تاريخ: ۱۴۰۰ يکشنبه ۱۱ مهر ساعت ۱۸:۶ بازدید: 2559      نظرات: 6      کد مطلب: 16684
از ناکارآمدی اتحادیه نانوایان تا نان گرم برای دام‌ها

صف‌های طولانی نان در مهاباد از کجا آب می‌خورد؟


 

صف‌های طولانی و ازدحام جمعیت را از همان اوایل صبح در مقابل نانوایی‌های مهاباد می‌توان دید. برخی از نانوایان ساعت 11 صبح مغازه‌هایشان را می‌بندند و برخی دیگر تنها چند قرص نان به مشتری‌هایشان می‌فروشند. تهیه کردن نان به معضلی برای شهروندان تبدیل شده است که گاها زمان انتظار در صف‌های نان به بیش از 1 ساعت می‌رسد. به چندتا از نانوایی‌های سطح شهر سر زدیم تا دلایل آن را جویا شویم.

 

کاهش توان اقتصادی مردم

در یکی از نانوایی‌های میدان استقلال حدود 40 نفر در صف نان هستند. با توجه به وضعیت کرونایی این روزهای مهاباد هیچ پروتکل بهداشتی هم رعایت نمی‌شود. از کاک عبدالله صاحب نانوایی می‌پرسم دلیل این صف چیست؟ او می‌گوید با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی، حضور بسیاری از خوراکی‌ها از سفره‌های مردم کمرنگ‌تر شده و برای جایگزین کردن، نان بیشتری مصرف می‌کنند از این رو تقاضا برای نان بیشتر شده است.

کاک عبدالله از سهمیه آردی که به او تخصیص داده‌اند ناراضی است و می‌گوید: نانوایی‌های اطرافش یا نانشان کیفیت ندارد و یا اینکه آردها را نان نمی‌کنند. مردم مناطق دیگر نیز برای خرید نان به اینجا می‌آیند و این صف‌ها درست می‌شود.

 

روستائیان از شهر نان می‌خرند

به نانوایی دیگری در مرکز شهر می‌روم. مثل نانوایی قبلی شلوغ. از نانوا می‌پرسم چرا این اذدحام درست شده است؟ در جواب می‌گوید : دلایلی زیادی دارد اما مهم‌ترینشان این است که اهالی روستا علی‌رغم اینکه برایشان سهمیه آرد در نظر گرفته می‌شود خودشان نان نمی‌پزند و برای خرید نان به شهر می‌آیند. اهالی روستا هم معمولا خانواده‌های پر جمعیتی هستند و همیشه نان به تعداد زیاد می‌خواهند. طبیعتا با این وضع صف‌های این چنینی درست می‌شود.

 

تقاضای کاذبی برای درخواست نان برای تغذیه دام به‌وجود آمده است

این بار به نانوایی دیگری در محمودکان می‌روم. از شهروندی که در صف است می‌پرسم که می‌داند چرا صف این نانوایی به این طولانی است. می‌گوید: معلوم است؛ از وقتی که قیمت خوراک‌های دامی طی چند ماه گذشته گران شده، بسیاری از دامداران برای سیر کردن شکم دامهای خود به خرید نان از شهر روی آورده‌اند. برخی از این دامداران که ساکن روستا هستند آرد سهمیه‌ایی خودشان را نمی‌پزند و از شهر نان می‌گیرند.

 

 
 
 

کارگران فصلی

کاک حسن صاحب یک نانوایی دیگر در محله تپه‌قاضی مهاباد است. او از تجربه‌اش در سال‌هایی که نانوایی داشته می‌گوید. کاک حسن معتقد است که هر سال همین موقع با توجه به شروع امور باغداری در شهر، تقاضا برای نان بیشتر می‌شود. کارگران فصلی که تعدادشان زیاد است و  عمدتا در باغ‌های سیب کار می‌کنند تقاضای نان بیشتری می‌کنند؛ چون هر روز نمی‌توانند برای دریافت نان به نانوایی بیایند.

کاک حسن پیشنهاد می‌کند که اگر نهادهای مربوطه در هر محله به چند نانوایی سهمیه بیشتری بدهند که درشیفت ظهر بپزند این مشکل حل می‌شود.

 

فروش آرد سهمیه‌ایی در بازار آزاد

یکی از نانوایان اصلی‌ترین دلیل ایجاد صف‌های طویل در نانوایی‌ها را فروش آرد سهمیه‌ای توسط برخی از نانواها در بازار آزاد می‌داند. او می‌گوید: آرد سهمیه‌ای را به قیمت 37 هزار تومان به ما می‌فروشند در حالی که همین آرد را برخی از نانواها در بازار آزاد با قیمت 140 هزار تومان می‌فروشند.

او ادامه می‌دهد: کسی که این کار را می‌کند استدلالش این است که اگر همین آرد را به نان تبدیل کند همین 140 هزار عایدش می‌شود پس چرا این همه زحمت بکشد؟ چرا پول شاطر و کارگر و برق و ... بدهد.

 

 

ناکارآمدی اتحادیه نانوایان مهاباد

برای مطرح کردن تمام این مشکلات به اتحادیه نانوایان مهاباد رفتیم. مسئول اتحادیه طی رفتاری مسبوق به سابقه از انجام مصاحبه و گفتگو با ما امتناع کرد. خواستیم از او بپرسیم که با توجه به این که مشکل نان مدت‌هاست که وجود دارد و عملکرد نانوایی‌ها در صدر جدول نارضایتی‌ها و شکایات مردمی قرار دارند، چرا  هیچ کاری نکردید و عملکردتان تنها به ارائه عدد و رقم خلاصه می‌شود؟

خواستیم از او بپرسیم که شما به عنوان متصدی حاکمیتی نظارت بر واحدهای نانوایی که ملزم به پاسخگویی درباره واحدهای تحت پوشش خود هستید، چرا سازوکارهای نظارتی‌یتان تا این حد ضعیف است که هرگز نتوانسته در کاهش تخلفات این صنف بهبودی ایجاد کند؟

خواستیم از او بپرسیم که برای این وضعیت ایجاد شده چرا هیچ کاری انجام نداده‌اید؟ چرا با ایجاد این صف‌ها طولانی  در این روزهای کرونایی که هر روز ده‌ها همشهری جانش را از دست می‌دهد فکری به حال این وضعیت نمی‌کنید؟

با ما گفتگو نکردند و به ناچار به سراغ فرماندار رفتیم.

 

نهادهای ذیربط نظارت بهتری داشته باشند

عارف خدرلو می‌گوید که هر جا یارانه وجود داشته باشد فساد نیز هست. او ادامه می‌دهد: هدف از اجرای یارانه این است که برخی کالاها همچون نان ارزان‌تر به دست مردم برسد در این بین برخی مانع این کار می‌شوند. او مسئولان نهادهای مربوط همچون ادارۀ صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه‌ها را به نظارت بیشتر دعوت می‌کند و از آنان می‌خواهد با جدیت مشکلات شهروندان را پیگیری کنند.

 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

حمیرا ۱۴۰۰/۷/۱۴
درهرزمانی که قیمت آردی که به نانوایان میدهند باقیمت بازار مغایرت داشته نانوائیها اقدام به فروش آرد میکند وازپخت نان به مدت ساعت تعیین شده خوداری میکنندحتی ساعت ۱۱صبح درب نانوائی رامبندنداین آشفتگی راخود نانوائیها موجب شده اند
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

مسعود خضرپور ۱۴۰۰/۷/۱۲
من یک نانوا هستم و دلیل ازدحام جمعیت برای دریافت نان رادراین میبینم 1مصرف بی رویه واصراف نان 2کمکاری صددرصد من و همکارانم( نانوایی‌ها)
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سعید ۱۴۰۰/۷/۱۲
با توجه به صف طولانی وجریان نبود نان در مهاباد بنده ب صورت دقیق تحقیق کردم
این موضوع برمیگرده به ارزان بودن نان بسیاری ازنانوایان ارد را به قیمت 140تا150هزار تومان میفروشند و مردمان روستا ان را برای استفاده احشام خریداری میکنند به دلیل ارزان بودن زیرا هم از کاه هم یونجه ارزونتره اضافه میگرد خیلی از مغازه داران هم از این بابت منفعت زیادی میبرند نان را در مغازه به قیمت 4برابر به مشتری میدهند نفر مخصوص دارند که پی دپی از نانوایی ها نان میگیرند وکسانی ک وقت رفتن ب صف نانوایی ندارند مجبورا با قیمت 4برلبر خریداری کنن
پس بنظر من منفعتش برای دام داران ومغازه داران میباشد اگر گران شود همه این داستان تموم میشه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سرگل ۱۴۰۰/۷/۱۲
نانوایی ها درست سر ساعت ۷ شروع به آماده کردن خمیر می کنند همین که آماده شدشروع به پختن می کنن خوب چرا کیفتت نان خوب میشه ،ولا به خدا اصلا این نون خورده نمیشه اگه هم اعتراض کردی چند حرف ناشایست تحویلت میدن .لطفا مسئو لین رسیدگی کنن
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

حاج شیرزاد شیخ اقایی ۱۴۰۰/۷/۱۲
مسوال اتحادیه نانوایان باید پاسخگویی موضوع باشد وتا حده امکان ان را حل کند دوما الان اکثره مواد غذایی وخوراکی گران شده ودر توان خریدقشر کم درامد نیست ومجبورا ب نان روی می اورنداگربرای مدتی سهمیه نانوایان را هرنانوایی روزی 2کیسه اضافه کنن مشکل حل میشود چون روز ب روز جمعیت شهر ها اضافه میشود واین درحالی هستش که سهمیه نانوایان همان مقدار میباشد
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۰/۷/۱۱
مشتری‌می.آید‌سی‌هزار‌نان‌می‌خرد‌هیچ‌کس‌نمی‌گه‌سی‌هزار‌نان‌برای‌چه‌می‌خواهی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد