تاريخ: ۱۴۰۰ سه شنبه ۱۸ آبان ساعت ۱۷:۱۵ بازدید: 1048      نظرات: 0      کد مطلب: 16901

برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی در مهاباد اعلام شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، طی نشست متولیان فرهنگی شهرستان و تعدادی از فعالان عرصه فرهنگ و فعالان حوزه کتابخوانی، برنامه‌های هفته کتاب در مهاباد اعلام شد.

خشایار صنعتی معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری مهاباد در نشست با اعضای انجمن کتابخانه های عمومی مهاباد در آستانه هفته کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: آسیب‌های اجتماعی یکی از مشکلات ایجاد در دوران کرونا است نه تنها در هفته کتاب بلکه باید در طول سال به آن توجه شود.

 

وی افزود: در هفته کتاب امکان حل مشکلات و یا فرهنگ سازی در زمینه ترویج فرهنگ کتاب و  کتابخوانی وجود ندارد، لذا باید در طول سال برای آن برنامه ریزی کرد.

صنعتی تصریح کرد: مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست، زندان‌ها، مراکز ترک اعتیاد و مراکز نگهداری معلولان مکان‌هایی است که می توان با تزریق کتاب به آن فرهنگ مطالعه را در آنها به خوبی ترویج داد.

وی در ادامه به اشاره به تنش ایجاد شده در خانواده‌ها ایجاد کرده، اضافه کرد: فعالیت و درگیر شدن خانواده ها در این شبکه آموزشی از یکسو و گرایش جوانان و نوجوانان به سوی فضاهای مجازی به نوعی موجب دور ماندن دانش اموزان از امر مطالعه به ویژه کتاب های غیردرسی شده است از این رو آموزش و پرورش در این زمینه باید وارد عمل شده و زمینه آشتی با کتاب و مدرسه را در میان آنان فراهم سازد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد نیز از برگزاری 13 برنامه متنوع فرهنگی در این شهرستان همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی خبر داد و گفت: ایجاد ایستگاه های کتاب با عنوان "یار مهربان" در 3 نقطه از شهر برای اهدای کتاب به مردم، تقدیر از مروجان کتاب و کتابخوانی، راه اندازی قفسه های کتاب در پایانه های مسافربری، مطب پزشکان و آرایشگاه‌ها، برگزاری مسابقه با محوریت شناخت مشاهیر فرهنگی، توزیع و اهدای بسته های فرهنگی بین شهروندان به ویژه در مناطق حاشیه شهر و تجلیل از ناشران فعال بخشی از برنامه‌هایی است که در صورت تأمین اعتبار از سی مرکز استان در این هفته برگزار می‌شود.

 

سیامند جوانبخت افزود: برنامه عصر شعر، برگزاری مسابقات دلنوشته با محوریت کتاب در رده‌های سنی مختلف، اهدای کتاب به مراکز نگهداری معلولان و ناتوانان جسمی و ذهنی از دیگر برنامه‌های این هفته خواهد بود.

چیا قادری رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان مهاباد نیز در این نشست اظهار کرد: بیست و نهمین دوره هفته کتاب با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم»  با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی در شهرستان مهاباد همزمان با سراسر کشور آغاز خواهد شد.

 

وی افزود: به همین مناسبت امسال مسابقه نقاشی با محوریت کتاب به صورت حضوری و مجازی، نشست های فرهنگی و کتابخوانی، دیدار با نویسندگان محلی ، نمایشگاه « تازه های کتاب» ، دیدار با مسوولان و اهدای کتاب به زندان مهاباد نیز در این شهرستان برگزار خواهد شد

قادری در ادامه از آغاز پویش کتابخانه محبوب من در این شهرستان خبر داد و گفت: علاقه‌مندان جهت شرکت در این پویش می توانند مطالب خود را حداکثر در ۵۰۰ کاراکتر (کلمه) به شماره ۰۹۹۰۳۰۰۹۲۵۶ همراه با ذکر مشخصات (نام و نام خانوادگی، کدملی، نام شهرستان و تاریخ تولد) در پیام رسان بله ارسال کنند.

وی با بیان اینکه مهلت شرکت در این پویش از ۱۵ تا ۳۰ آبان ماه است، تصریح کرد: پویش "کتابخانه محبوب من" ویژه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال بوده و برگزیدگان با اهدای لوح تقدیر و جوایز نقدی تقدیر خواهند شد.

در ادامه اعضای حاضر در نشست به بیان دیدگاه و نظرات خود در حوزه کتاب و کتابخوانی پرداختند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد