تاريخ: ۱۴۰۰ شنبه ۲۰ شهريور ساعت ۱۲:۳۱ بازدید: 1209      نظرات: 2      کد مطلب: 16540

همه جزئیات وام یک میلیارد تومانی مسکن جوانان


 وام یک میلیارد تومانی مسکن جوانان از کی پرداخت می شود؟
 

مدیرعامل بانک مسکن خبر از افزایش وام مسکن جوانان از مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان به یک میلیارد تومان داده است. البته این مبلغ در شهر‌های بزرگ ۸۵۰ میلیون تومان و برای سایر شهر‌ها به ۷۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که دریافت وام مسکن جوانان به صبر ۱۵ ساله نیاز دارد.

محمود شایان می‌گوید که افتتاح حساب مسکن جوانان با سقف یک میلیاردی به تمام شعبات بانک مسکن کشور ابلاغ شده است.

براساس گفته‌های مدیرعامل بانک مسکن، وام یک میلیارد تومانی برای جوانان ساکن تهران در نظر گرفته شده است. همچنین در شهر‌های کرج، مشهد، تبریز اصفهان، اهواز، شیراز و کرمانشاه که جزو شهر‌های بزرگ محسوب می‌شوند، مبلغ وام به ۸۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

البته مسئولان بانک مسکن می‌گویند افرادی که در چند سال گذشته افتتاح حساب داشتند، می‌توانند از این وام یک میلیاردی استفاده کنند. به شرط اینکه واریزی‌ها را تطبیق دهند در این صورت می‌تواند از سقف وام بالاتری استفاده کند.

متقاضیان برای دریافت این تسهیلات، ابتدا باید افتتاح حساب مسکن جوانان را در شعب بانک مسکن انجام دهند. سن قانونی برای افتتاح این حساب ۱۸ سال تمام است، اما افراد زیر ۱۸ سال هم با حضور ولی، قیم یا مادر نسبت به افتتاح حساب اقدام کنند. 

طبق بررسی ها، بانک مسکن سقف سنی مشخصی برای این تسهیلات اعلام نکرده است.

 

 وام‌ یک میلیاردی مسکن کی پرداخت می‌شود؟ | اقتصاد24
 
 

وام یک میلیارد تومانی چه زمانی پرداخت می‌شود؟

برخلاف تصور عموم، وام یک میلیارد تومانی مسکن جوانان پس از ۱۵ سال پرداخت می‌شود. البته در طول این ۱۵ سال متقاضیان باید ماهیانه ۲۰۰ تومان به حساب واریز کنند تا چشم شان به جمال این تسهلات روشن شود.

اما اگر متقاضیان بخواهند پیش از موعد ۱۵ ساله تسهیلات مسکن جوانان را دریافت کنند، می‌توانند مبلغ کمتری را به عنوان وام دریافت کنند.

براساس اعلام بانک مسکن، متقاضیان در تهران می‌توانند بعد از ۵ سال از افتتاح این حساب، با تغییر ضرایب مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها۳۵۰ میلیون تومان و در سایر شهر‌ها ۳۰۰ میلیون تومان برداشت داشته باشند.

برخی کارشناسان بانکی می گویند اگر بخواهید به جای وام یک میلیاردی با ۱۵سال انتظار، وام ۴۰۰میلیونی با پنج سال انتظار بگیرید، باید ماهانه به جای ۲۲۵هزار تومان، حدود یک میلیون و ۱۶۰هزار تومان سپرده‌گذاری کنید.

طبق برنامه ریزی بانک مسکن، متقاضیان تا ۵ سال امکان برداشت از حساب را ندارند.

 

 اقدام مجلس برای توقف تخلف در ساخت و سازهای درون شهری - ایسنا
 
 

شرایط بازپرداخت تسهیلات مسکن جوانان

بررسی‌ها نشان می‌دهد که متقاضیان پس از دریافت تسهیلات یک میلیارد تومانی، باید بازپرداخت وام را در مدت ۲۰ سال و با نرخ ۹ درصد به حساب بانک واریز کنند.

قسط ماهیانه وام یک میلیارد تومانی، ماهانه ۸ میلیون و ۹۷۳ هزار تومان است. بر این اساس، مجموع اقساط پرداختی در پایان ۲۰ سال معادل ۲ میلیارد و ۱۵۹ میلیون ۳۴۲ هزار تومان خواهد بود. در مجموع ۵۳ درصد از بازپرداخت، در قالب سود دریافت خواهد شد.

البته سود تسهیلات برای قسط بندی ۵ ساله، ۶ درصد است و اگر بیش از ۵ سال قسط بندی شود، سود دریافتی به ٩ درصد می‌رسد.

 

تسهیلات یک میلیارد تومانی به صبر ۱۵ ساله می‌ارزد؟

اگر همین امروز افتتاح حساب مسکن جوانان را انجام دهید، نوبت تان به سال ۱۴۱۵ می‌رسد. اگر تورم کشور در این مدت زیر ۵ درصد باشد، وام یک میلیارد تومانی همچنان ارزش صبر کردن را دارد.

اما با توجه به تورم ۴۴ درصدی در ایران و نرخ ۲۶ درصدی تورم متوسط ۱۵ سال گذشته، اساسا وام یک میلیارد تومان در ۱۵ سال آینده ارزش چندانی برای دریافت کننده وام نخواهد داشت. 

فعالان بازار می‌گویند اگر تورم در این ۱۵ سال روی رقم میانگین ۲۶ درصد باشد، احتمالا یک میلیارد تومان ۱۵سال آینده به اندازه ۳۲میلیون تومان حال حاضر ارزش خواهد داشت. مبلغی که معادل یک مترمربع واحد مسکونی در تهران است.

 
 
منبع: فرادید 


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

شادی ۱۴۰۰/۶/۲۱
خاک تو سرشون با این تسهیلاتی که به جوانان روا میبینن 15سال دگه کی زنده می مرده فعلان که کرونا به جون مردم افتاده نصف مردم رفتن مردن 15ساله تازه ماهی 9میلیون واریزی یک میلیارد مین 2میلیارد پس میگیرن خخخخخخخخ مردم رو چی فرض کردن نمیدونم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

س ۱۴۰۰/۶/۲۰
عجب لطفی بعد ۱۵ سال!!! یک میلیارد ۱۵ سال اینده معادل ده میلیون امروزی است یعنی طرف سالانه پس اندازی که قرار است در بانک بگذارد طلا بخرد یقینا موفق تر است

نظر خود را براي ما ارسال كنيد