تاريخ: ۱۴۰۰ يکشنبه ۳۱ مرداد ساعت ۲۲:۳۳ بازدید: 4991      نظرات: 0      کد مطلب: 16441

وضعیت بیمارستان مهاباد از شایعه تا واقعیت


روز گذشته سی‌ام مردادماه ١٤٠٠، با اضافه شدن ٩٨٠ مورد بە آمار مبتلایان استان آذربایجان غربی، این آماربە رقم ٢١٩هزار و ٨١٧ نفر رسید. 
طبق آمار رسمی کرونا در آذربایجان غربی کە دانشگاه علوم پزشکی بە صورت روزانه اقدام بە انتشار آن می‌کند، با اضافه شدن ٣١مورد فوتی جدید در روز گذشتە، آمار کل فوتی‌ها بە ٥هزار و ٢٣٨ نفر، بستری سندروم حاد تنفسی بە یک‌هزار و ٨٤٣ نفر، بستری ICU بیش از ٢٨٢نفر و بستری مشکوک در بیمارستان‌های استان بیش از ٩٣٢ نفر می‌باشند. 
با توجه بە ارقام بالای فوق، بیمارستان‌های استان آذربایجان غربی در وضعیت بغرنجی بە سر می‌برسند. برای نمونه یکی از شهروندان مهابادی کە چند نفر از بستگان وی بە کرونا مبتلا شدە و در بیمارستان مهاباد بستری‌اند، در تماس با هاژه از وضعیت نگران‌کنندە تنها بیمارستان این شهر می‌گوید.
به گفته وی بیماران کرونایی بیش از چهار بخش بیمارستان مهاباد را بە خود اختصاص دادەاند و کماکان آمار بستری‌شدگان در حال افزایش است. 
طبق اظهارات این شهروند، بیمارانی مشکوک به ابتلای کرونا در راهروهای این بیمارستان منتظر تخصیص تخت بوده‌اند. 
وی همچنین بە خبرنگار هاژه گفت: پرسنل یکی از این بخش‌ها در تماس با اینجانب درخواست کرد کە با مراجعه بە بخش مورد نظر نمونه آزمایش یکی از بستگان مبتلایم را بە آزمایشگاه ببرم. هنگام ورود بە این بخش، فردی کە با من تماس گرفتە بود، نمونه بیش از  ٢٠ بیمار کرونایی را بە من داد تا آنها را بە آزمایشگاه تحویل دهم.
طبق گفتەهای این شهروند کمبود نیروی خدماتی در بیمارستان مهاباد مشهود بوده است‌.
جهت بررسی صحت و سقم ماجرا با رییس بیمارستان مهاباد تماس گرفتیم و شرایط بیمارستان را از وی جویا شدیم.
دکتر کفاشی به خبرنگار هاژه گفت: در روزهای گذشته آمار مبتلایان کرونا در شهرستان مهاباد به شدت شاهد روندی صعودی بوده اما این بدان معنا نیست که تمامی آنان نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشند.
وی افزود: اگرچه آمار بیماران بستری‌شده بیماران کرونایی بالاست اما هنوز بیش از ۲۵درصد تخت‌های اختصاص‌یافته به بخش‌های کرونا خالی‌ست و اینکه گفته می‌شود بیماران کرونایی در راهروی بخش‌های کرونا منتظر خالی‌شدن تخت بوده باشند، کذب است.
وی همچنین درباره کمبود نیرو در بیمارستان مهاباد گفت: با توجه به الکترونیکی‌ شدن نسخه‌های پزشکی و سایر خدماتی که توسط رایانه به همشهریان ارائه می‌شود، بسیاری از همکارانی که با ردیف‌های گوناگون استخدامی به کار گرفته شده‌اند اجبارا در این واحدها مشغول به انجام خدمت هستند و این در حالی‌ست که محل اصلی خدمت آنان خالی مانده است‌.
دکتر کفاشی تصریح کرد: در طول دوران همه‌گیری کرونا فشار زیادی بر روی کادر درمان، پرسنل اداری و خدماتی بیمارستان بوده که این خود باعث کاهش راندمان این عزیزان شده است.
رییس بیمارستان مهاباد از همشهریان مهابادی خواست تا با رعایت دستور‌العمل‌های بهداشتی از جمله: استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری و عدم برگزاری هرگونه دورهمی زنجیره انتقال را قطع و در نهایت از فشار جسمی و روانی وارده به کادر درمان و پرسنل بیمارستان بکاهند‌.
بە گزارش هاژە ستاد ییشگیری و مقابله با کرونای شهرستان مهاباد مسوول ارائە آمار مبتلایان و متوفیان کرونا بە رسانەهاست. یک منبع آگاه در گفتگو با هاژه از وضعیت وخیم کرونا در شهرستان مهاباد می‌گوید. به گفته وی تنها در روز گذشته دست‌کم چهار بیمار کرونایی در این شهرستان فوت شده‌اند. با توجە بە اهمیت آمار مبتلایان و تاثیر مستقیم آن در آگاه‌سازی جامعه، انتظار می‌رود ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای مهاباد در اسرع وقت نسبت به ارائه و انتشار آمار رسمی اقدام نماید.
*عکس تزیینی است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد