تاريخ: ۱۴۰۰ شنبه ۲۷ آذر ساعت ۱۹:۷ بازدید: 875      نظرات: 0      کد مطلب: 17185

ثبت رکورد ملی سبک‌های خاص خوشنویسی توسط هنرمند مهابادی


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، طی مراسمی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد، هنرمند و خوشنویس مهابادی صاحب سبک خاص خود توانست 15 روش خوشنویسی مبدع واژگون ، آینه ایی و برگشت کلمه یا جمله از آخر به اول تحریری معمولی، وازگون و آینه‌ایی را در رکوردهای ملی به ثبت برساند.

سیامند جوانبخت رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: این مراسم با حضور مدیر ثبت رکوردهای ملی کشور برگزار شده است و در آن سید بایزید سیدمحمدی هنرمند منحصربه فرد مهابادی صاحب سبک‌های خاص خوشنویسی خود را به صورت واژگون، آیینه‌ای، واژگون از چپ به راست، دایره‌ای 360درجه بدون چرخش کاغذ ، وبرکشت کلمه یا جمله از آخر به اول کلمه یا جمله و ... ثبت ملی کرد.

وی افزود: در این مراسم از کتاب نقش قلم و زندگینامه‌ی و آثار این هنرمند که توسط صفحه‌آریی آن توسط مرحوم آقای ئاوات حکمزاده انجام شده و با مقدمه جناب استاد مهدی اسماعیلی مود توسط انتشارات یزدا در تهران به چاپ رسیده رونمایی شد.

جوانبخت تصریح کرد: این هنرمند صاحب سبک‌های خاص خود را با اشعار کوردی و فارسی به نگارش درآورده است.

قاسمعلی رضائی، مدیرمؤسسه ثبت رکورد های ملی ایران و آسیا گفت: صاحب سبک خاصی که برای این هنرمند محسوب می شود ابعاد روش‌های واژگون، آینه‌ای و برگشت کلمه یا جمله از آخربه اول تحریر ، (باخودکار ) و قلم نی با هردو دست  در حوزه تعدد نویسی همراه با زیبا نویسی است.

سید بایزید سیدمحمدی نیز به خبرنگار هاژه گفت: تاکنون به 25 روش خوشنویسی را در حوزه سبک حاص ویژه آثار خوشنویسی با هر دو دست را خلق کرده‌ام اما در این مراسم 15 روش را به ثبت رسانده‌ام.

وی افزود: ابتدا قرار بود که 11 روش را ثبت ملی کنم اما با حضور مدیر ثبت رکوردهای ملی 15 روش را به مناسب 15آذر 1400سالگرد تولدم به ثبت رساندم و قرار است، حکم اینجانب بعداز  اصلاح و دوباره برایم ارسال خواهد شد.

سیدمحمدی تصریح کرد: خوشنویسی مبدع با قلم نی به روش های واژگون، آیینه‌ای، به روش دایره‌ای 360 درجه بدون جابجایی کاغذ تحریر، واژگونی از چپ به راست و برعکس و... بخشی از 25 شیوه‌هایی است که صاحب سبک خاص خوشنویسی تجربه و خلق کرده‌ام.

وی در خصوص کتاب نقش قلم نیز اظهار کرد: این کتاب شامل مقدمه اساتید، دل‌نوشته، زندگینامه خوشنویسان، آثاری با ابیات شاعران معروف کورد و فارس است که نسخه‌ای از آن در کتابخانه ملی ایران نیز موجود است.

وی در خصوص کتاب نقش قلم و زندگینامه و آثار خوشنویسی واژگون وآینه‌ایی خود نیز اظهار کرد: این کتاب شامل مقدمه ودل‌نوشته از: استاد مهدی اسماعیلی مود، دل نوشته استاد محمد علی لعلی از شهرستان سقز و  دلنوشته برادر بزرگوارم جناب اقای سید حسن سید محمدی و . . . تقویم روز هنری و نیز آثاری با  شاعران معروف کورد و فارس خوشنویسی شده است که نسخه‌ای از آن در کتابخانه ملی ایران نیز موجود است.

سیدمحمدی افزود: این اثر نفیس حاصل سال‌ها تلاش من در زمینه خوشنویسی و جمع آوری زندگینامه خوشنویسان مطرح کشور است 

وی ضمن تقدیر از مسئولین، فرهنگیان از جمله شهرهای مهاباد و سقز، مدیریت و همکاران سابق شرکت کشت و صنعت مهاباد، نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد و کانون تبلیغاتی سورین، همسرش، مدیر و اغضای انجمن خوشنویسان بیرجند و استاد احمد غفاری، اضافه کرد: این کتاب و ثبت رکورد متعلق به تمام شهروندان مهابادی و استان آذربایجان غربی که افتخار تاریخی و ماندگار برای انجمن خوشنویسان ایران در جهان محسوب گردیده تقدیم می‌کنم.

وی در پایان اضافه کرد: از زحمات  آقای سیدحسن سیدمحمدی برادر گرانقدرم نهایت سپاسگذاری را دارم.

به گزارش هاژه، سید بایزید سیدمحمدی متولد 15 آذر 1346 مهاباد است که از همان کودکی استعداد ذاتی خوشنویسی با هر دو دست را داشته اما در دوران راهنمایی توسط احمد عبدالله معلم مهابادی به خوشنویسی با قلم نی تشویق می‌شود و از سال 1395 با آشنایی وحمایت استاد مهدی اسماعیلی مود از اساتید برجسته خط، خوشنویسی شکسته نستعلیق از استان خراسان جنوبی _ بیرجند را ادامه داده است.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد