تاريخ: ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۱ شهريور ساعت ۲۳:۴۶ بازدید: 1039      نظرات: 0      کد مطلب: 16547
با تجلیل از فعالان عرصەهای هنری و سینمایی؛

مراسم گرامیداشت روز سینما در مهاباد برگزار شد


مراسم تجلیل از فعالان عرصه سینما در مهاباد با حضور مسئولان شهرستانی و استانی، امروز در سالن ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان برگزار شد.


این مراسم بە مناسبت روز ملی سینما و بە همت انجمن سینما جوان ایران با همکاری ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و با رعایت‌ پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصلەگذاری اجتماعی برگزار شد و در آن حجت‌الاسلام ناصر خدایاری، رییس فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، عارف خدرلو فرماندار ویژە مهاباد، سیامند جوانبخت رییس ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، رحیم بایزیدی، رییس انجمن سینما جوان مهاباد و ابراهیم سعیدی کارگردان مهابادی بە سخنرانی پرداختند.


ناصر خدایاری در این مراسم ضمن تبریک روز سینما بە اهالی این عرصه گفت: تمایز و جامعیت هنر هفتم در این است کە هنرهای دیگر را می‌تواند در خود داشتە باشد. شکوفایی سینما تناسب مستقیمی با شکوفایی در دیگر عرصەهای هنری دارد.


خدایاری در ادامە افزود: محور توسعە انسان است و محور توسعە فرهنگی بە دست انسان‌های فرهنگی صورت می‌گیرد. کارها و امورات فرهنگی و توسعە آن نیز بە دست‌های انسان‌های فرهنگی انجام می‌شود.


عارف خدرلو، معاون استاندار فرماندار ویژە شهرستان مهاباد در مراسم تجلیل از اصحاب سینما گفت: با توجە بە پتانسیل‌ها و نخبگان موجود در سطح شهرستان، توجهات بە مهاباد بایستی در حد توجهات بە مراکز استان‌ها باشد.


خدرلو با اشارە بە توسعە فرهنگی افزود: در بحث توسعە، متاسفانە در کشور بە برخی از ابعاد توسعە مانند توسعە عمرانی، توسعە سیاسی و اقتصادی توجە شدە و مدیران کمتر بە مقولە توسعە فرهنگی توجە داشتەاند. مسیر توسعە پایدار از توسعە فرهنگی عبور می‌کند، از این رو باید توجە ویژەای بە بحث توسعە فرهنگی صورت گیرد.


فرماندار مهاباد با اشارە بە اوضاع کرونایی کشور اظهار داشت: شیوع کرونا باعث بروز بسیاری از مشکلات در حوزە فرهنگ و هنر شدە بە شکلی کە در شهری مثل مهاباد با پتانسیل‌های فراوان هنری و فرهنگی مانع برگزاری بسیاری از مراسمات و جشنوارەهای ادبی، هنری و فرهنگی شدە است.


سیامند جوانبخت، رییس ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد، دیگر سخنران این مراسم بود. وی با بیان اینکە سینمای فعال و مستقلی در مهاباد وجود ندارد، گفت: پس از ١٢١ سال از ورود صنعت سینما بە ایران، شهرستان مهاباد با ویژگی‌ها و پتانسیل‌های موجود فاقد یک سالن مستقل و فعال سینما بودە و علاقەمندان پرشمار آن در شهرستان از وجود آن محروم هستند.


جوانبخت اظهار داشت: در مهاباد دو امتیاز سینمایی وجود دارد، سینما سیار و سینما دیجیتال کە می‌تواند همزمان با سینماهای سراسر کشور فیلم‌های روز را اکران نماید.


رییس ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشارە بە وضعیت بازسازی سینما تربیت مهاباد افزود: با پیگیری‌های مسئولان شهرستانی و استان رایزنی‌هایی با نهادهای ذینفع و ذیربط در رابطە با بازسازی سینما تربیت انجام گرفت کە مصوب شد هلال احمر در راستای بازسازی و تجهیز این سالن گام بردارد اما تاکنون اقدامی در این راستا بە انجام نرسیدە است.


سیامند جوابخت در رابطه با پردیس سینمایی گفت: امتیاز پردیس سینمایی امید با پیگیری‌های مسئولان استانی و شهرستانی برای مهاباد اخذ و مصوب شد کە عملیات عمرانی آن با اعتبار ٧٠٠میلیون تومان در پارک خانوادە آغاز شود. سرپرست وقت شهرداری پیگیری‌هایی در راستای احداث آن انجام داد اما تاکنون احداث آن میسر نشدە است.


در ادامە این مراسم رحیم بایزیدی رییس انجمن سینما جوان مهاباد بە ارائە آمار و عملکرد این انجمن در مدت‌زمان شیوع کرونا پرداخت، بایزیدی در رابطه با نیازها و زیرساخت‌های فرهنگی شهرستان گفت: با توجە بە عملکردهای مثبت و مطلوب شهرستان در عرصەهای هنری و فرهنگی لازم است پردیس سینمایی، نگارخانە و زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در این شهر احداث شود.


در مراسم تجلیل از اصحاب سینما، ابراهیم سعیدی کارگردان و تدوینگر مهابادی با انتقاد از نبود سینما در مهاباد گفت: زمانی می‌توان سینما را بە عنوان هنر دید و بە آن احترام گذاشت کە الزامات آن فراهم شدە باشد. امروز در شهری مراسم ارج‌نهادن بە سینما در حال برگزاریست کە سالن سینمایی ندارد.


سعیدی در ادامە اظهار داشت: قرار بود پردیس سینمایی در عرض شش ماه در مهاباد احداث گردد اما یک سال از آن شش ماه می‌گذرد اما تا امروز کلنگ احداث پردیس سینما در مهاباد بە زمین زدە نشدە است.


در حاشیە این مراسم از چنددهە فعالیت هنری انور یوسفی، عکاس پیشکسوت مهابادی تجلیل شد. همچنین در پایان این مراسم از فعالان و پیشکسوتان عرصەهای هنری شهرستان تقدیر بە عمل آمد.

برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد