعصب، منافع شخصی و منافع سیاسی می‌نویسند. خبرنگار باید در جهت منافع مردمی قدم بردارد و موارد و مشکلات مردم و جامعە را بە مسئولان انتقال بدهند.

 

در پایان فرماندار شهرستان مهاباد با بیان اینکە برخی می‌خواهند مرزهای قومیتی و مذهبی ایجاد کنند، گفت: عدەای می‌خواهند با عنوان مرزبندی‌های قومی، مذهبی و طائفەای در کشور، از شرایط سو استفادە کنند. این افراد با کارهای عوام‌فریبانە سعی دارند بە جایگاە و مقامی برسند. کسانی هم هستند کە قلم‌هایشان در اختیار این عدە قرار می‌گیرد. انتظار می‌رود قلم خبرنگاران ابزار دست عدەای خاص نشود و بە بازتاب واقعیات جامعە بپردازد.

 

در پایان با اهدای لوح تقدیر از خبرنگاران، اصحاب رسانە و نشریات تقدیر بە عمل آمد.

 

١٧ مرداد سال ٧٧ در جریان حملە بە کنسکولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر مزارشریف افغانستان، محمود صارمی، خبرنگار ایرنا بە همراه هشت تن از پرسنل کنسکولگری بە دست نیروهای طالبان شهید شدند. به این مناسبت شورای فرهنگ عمومی ١٧ مرداد را بە عنوان روز خبرنگار نامگذاری کردە است.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد