تاريخ: ۱۴۰۰ شنبه ۲۹ آبان ساعت ۱۷:۵۴ بازدید: 1122      نظرات: 0      کد مطلب: 16972
به مناسب هفته کتاب و کتابخوانی

از دستفروشان کتاب مهاباد تجلیل شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی از دستفروشان کتاب در چهارراه آزادی مهاباد تقدیر شد.

سیامند جوانبخت رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد در این مراسم اظهار کرد: تجلیل از دستفروشان کتاب در مهاباد یکی از برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی است که در راستای ارج نهادن به تلاش‌های چند دهه این افراد برای توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی صورت می‌گیرد.

وی افزود: دستفروشان کتاب در مهاباد در عین سادگی رسالتی بزرگ را انجام داده‌اند.

جوانبخت اضافه کرد: برگزاری مراسمات نقد و بررسی آثار نویسندگان شهرستان و منطقه، تقدیر از انتشارات و نویسندگان مهابادی از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی در مهاباد بوده که در روزهای گذشته برگزار شده است.

آرش شهابی مسوول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مهاباد نیز اظهار کرد: احداث قرائت‌خانه‌ها در سطح محلات شهر در دوره‌های گذشته از اقدامات مهمی بوده در راستای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی مهاباد صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه اعضای فعلی شورای شهر مهاباد ضمن بازدید از قرائت خانه‌های شهر، پیگیر رفع مشکلات این زیرساخت‌ها می‌باشند، افزود: قرائت خانه بلوار پرستار که بمدت 5 سال فاقد گاز لوله‌کشی بود امسال گازرسانی شده و فضای قرائت خانه پارک دانشجو نیز بنا به درخواست اعضا جداسازی شده است.

شهابی تصریح کرد: قرائت‌خانه‌ها ضمن ایجاد فضایی مناسب برای مطالعه، خدمات مشاوره‌ تحصیلی نیز ارائه می‌دهند تا علاقمندان بتوانند در زمینه‌های مورد علاقه خود توانمند شوند.

این عضو شورای شهر مهاباد در پایان اضافه کرد: افزایش سرانه مطالعه یکی از رویکردهای اعضای شورای اسلامی مهاباد است.

شپول آتش پوش که نزدیک به 39 سال است در چهارراه آزادی و میدان ملاجامی کتاب می‌فروشد در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در این سال ها فراز و نشیب زیادی را در سرما، گرما، باران و برف تجربه کرده است، افزود: درس خواندن یک نوع آموزش است اما کتاب غیر درسی درک عمیقی از دانش را در افکار شهروندان شکل می‌دهد.

آتش‌پوش تصریح کرد: انسان‌هایی که مطالعه می‌کنند ضمن تحلیل مسائل می‌توانند صاحب نظر باشند.

وی با اشاره به افزایش قیمت کتاب در سال‌های گذشته اضافه کرد: گرانی کتاب اگرچه در کاهش میزان مطالعه و استقبال مردم از آن موثر بوده اما روز به روز به علاقمندان کتاب خوانی اضافه می شود.

شپول آتش‌پوش در ادامه اظهار کرد: در بین نسل جوان به ویژه بانوان مهابادی فرهنگ کتاب‌خوانی در حال گسترش است و در این بین رسانه‌های جمعی می‌توانند بسیار تأثیر گذار باشند.

وی با بیان اینکه دستفروشی کتاب در شهر مهاباد بدون مشکل نبوده، افزود: به یاد دارم هنگامیکه در سفر بودم دکه نگهداری کتاب‌هایم با جرثقیل جابجا شد و ضرر و زیان زیادی به سرمایه‌ام وارد کرد، اما با این حال حمایت مردم من را به کارم دلگرم کرده است.

وی در پایان اضافه کرد: مدت 12 ماه از فروش کتاب در مکان فعلی محروم شدم و ضربه بزرگ روحی به من وارد کرد، به نحوی که دل آمدن به چهارراه آزادی را نداشتم، در نهایت با تلاش های امام جمعه سابق و استاندار توانستم دوباره در این مکان مستقر شوم.

جلال رحیمی دیگر کتابفروش مهابادی که در چهارراه آزادی مشغول به فعالیت است اظهار کرد: با توجه به گسترده شدن فضای مجازی و بالا رفتن قیمت کتاب، بیشتر شهروندان از فضای مجازی بهره می‌برند.

وی افزود: اگرچه  دسترسی به دنیای مجازی راحت تر است اما در افزایش میزان آگاهی نمی تواند موثر باشد.


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد