تاريخ: ۱۴۰۰ سه شنبه ۲ شهريور ساعت ۱۴:۳۶ بازدید: 1530      نظرات: 4      کد مطلب: 16455
مدیر پتروشیمی مهاباد پاسخ می‌دهد

موانع حمایت پر رنگ پتروشیمی از امورات عام و المنفعه مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، در جریان اهدای 200 هزار ماسک از سوی پتروشیمی مهاباد جهت توزیع در بین اقشار آسیب پذیر، مدیر مجتمع پتروشیمی این شهرستان، ضمن گزارشی از عملکرد این واحد تولیدی، به دلایل عدم حضور قدرتمند در برخی امورات زیرساختی شهرستان ازجمله ورزش، فرهنگ و عمران پاسخ داد.

 

عباس فرش‌باف در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: در راستای حمایت پتروشیمی از سلامت شهروندان و کمک به کادر درمانی شهرستان، تعداد 200 هزار ماسک به ارزش بیش از 200 میلیون تومان به فرمانداری این شهر تحویل داده شد، تا در بین افراد نیازمند و مناطقی که اقشار آسیب پذیر در آن سکونت دارند پخش شود.

 

وی افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در این شهرستان، پتروشیمی شهرستان مهاباد برای تأمین مواد ضدعفونی کننده سطوح اعلام آمادگی کرده و در مراحل بعد نیز اقدام به خرید تجهیزات و ملزومات پزشکی و همچنین بسته‌های معیشتی برای کادر درمان و شهروندان کرده است.

 

فرش‌باف تصریح کرد: این محموله جدید، در راستای اجرای مصوبات ستاد مقابله با کرونا در استان آذربایجان غربی خریداری شده است.

مدیر مجموعه پتروشیمی شهرستان مهاباد در ادامه با ارائه گزارشی از عملکرد این واحد تولیدی اظهار کرد: پتروشیمی مهاباد درحال حاضر با ارز آوری 2.6  در سطح کشور، یکی از واحدهای تولیدی با ارزش ایران است.

وی افزود: علی‌رغم قطعی‌های مکرر برق و برخی محدودیت‌ها، روزانه بیش از 1 هزار و 300 تن محصول در روز تولید می‌شود که 30 درصد بالاتر از ظرفیت تعریفی مجموعه است.

عباس فرش‌باف تصریح کرد: حدود 92 درصد از تولیدات مجموعه پتروشیمی مهاباد صادر می‌شود که مقصد اصلی آن کشور چین و برخی کشورهای اروپایی است، مابقی تولیدات این مجتمع نیز در داخل کشور جهت تأمین مواد خام کارخانجات و صنایع پایین دستی پتروشیمی‌‌ها مصرف می‌شود.

به گزارش هاژه، از زمان افتتاح پتروشیمی مهاباد، همواره مخالفان و موافقانی در رابطه با آن موضع گرفته‌اند، برخی‌ها در برابر آلایندگی زیست محیطی، عدم حمایت ویژه و توجه به توسعه سایر زیرساخت‌هایی از جمله صنایع پایین دستی که منجر به جذب نیروی کار می‌شود موضع گرفته‌اند و برخی نیز عدم حمایت از حوزه ورزش و توسعه فرهنگی، عمرانی و اقتصادی شهرستان را ضعف‌های این مجتمع عظیم زیرساختی دانسته‌اند.

در این بین جلال محمودزاده نماینده مردم شهرستان مهاباد از همان ابتدا با موضع گیری در برابر این مجتمع صنعتی، بارها از عملکرد این مجتمع انتقاد کرده و حتی در مجلس شورای اسلامی نیز تلاش‌هایی را برای تحقیق و تفحص در خصوص واگذاری آن به بخش خصوصی پیگیری می‌کند.

عارف خدرلو  فرماندار شهرستان مهاباد نیز خواستار ورود پر رنگ پتروشیمی به برخی امورات عام المنفعه برای توسعه ورزش، اقتصاد و زیرساخت‌های عمرانی و فرهنگی است.

برخی شهروندان نیز خواستار بهره‌مندی شهرستان از مزایای این واحد تولیدی در منطقه هستند و بر این باورند، پتروشیمی مهاباد با همه حرف‌ها و حدیث‌ها بهتر می‌تواند جایگاه خود را در بین شهروندان و شهرستان با انجام برخی حمایت‌ها افزایش دهد.

صرف نظر از پرداختن به موضوعات تخصصی در حوزه‌های مختلف، آنچه همه نخبگان و شهروندان و حتی مخالفین بر آن اتفاق نظر دارند، بهره‌مندی شهرستان پتانسیل‌های این مجتمع است که خبرنگار هاژه سعی کرده چرایی عدم حضور ویژه و پررنگ پتروشیمی این شهرستان را در کارهای عام المنفعه از مدیر آن جویا شود.

عباس فرش‌باف در این رابطه به خبرنگار هاژه گفته که پتروشیمی این شهرستان قطعا به حضور و حمایت از حوزه‌های مختلف شهرستان تمایل دارد، اما برنامه‌‌ای مجزا از برنامه‌ریزی‌های شهرستان صورت نمی‌گیرد و معمولا هر اقدامی در راستای نیازهای برنامه ریزی شده از سوی فرمانداری که به پتروشیمی ابلاغ می‌شود، صورت می‌گیرد.

وی افزود: کمک به تیم‌های ورزشی در قالب کمک به ورزش شهرستان از اقداماتی است که انجام شده و ادامه آن در برنامه قرار دارد.

فرش‌باف با تایید برخی مشکلات در این زمینه، عدم تعامل کافی مسوولان با پتروشیمی را یکی از موانع اعلام کرد و گفت: برای دست یابی به خروجی مثبت، نیازمند برگزاری نشست‌های متعددی با مقامات شهرستان در این زمینه هستیم.

وی بصورت ضمنی خواستار دعوت پتروشیمی از سوی مسوولان، برای ورود به برخی حوزه‌ها شد و گفت: شهروندان و مسوولان متولیان پیگیری مطالبات و خواسته‌های شهروندان هستند، باید خواهان ورود پتروشیمی به برخی امورات باشند.

گفته‌های مدیر مجموعه پتروشیمی مهاباد حاکی از آن است که تاکنون، تعاملی سازنده، مستمر و قوی برای بیان مطالبات، درخواست‌ها و نیازهای شهرستان، به پتروشیمی شهرستان بصورت ویژه و جدی اعلام و ابلاغ نشده تا از توان این پتانسیل قدرتمند به نحو احسن استفاده گردد.

پتروشیمی مهاباد با سرمایه‌گذاری عظیمی ایجاد گردیده و به گفته مدیر مجموعه نقشی مهم در ارز آوری کشور دارد و تعامل مسوولان شهرستان می‌تواند، مهاباد را از درآمدهای کلان صادراتی این مجتمع بهره‌مند کند.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

هیوا حسن زاده ۱۴۰۰/۶/۲
کارشناسی ارشد مکانیک(تبدیل انرژی)چهار سال سابقه کار در شرکت ساختار صنعت(پتروشیمی مهاباد و میاندواب)عاجزانه تقاضای کار دارم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۰/۶/۲
ماسکها را بسیار گران حساب کرده اند
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

نادر شریفی زاده ۱۴۰۰/۶/۲
تو ماسک بین مردم پخش نکن یک بسته ماسک 50تای 30هزار تومان هستش یک کیلو مرغ زنده ....شما از کارگران و پرسنل مهاباد استفاده کن به این مگن کار باارژش برای شهر مهاباد .
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۰/۶/۲
با سلام
اظهارات جناب مدیرعامل جای تاسف داره یعنی چی باید مردم گدایی کنند تا پتروشیمی در برخی مسایل اظهار مسولیت کند.
جای بسی تاسف است در ورزش غایب
در امور خیرخواهانه مردم نخواستند
برای مدرسه سازی و کمک دانشگاه ها و برگزاری همایش های سنتی و محلی ووووو هیچ کدام نبودید.
برای بحث کرونا جای بسی تاسف به اندازه یک بازاری خیرخواه و مالک یک مرغداری اقدام نکردید.
الان هم از نظر من ماسک و کمک به مردم چندان نیاز به تبلیغات نداشت.
جناب مدیرعامل درخور بود برای مناطق محروم یک کلینیک افتتاح می کردید. که در شان پتروشیمی شاید می بود.


نظر خود را براي ما ارسال كنيد