تاريخ: ۱۴۰۰ پنج شنبه ۶ آبان ساعت ۱۴:۳۵ بازدید: 872      نظرات: 0      کد مطلب: 16813

بیش از 6 هزار مسکن روستایی در مهاباد مقاوم‌سازی شد


 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی از مقاوم‌سازی 6 هزار واحد مسکونی در شهرستان مهاباد خبر داد.

محمود بدلی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: تاکنون 258 هزار و 445 واحد مسکونی روستایی در 2 هزار و 900 روستای استان آذربایجان غربی پایش و شناسایی شده که اکثر آنها در برابر حوادث طبیعی ازجمله زلزله کم دوام یا بی دوام هستند.
 

وی افزود: از ابتدای شروع طرح مقاوم سازی مسکن روستایی در استان آذربایجان غربی، بیش از 107 هزار نفر برای جهت استفاده از این تسهیلات به بنیاد مسکن شهرستان‌های استان مراجعه کرده‌اند که بعد از بررسی‌ها 100 هزار متقاضی واجد شرایط به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

بدلی با بیان اینکه 97 هزار متقاضی اقدام به عقد قرارداد کرده‌اند، اضافه کرد: درحال حاضر 89 هزار واحد مسکونی بر اساس آیین‌نامه‌ها مقاوم‌سازی شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.

وی اضافه کرد: میانگین شاخص مقاوم سازی مساکن روستای استان به 31 درصد رسیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ادامه با بیان اینکه سالانه باید 200 هزار مساکن روستایی در سطح روستاهای کشور مقاوم سازی شوند اظهار کرد: سهم استان آذربایجان غربی از این تعداد 13 هزار و احد مسکونی است و برای شهرستان مهاباد مقاوم‌سازی 920 واحد مسکونی درنظر گرفته شده است.

وی افزود: از 14 هزار واحد مسکن روستایی در شهرستان مهاباد، مقاوم سازی 8 هزار واحد شروع شده که از این تعداد 6 هزار واحد به اتمام رسیده است.

بدلی تصریح کرد: میانگین شاخص مقاوم سازی مساکن روستایی مهاباد به 38 درصد رسیده که از میانگین استانی بالاتر است.

وی اضافه کرد: برای مقاوم‌سازی 13 هزار واحد مسکونی روستایی، 1 هزار و 300 میلیارد تومان تسهیلات مصوب شده که از این میزان 1 هزار میلیارد تومان تخصیص یافته است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به تخصیص تسهیلات بلاعوض به محرومین اظهار کرد: در سطح کل استان آذربایجان غربی برای 3 هزار خانوار روستایی محروم، تسهیلات 30 میلیون تومانی بصورت بلاعوض پرداخت می‌شود که سهم مهاباد از این تعداد 235 واحد است.

وی افزود: تسهیلات بلاعوض بر اساس پیشرفت فیزیکی ساختمان به خانواده‌های محروم روستایی پرداخت می‌شود.

محمود بدلی با اشاره به اهمیت مشارکت روستائیان در پیشبرد طرح مقاوم‌سازی واحدهای روستایی، تصریح کرد: این اقدام به مشارکت مردم بستگی دارد و بانک‌های عامل می‌توانند در تسریع امور موثر واقع شوند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پایان از افزایش تسهیلات مقاوم‌سازی مساکن روستایی خبر داد و گفت: امسال، میزان تسهیلات از 80 میلیون به  100 میلیون تومان افزایش یافته که با نرخ بهره 5 درصد و بازپرداخت 20 ساله به متقاضیان پرداخت می‌شود.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد