تاريخ: ۱۴۰۰ سه شنبه ۶ مهر ساعت ۱۳:۵ بازدید: 3276      نظرات: 3      کد مطلب: 16631
گفتگوی تفصیلی با نخبه‌ای از دیار مهاباد

روایتی از زندگی در روستایی محروم تا دانشگاه تجارت نینرود هلند


در بحبوحه دهه شصت شمسی که بسیاری از روستاهای بخش خلیفان در محرومیت کامل بسر می‌بردند، کسی فکرش را نمی‌کرد کودکی از روستای «گویچکه ده‌ری» به افتخاری برای جامعه علمی کوردستان و به ویژه مهاباد تبدیل شود.

داستان زندگی طاهر احمدی از دیار مهاباد می‌تواند الهام بخش بسیاری از کسانی باشد که رویایی بزرگ در سر دارند.

طاهر در سال 1365 شمسی در روستای «گویچکه ده‌ری» در خانواده‌ای متوسط، پرجمعیت و کشاورز بدنیا آمد.

او شش خواهر و پنج برادر دارد و فرزند یکی مانده به آخر خانواده است.

در دهه شصت شمسی مجال کمتری برای شکوفایی استعداد کودکان در روستا وجود داشت، کار با زندگی کودکان روستایی بیگانه نیست و اغلب آنها بعد از مقطع ابتدایی به نیروی کار در روستا و خانواده تبدیل می‌شدند.

در آن زمان تحصیل در روستا تا پایان مقطع ابتدایی برای کودکان فراهم بود و برای ادامه تحصیلات، یا باید به منزل اقوام در شهر فرستاده می‌شدند و یا در مدارس شبانه‌روزی ادامه تحصیل می‌دادند، در غیر اینصورت سرنوشتشان در روستا و با کار کشاورزی و دامداری گره می‌خورد.

طاهر یکی از کودکانی بود که توانست مقاطع ابتدایی را با موفقیت به پایان برساند، ولی پیگیری یکی از معلمانش مانع از آن شد که ترک تحصیل کند و به روستایی دیگر برای ادامه تحصیل فرستاده شد.

 

آنچنان که طاهر می‌گوید: امیر حاجی یکی از معلمان مقطع ابتدایی من زمانیکه کارنامه مقطع پنجمم را به والدینم داده بود، در نامه‌ای به زبان فارسی به آنها اصرار کرده بود که من در مدرسه شبانه روزی گوک‌تپه ادامه تحصیل دهم، به یاد دارم چند روزی بدنبال آن بودیم تا بدانیم گوک‌تپه کجاست، چون نمی‌دانستیم گوک‌تپه همان « گوێک ته‌په» است که به زبان فارسی نوشته شده. در نهایت به مدرسه شبانه روزی گوک‌تپه فرستاده شدم و بعد از نمره قبولی در آزمون ورودی، به عنوان نفر پنجم، به 64 دانش‌آموز دیگر این مدرسه اضافه شدم.

بیشتر کودکان شهر درک درستی از محدودیت‌ها و دلتنگی‌ها و سایر مشکلات مدارس شبانه‌روزی بدلیل اینکه در موقعیت قرار نگرفته‌اند ندارند.

طاهر در این خصوص می‌گوید: با رفتن به مدرسه شبانه روزی مسیری برای ادامه تحصیل من تا مقطع سوم راهنمایی باز شد، اگرچه بسیار سخت بود و حس غربت و دوری از خانواده را در همان کودکی تجربه کردم، اما آشنایی با سید محمد صمدی مدیر مدسه و جعفر آئین پرست معاون مدرسه برایم موهبتی بود تا درس اخلاق و منش را از آنها یاد بگیرم.

 

دوران نوجوانی پر است از شور و هیاهو و احساساتی که در رفتار هر نوجوانی می‌توان آن را دید، اما این دوران برای طاهر همواره با قرار گرفتن در دو راهی انتخاب‌ روستا یا مدرسه شبانه روزی سپری شد.

سربه‌زیری و محجوبی مانع از آن شد تا طاهر در زمان تعیین شده در مقطع متوسطه اقدام به ثبت نام در مدرسه شبانه‌روزی میرآباد بوکان کند. اما پی بردن برادر بزرگش به این قضیه موجب شد تا خود پیگیر ثبت نام او در مدرسه شود.

او می‌گوید: مطرح کردن ادامه تحصیلم در شهری دیگر بدلیل ایجاد هزینه برای خانواده درحالیکه همه‌ی اعضای خانواده‌ام در روستا کار می‌کردند، برایم سخت بود اما لطف برادرم مانع از ترک تحصیلم شد و در نهایت با توجه به معدل بالایم در رشته ریاضی فیزیک در مدرسه شبانه روزی میرآباد پذیرفته شدم.

 

آنچنان که طاهر می‌گوید، غم از دست دادن پدرش 2 هفته مانده به امتحانات نهایی ضربه بزرگی در دوران نوجوانی‌اش بوده و با سختی زیادی دوران متوسطه را به پایان رسانده.

او با دریافت مدرک دیپلم در بحران انتخاب، همان دوراهی که سالهاست گریبانگیرش شده بود، قرار می‌گیرد و در نهایت با یکی از دوستانش در محله سه‌آشان مهاباد اتاقی اجاره می‌کند و در مدرسه پیش‌دانشگاهی شهید مفتح ادامه تحصیل می‌دهد.

بدلیل عدم آشنایی با کنکور در سال اول رتبه قابل قبولی را کسب نمی‌کند و عزم خود را برای پذیرش در یکی از دانشگاه‌های برتر کشور جزم می‌کند ولی با وجود کسب رتبه 4 هزار در انتخاب رشته دچار مشکل می‌شود.

به گفته وی، با کمک و راهنمایی کمال ایزدپناه انتخاب رشته‌اش را ویرایش کرده و منجر به پذیرش طاهر در دانشگاه صنعتی اصفهان در رشته مهندسی صنایع می‌شود.

 

 تصویری از دریافت جایزه رتبه ممتاز در دانشگاه صنعتی اصفهان در سال 1384

سخت کوشی و علاقمندی به تحصیل موجب شد تا این نخبه مهابادی، نفر اول رشته مهندسی صنایع دانشکده شود و به عنوان دانشجوی ممتاز در دانشگاه پلی تکنیک(امیرکبیر) در رشته مهندسی صنایع گرایش تولید پذیرفته شود.
 
 

 دریافت مدرک کارشناسی دانشگاه صنعتی اصفهان و کسب رتبه اول در دانشکده

مقطع کارشناسی ارشد او با کار در شرکت پارس خودرو همزمان می‌شود و آنگونه که طاهر بازگو می‌کند: در شرایط بسیار سختی کار و تحصیل را در تهران ادامه داده و اگرچه وقت کافی برای تحصیل نداشت اما با رتبه ممتاز و با معدل 17.23 فارغ‌التحصیل می‌شود.
 
 

 تصویری از جلسه دفاعیه از پایاننامه کارشناسی ارشد  در دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران

در این مدت طاهر در کنار تحصیل و کار، پژوهش‌هایی در رشته تخصصی خود به سرانجام می‌رساند که نتایج آن در 4 مقاله ISI به چاپ رسیده است.

طاهر احمدی همان کودکی که در رنج و سختی مدارج علمی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته، حالا دیگر به نخبه‌ای تبدیل شده، تحصیلات عالی و کار دارد، می‌خواهد به تنهایی‌های زندگیش پایان دهد، لذا دو سال پس از پایان کارشناسی ارشد با نوشین از همکلاسی‌های دوران لیسانس که اهل شهر قروه استان کوردستان است ازدواج می‌کند.

نوشین همسر طاهر احمدی دانش‌آموخته مقطع دکتری رشته مدیریت صنعتی از دانشگاه تربیت مدرس تهران است.

با وارد شدن نوشین به زندگی طاهر، یار و حامی دیگری پیدا می‌کند که همواره وی را به ادامه تحصیل تشویق و ترغیب می‌کند.

آنگونه که طاهر برایمان می‌گوید: بعد از 4 سال کار در شرکت پارس خودرو برای آماده سازی زبان به نیت دریافت پذیرش از دانشگاه جورجیا تک آمریکا استعفا داده و در این برهه نوشین به صورت ویژه در تقویت زبان انگلیسی بسیار کمکش می‌کند.

انتشار فراخوان پذیرش دانشجو در صفحات مجازی توسط یکی از دوستان طاهر، مسیر زندگی وی را به کلی متحول می‌کند.

با وجود نیاز به مدرک زبان معتبر جهت پذیرش دانشجو در دانشگاه آیندهوون در کشور هلند، طاهر بدون مدرک زبان موفق به اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع دکتری در رشته تحصیلی خود می‌شود.

وی در اینباره می‌گوید: بعد از مشورت با دوستانم از طریق فضای مجازی در مصاحبه شرکت کردم و کارها آنقدر سریع پیش رفت که زحمت تحویل منزلم در تهران هم توسط بستگان همسرم انجام گرفت.

اواخر سال 2017، طاهر احمدی بمدت 3 "ماه" برای فرصت مطالعاتی به دانشکده تجارت دانشگاه تگزاس شهر آستین واقع در ایالت تگزاس آمریکا می‌رود و در نهایت در مدت ۳ سال و نیم، از رساله دکتری خود در دانشگاه آیندهون دفاع می‌کند.

 

 تصویری از جلسه دفاع رساله دکتری در دانشگاه آیندهوون هلند

وی بعد از 6 ماه کار در یک پروژه مطالعاتی در یکی از شرکت‌های دارو سازی بدلیل علاقمندی به پژوهش و تدریس، به دانشگاه تجارت نینرود هلند می‌رود تا یافته‌های علمی خود را به دانشجویانی از سراسر جهان درس دهد.

در پاسخ به سوالی در خصوص زندگی شخصی‌اش در هلند، دکتر طاهر احمدی با  شور و شوق خاصی می‌گوید: نوشین در یک پروژه در بخش علمی و صنعتی مشغول به کار بود و من هم در دانشگاه تدریس می‌کردم، اما ورود هانا اولین فرزندم به زندگی من و نوشین، موهبتی دیگر بود که زندگیمان را سرشار از امید و لذت کرد.

پشتکار در پژوهش و حمایت‌های همسر طاهر احمدی منجر به آن شد تا در عرض 2 سال در زمره بهترین اساتید دانشگاه تجارت نینرود هلند قرار بگیرد.

 

 تصویر کسب مقام استاد نمونه دانشگاه تجارت نینرود هلند

حاصل این همه تلاش و عدم تسلیم شدن در برابر سختی‌های زندگی نخبه‌ای از دیار مهاباد، امسال به شکلی ویژه ثمره داد و در بین اساتید برجسته اروپایی این دانشگاه، به عنوان استاد نمونه انتخاب شد که در آن فاکتورهای مختلف علمی، مدیریت، اخلاقی و رفتاری لحاظ می‌گردد.

مقامی که تاکنون کسی از خاورمیانه در این دانشگاه بدست نیاورده و طاهر احمدی را در زمره یکی از اساتید برتر اروپا قرار می‌دهد.

طاهر احمدی در هلند نیز نتایج پژوهش‌های خود را در 1 جلد کتاب ، شش مقاله ISI و هفت کنفرانس بین المللی در اسپانیا، هلند، تایوان، آلمان، کانادا و آلمان و لهستان ارائه داده است.

 

 تصویری از سخنرانی در کنفرانس‌های بین المللی

دکتر طاهر احمدی پژوهشگر و برند علمی مهاباد در اروپا، اگرچه به مقامی بلند در عرصه پژوهش و تدریس رسیده اما همواره از روستایش، خانواده‌اش، دوستانش و معلمانش که در زندگی وی تأثیر مثبتی داشته‌اند یاد می‌کند و می‌گوید: در چندین مقطع احتمال انصراف از تحصیل برایم پیش آمد و اگر حمایت‌های مادرم، برادرانم و معلمانم نبود شاید سرنوشت من هم همانند بسیاری از دوستانم در روستا رقم می‌خورد، لذا از تمامی کسانیکه به نحوی در زندگیم تأثیر گذار بوده‌اند نهایت تشکر و قدردانی را دارم.
 
وی در پایان با اشاره به رسانه‌ای شدن موفقیت و بخشی از داستان زندگی‌اش در هاژه می‌گوید: در چند روز گذشته صدها پیام ابراز علاقه در فضای مجازی برایم آمده، شهروندان و دوستانم لطف ویژه‌ای به من داشته‌اند و پیام‌هایشان را در کامنت‌های گزارشات خبری هاژه، خوانده‌ام، فرصت نشد تا پاسخ مهربانیشان را بدهم، لذا می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و نهایت سپاس و قدردانی را از تمامی کسانی داشته باشم که با پیام‌هایشان دلگرمم کرده‌اند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ژیلا ملکی ۱۴۰۰/۷/۷
همچنان سربلندو پیروز باشی پسر کرد
💯👌🌸💯👌🌸💯👌🌸💯👌🌸
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

دکتر احمد احمدیان ۱۴۰۰/۷/۷
بە نێوی خوای تاک و پاک و بێ‌میناک

بە ئەوپەڕی شانازییەوە ڕایدەگەیێنم کە ڕێزدار تاهیر ئەحمەدی لە ساڵی هەوڵ و دووەم و سێهەمی ڕاهنومایی لە شارەدێی گوێکتەپە و لە قوتابخانەی شەبانەڕووزیی ئەم دەڤەرە قوتابیم بووە و سێ‌ ساڵ وانەی ئینگلیسی‌ـم پێ‌کوتووەتەوە، من خۆم بە بەختەوەر دەزانم کە دەور و شوێنێکی هەرچەند بچووکم هەبووە لە سەرکەوت و پێشکەوت و گەشە و نەشەی فێرکاری و زانستی و پەروەردەیی ئەو خۆشەویستە. تاهیر ئەحمەدی هەر ئەو کاتیش هێماکانی هەڵکەوتەیی و بژاردەبوونی بەڕوونی و بەئاشکرایی تێدا بەرچاو بوو و لە باری ئاکارە و خووخدەشەوە قوتابی‌یەکی جیاواز بوو و گەلێک سپاسوێژ و قەدرناسی ئەرک و زەحمەتەکانی مامۆستاکانی بوو و لە نێو قوتابییەکانیش دا زۆر خۆشەویست و لەبەردڵان بوو، سەرجەم مامۆستاکانیشی لەڕادەبەدەر خۆشیان دەویست و خۆی هاویشتبووە ناو دڵی تێکڕای ستافی قوتابخانەی شەبانەڕووزیی گوێکتەپە، بە مامۆستا و قوتابی و بەڕێوەبەر و باقی کادێڕی ئەم قوتابخانەیەوە. من وەک شارۆمەندێک، بەگشتی و هەروەها بەتایبەتی، وەک کەسێکی کە 3 ساڵ مامۆستای ئەو کەسایەتییە بووم و ئەرکی وانەوتنەوە و فێرکاری و پەروەردە و ڕاهێنان و بارهێنانی ئەو هەڵکەوتەیەی گەلەکەمان، تاڕادەیەکی بچووک لە سەر شانی من بووە، هەڵکشان و ئاژوانی دوکتۆر تاهیر ئەحمەدی بەرەو بەرزاییەکانی زانستی و پیشەیی و لێکۆڵینەوەیی و فێرکاری، لە پێشدا بە نەتەوە و هۆز و گەل و نیشتمان و وڵات و مەڵبەندی کوردەواری و دوایە بە خۆم و خۆی و هەروەها بە کەس و کار و هاوژین و هاوڕێ و خزم و کەس و کار و خۆیی سوورە و تۆرە، پیرۆزبایی دەڵێم.

هەر بژی و بمێنی و سەرکەوی و نەسرەوی و نەخەلەسی تاهیر گیان؛

برا و مامۆستای پێشووت: دوکتۆر ئەحمەد ئەحمەدیان، مەهاباد، 7ـی ڕەزبەری 1400ـی هەتاوی
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۰/۷/۶
هه ربژی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد