تاريخ: ۱۴۰۰ دوشنبه ۶ دي ساعت ۱۷:۲۵ بازدید: 1208      نظرات: 0      کد مطلب: 17259

راه ارتباطی 25 روستای محصور در برف مهاباد بازگشایی شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان مهاباد از بازگشایی راه ارتباطی 25 روستای محصور در برف این شهرستان خبر داد.

محسن خادمی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: تمامی محورهای روستایی این شهرستان در چند روز گذشته بازگشایی شده و شب گذشته  راه ارتباطی جانداران آخرین مسیر محصور در برف نیز بازگشایی شد.

وی افزود: در چند روز گشته به علت بارش مستمر برف برخی محورهای روستایی صعب العبور و مرتفع شامل اوزندره، گرده‌بردان، امین آباد، قزلجه، درمان، حه‌وت ته‌وانان و ساره‌وانان 2 الی 3 بار برفروبی شد و گردنه خوله پوله نیز 5 بار برفروبی شده است.

خادمی تصریح کرد: محور آفان به جانداران و همچنین مسیر گاگش بیشترین میزان بارش برف و کولاک را تجربه کرد و برای رفاه حال روستائیان، این مسیر نمک پاشی هم شد، با اینحال راه ارتباطی مسدود شده 25 روستای این شهرستان تماما بازگشایی شده و تردد در تمامی مسیرها امکان پذیر است.

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان مهاباد در ادامه با بیان اینکه تردد در تمامی محورهای مواصلاتی و روستایی شهرستان در جریان است، اظهار کرد: تردد در محور مهاباد – بوکان(برهان) در جریان است، اما مه غلیظ دید افقی را 50 متر کاهش داده و به علت برودت هوا و شبنم جاده‌ای، جاده لغزنده است، لذا به شهروندانی که قصد تردد در این مسیر را دارند توصیه می‌شود، با رعایت فاصله طولی استاندارد و سرعت مطمئنه رانندگی کنند.

وی افزود: در محور مهاباد - سردشت در گردنه جواله رشان نیز دید افقی به علت مه غلیظ 50 متر و در گردنه زمزیران به طول 5 کیلومتر، دید افقی به 30 متر کاهش یافته، لذا به شهروندان توصیه می‌شود به علت کولاک از سفرهای غیرضروری در این مسیر خودداری نمایند و در صورت تردد، ضمن بهمراه داشتن زنجیر چرخ، سوخت کافی و جیره خشک، از سالم بودن سیستم گرمایشی و برف پاک کن خودرو اطمینان حاصل کنند.

خادمی با اشاره به اینکه 62 پرسنل راهداری با 37 دستگاه سنگین، نیمه سنگین و سبک در تمامی محورهای مواصلاتی و روستایی این شهرستان درحال انجام برفروبی و ایمن‌سازی جاده‌ها هستند، تصریح کرد: نیروهای راهداری در 4 راهدارخانه ثابت کله‌کاوی، کیتکه، بخش مرکزی و قره‌بلاغ مستقر هستند و بخشی از نیروها نیز در راهدارخانه‌های سیار آفان، حاجی مامیان و دارلک مستقر شده‌اند.

وی گستردگی مسیرها، پراکندگی روستاها و صعب العبور بودن مسیرها را علت اصلی انسداد راه‌های روستایی و بعضا تعلل در برفروبی اعلام کرد و گفت: با امکانات و ظرفیت موجود نمی‌توان 230 کیلومتر راه اصلی شریانی  و 640 کیلومتر حوزه روستایی را در یک روز برفروبی کرد، لذا برفروبی مسیرها اولویت بندی شده و بر اساس اولویت عملیات برفروبی انجام می‌شود.

وی افزود: برفروبی جاده‌ها شریانی مهاباد به مرکز استان، میاندوآب، بوکان، سردشت در درجه اول و بعد از آن طبق اشل جهانی روستاهایی که در آن بانوان باردار سکونت دارند در اولویت قرار می‌گیرند و این امر با هماهنگی بین شبکه بهداشت و درمان شهرستان و راهداری صورت می‌گیرد.

خادمی تصریح کرد: برفروبی محورهای روستایی بعد از جاده‌های شریانی شهرستان در دستور کار قرار خواهند گرفت و تعلل ایجاد شده برای برفروبی برخی روستاها نیز بر همین اساس است، با این حال 30 دستگاه بصورت مستمر در محورهای شهرستان عملیات برفروبی را برعهده دارند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد