تاريخ: ۱۴۰۰ شنبه ۶ شهريور ساعت ۱۶:۴ بازدید: 3252      نظرات: 2      کد مطلب: 16472

اولین زمین ورزشی شهرداری مهاباد قلع و قمع شد

گزارش: صلاح عزیزیان


هاژه – سه دهه از واگذاری قطعه زمینی به مساحت 1.5 هکتار بصورت هبه به شهرداری می‌گذرد و این روزها پس گرفتن آن از شهرداری، با واکنش شهروندان و فعالان اجتماعی و زیست محیطی روبرو شده است.

 

«عین موهوبه‌ای» ارزشمند که از سوی اعضاهای شورای اسلامی و شهرداران در طول 3 دهه گرامی داشته نشد، تا واهب با تکیه بر مشروط بودن واگذاری، اقدام به اقامه دعوا برای بازپس‌گیری زمینی کند که 3 دهه قبل به شهرداری و شهروندان یک شهر هبه کرده بود.

در خلال اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 در بحبوحه تفکیک زمین‌های باغ سمایل آغا، فردی قطعه زمینی 1.5 هکتاری را مشروط به تبدیل آن به فضای سبز به شهرداری واگذار می‌کند.

در طول چند دهه شهرداران و اعضای شورای شهر، در تبدیل آن به فضای سبز کوتاهی کرده و بخش از زمین را به خزانه گلخانه‌ای شهرداری و در سال 1395 بخشی از آن به زمین فوتبال تبدیل می‌کنند.

در چند سال گذشته واهب نسبت به تغییر آن معترض بوده و در نهایت در دادگاه علیه شهرداری مهاباد اقامه دعوا می‌کند.

خواسته مالک بازپس‌گیری عین موهوبه‌ای بدلیل عدم اجرای شرط توسط «متهب»اعلام شده و در ادامه ناکارآمدی‌های واحد حقوقی و در مجموع شهرداری و شورای وقت، 3 جلسه دادگاه بدون حضور نماینده شهرداری برگزار و در نهایت حکم قطعی به نفع واهب صادر می‌شود.

تلاش‌هایی برای منصرف کردن واهب از شکایت و یا برگزاری مجدد دادگاه برای بررسی پرونده تاکنون به نتیجه نرسیده و امروز با حضور نماینده دادستانی، نیروی انتظامی و برخی مسوولان، واهب بخشی دیگر از حکم قلع و قمع را اجرا کرد.

 

اقدامی که بار دیگر قلب دغدغه‌مندان شهر مهاباد را جریحه دار کرد و مدیریت شهری مهاباد را در ورطه سقوط قرار داد.

خبرنگار هاژه برای بررسی بیشتر موضوع با سخنگوی شورای شهر و سرپرست شهرداری گفتگویی انجام داده و در آن به برخی زوایای این سهل انگاری پرداخته شده است.

چیا آذربار سخنگوی شورای شهر مهاباد که صبح امروز با مسوولان برای رایزنی با واهب زمین به محل رفته بود در این خصوص به خبرنگار هاژه می‌گوید: اگرچه حکم از مراجع قضایی بنا به دلایل محکمه پسند صادر شده اما دست‌های پنهانی درکار بوده تا این مشکلات به وجود بیاید، لذا به عنوان منتخبین مردم نمی‌توانیم از بیت المال بودن این زمین چشم پوشی کنیم.

وی افزود: از نظر اعضای شورا، تأخیر در قلع و قمع تا زمان نتیجه نهایی لطفی است که مالک در حق شهروندان مهاباد و بیت المال شهرداری انجام می دهد.

آذربار تصریح کرد: افرادی که در بروز این مشکلات نقش داشته‌اند از سال گذشته با تشکیل پرونده به دادگاه معرفی شده‌اند و از سویی دیگر سکوت، عدم پیگیری و حضور واحد حقوقی در دادگاه جهت دفاعیات برای همه سوال برانگیز است.

وی اضافه کرد: در این پرونده گلخانه شهرداری نیز حائز اهمیت است که در آن ذخایر گلخانه‌ای به ارزش 8 میلیارد تومان در خطر صدمه دیدن است، لذا خواستار فرصتی برای بررسی مجدد پرونده می‌باشیم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر مهاباد در ادامه اظهار کرد: در سنوات قبل شهرداری در چند مرحله توانسته با ارائه دفاعیات خود مانع از قلع و قم شود اما در آخرین اقامه دعوا، نماینده حقوقی شهرداری بهر دلیلی در دادگاه حضور نداشته و همین امر موجب شده تا حکم نهایی به نفع فردی که اقامه دعوا کرده، صادر شود.

وی افزود: هنوز جزئیات و دلایل این سهل انگاری مشخص نیست و تلاش‌ها برای بررسی مجدد پرونده در جریان است و علی‌رغم قانونی بودن قلع و قمع، ماه قبل نیز با تلاش صورت گرفته اعضای شورا از اجرای حکم جلوگیری شد.

آذربار تصریح کرد: در دیوان عالی کشور اعتراض خود را به حکم و بررسی مجدد پرونده ثبت کرده‌ایم و تنها درخواست اعضای جدید شورا ایجاد فرصتی برای بررسی پرونده است تا دادگاه بصورت قطعی حکم صادر کند.

عزیز عزیزنژاد سرپرست شهرداری مهاباد نیز در این رابطه به خبرنگار هاژه گفت: شهرداری هر آنچه نیاز بوده در این رابطه انجام داده ولی واقعیت این است که واهب با حکم دادستان و داشتن سند قطعی خود را مالک برحق دانسته و امروز با حضور نماینده‌های قانونی ادارات فنس‌ها و پایه فنس‌ها تخریب شده و برخی اموال شهرداری نیز به انبار منتقل شده است.

وی افزود: بر اساس ماده 647 به حکم صادر شده اعتراض کرده‌ایم و نیازمند دستور رییس قوه قضائیه برای بررسی پرونده هستیم.

عزیزنژاد تصریح کرد: آن زمان که زمین تفکیک شده، توافقی مابین واهب و متهب(شهرداری) صورت گرفته که این زمین به عنوان هبه بصورت مشروط  بر تبدیل آن به فضای سبز به شهرداری واگذار شده و شهرداری در این اثنا از آن به عنوان خزانه فضای سبز و گلخانه استفاده کرده و قسمتی از آن را به فضای ورزشی تبدیل کرده است.

وی با بیان اینکه واهب در 2 سال گذشته برای بازپس‌گیری زمین در دادگاه اقامه دعوا کرده، اضافه کرد: متاسفانه در زمان اقامه دعوا یک سری ناهماهنگی صورت گرفته و پیگیری لازم در دادگاه برای این پرونده صورت نگرفت و در نهایت قاضی پرونده نیز بدلیل عدم حضور نماینده شهرداری و ارائه دفاعیات، حکم نهایی و قطعی را صادر کرده است.

سرپرست شهرداری مهاباد در پایان با بیان اینکه تاکنون درخواست شهرداری برای بررسی مجدد پرونده  نتیجه‌ای دربر نداشته، اظهار کرد: برای واهب سند قطعی صادر شده و قانونا شهرداری نمی تواند ورود پیدا کند و تنها می تواند به مصالحه با وارد شود.

به گزارش هاژه، هبه عقدی است در فقه اسلام به معنی تملیک مالی به دیگری و به رایگان که شخص بخشنده را «واهب»، طرف گیرنده را «متهب» و مال مورد هبه را «عین موهوبه» گویند. که عقد هبه با ایجاب و قبول و قبض عین موهوبه تشکیل می‌گردد.
مطابق ماده ۷۹۵ قانون مدنی ایران «هبه عقدی است که به موجب آن یک نفر مالی را مجانا به کس دیگری تملیک می کند.»
 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۰/۶/۷
چرا پی گیری نمی کنید که درآمد گلخانه را چه کسی هر سال سه میلیارد تومان به جیب می زند.صاحب گلخانه مفتی نشسته و زمین و آب و برق مفت را مصادره کرده و هر سال سه میلیارد تومان گل و گیاه به شهرداری می فروشه. فساد اینجاست و باید اطلاعات سپاه به این موضوع به صورت ویژه ورود پیدا کند که چرا عده ای با مفت خوری ۳۰ سال است میلیاردر شدن؟؟
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۰/۶/۷
واهب در صورتی که زتده باشد و عین هبه هم وجود داشته باشد طبق قانون آیین دادرسی مدنی می تواند از هبه رجوع کند و ملک خود را پس بگیرد.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد