تاريخ: ۱۴۰۰ جمعه ۱۶ مهر ساعت ۱۱:۲۹ بازدید: 1747      نظرات: 1      کد مطلب: 16706
خبری بە کام باغداران متضرر

ورود ٣٠ تریلی به مهاباد برای بارگیری سیب زیردرختی باغداران


به گزارش پایگاه خبری هاژه، مدیر عامل اتحادیه تعاونی روستایی شهرستان مهاباد از ورود ٣٠ دستگاه کامیون یدک‌کش به مهاباد، جهت بارگیری نزدیک به ٨٠٠ تن سیب صنعتی این شهرستان و ارسال آن به سایر استانهای کشور خبر داد.

خالند محمودیان در گفتگو با خبرنگار هاژه گفت: امسال با توجه به برخی دلایل تایید نشدە(سموم و کودهای تقویتی) و شرایط اقلیمی(تشدید بادهای اواخر تابستان) میزان ریزش سیب درختی چندین برابر افزایش پیدا و خسارات فراونی را باغداران مهابادی متحل کردە است.

وی افزود: در این میان عدەای واسطه، سیب‌ صنعتی(زیردرختی) را با قیمت ٥٠٠ تا ٦٠٠ تومان از باغداران خریداری کردە و با قیمت ١٥٠ تومان به کارخانجات صنایع تبدیلی تحویل می‌دادند.

 مدیر عامل اتحادیه تعاونی روستایی شهرستان مهاباد ادامە داد: پس پیگیری‌های استاندار آذربایجان غربی و نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، مقرر شد سازمان تعاونی روستایی سیب صنعتی را با قیمت تضمینی ١٤٦٠ تومان از باغداران خریداری کردە و به کارخانجات صنایع تبدیلی تحویل دهد.

محمودیان افزود: متاسفانه برخی از کارخانجات سطح استان به بهانەهایی از تحویل این سیب از تعاونی روستایی سرباز می‌زدند که در نهایت با پیگیری‌های نماینده مردم مهاباد در مجلس و دستور وزارت جهاد کشاورزی، تعداد ٣٠ دستگاه کامیون یدک‌کش از استان یزد عازم شهرستان مهاباد شدە و قریب به ٨٠٠ تن سیب صنعتی این شهرستان را به سایر استان‌های کشور از جمله: اصفهان، خراسان رضوی و ... حمل و تحویل کارخانجات صنایع تبدیلی خواهند داد.

وی ادامە داد: تعاونی روستایی مهاباد در ١٥ روز گذشته بیش از ١٣٥٠ تن سیب صنعتی را از باغداران شهرستان خریداری کردە کە با توجه بە تخلیه ٨٠٠ تن سیب انبارشدە توسط این کامیون‌ها و راه‌اندازی یک انبار دیگر در روستای عبدالله‌کرده برای بخش خلیفان، ظرفیت انبارهای تعاونی روستایی مهاباد به ١٣٠٠ تن افزایش پیدا خواهد کرد.

محمودیان در پایان گفت: با توجه به درخواست سازمان تعاونی روستایی از تهران، باغداران عزیز هنگام تحویل سیب زیردرختی به انبارهای تعاونی روستایی، حتما دفترچه باغ، کارت ملی و گواهی بانکی را در اختیار داشتە باشند.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی انگیزه ۱۴۰۰/۷/۱۶
با عرض سلام بخداچنان ظربه ای به کشاورزان وارد شده که اگر دل سنگ بحال ما کشاورزان اب میشود این ریزش سیب تقصیر سموم غیره استاندارده ونماینده محترم تمام شهرهای که باغات سیب دارن باید شرکتها ی بزرگ سم سازی که غیره استاندارد هستند به دادگاه بکشانند ودار ودستهای مافیا نیز که نمیدانیم پشتشان به کجا گرمه در انبارهای مخفی که پارسال در گوکتپه یکیشان را با چند تن سم تفلبی گرفتند هرلیتر را به چند لیتر سم تقلبی تبدیل ووارد بازار میکنند وازمایشگاهی نیز وجود ندارد که سموم را ازمایش نمایند از شما عزیزان خواهشمندم اینرا به نماینده محترم اطلاع دهید چون ما کشاورزان نه صدایمان به جای ونه به گوش کسی میرسه

نظر خود را براي ما ارسال كنيد