تاريخ: ۱۴۰۰ چهارشنبه ۴ اسفند ساعت ۱۱:۴۲ بازدید: 1035      نظرات: 1      کد مطلب: 17719
در نشست تخصصی دهیاران بخش مرکزی اعلام شد

عوارض مالیاتی و صدور پروانه در روستاها همسان‌سازی می‌شود


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، نشست تخصصی دهیاران بخش مرکزی مهاباد، همسان‌سازی عوارض مالیاتی، صدور پروانه و ... به منظور نظم بخشی به عملکرد دهیاری‌های این بخش مورد بررسی قرار گرفت.

 

علی بیژن‌فر بخشدار بخش مرکزی مهاباد در حاشیه این نشست در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: با توجه به اینکه دهیاری‌ها هم می‌توانند همانند شهرداری عوارض تفکیک زمین، حصارکشی، صدور پروانه، مالیات بر معاملات و انتقال سند و همچنین عوارض سالیانه را از ساکنین روستا اخذ نمایند، سالانه تعرفه‌های عوارضی برای سال آینده مصوب می‌شود.

 

وی افزود: سال‌های گذشته ضمن اینکه نظم خاصی در وصول درآمدهای مالیاتی و عوارضی وجود نداشت، بسیاری از عوارضات که محل درآمد دهیاری‌ها است، اخذ نمی‌شد.

بیژن‌فر با بیان اینکه در سنوات گذشته تعرفه یکسان برای چند روستا توسط  شورای بخش تعیین می‌شد، تصریح کرد:  امسال با نظر مرکز استان و شهرستان، مقرر شده که روستاهای شهرستان دفترچه عوارض و تعرفه را تعیین نمایند .

وی اضافه کرد: اگرچه موضوع اخد مالیات و درآمدهای دهیاری در روستاهای بزرگ، پرجمعیت و نزدیک به شهر ارجعیت دارد، اما نیازمند نظم‌بخشی و وحدت رویه برای تمام روستاهای بخش مرکزی هستیم.

بخشدار بخش مرکزی شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: دفترچه عوارض دهیاری‌ها بر اساس دفترچه ارزش معاملاتی که اداره مالیات آن را منتشر می‌کند، تدوین می‌شود و بعد از تصویب در شورای بخش و هیات تطبیق بخشداری، به دهیاری‌ها برای اعمال در سال 1401 ابلاغ می‌گردد.

وی افزود: برگزاری این نشست برای هماهنگی بیشتر و آموزش فرمول محاسبات به دهیاران و اعضای شورا است و 1 هفته مهلت برای مصوب کردن دفترچه عوارض دهیاری تعیین شده، با پایان مهلت، دهیاری‌ها باید دفترچه را به بخشداری برای بررسی در هیات تطبیق تحویل دهند.

علی‌ بیژن‌فر هدف از اجرای این طرح را نظم بخشیدن به اخذ عوارض و مالیات در روستاهای بخش مرکزی اعلام کرد و گفت: در تدوین دفترچه وضعیت اقتصادی اقشار روستایی، ترغیب به مهاجرت معکوس به روستاها و همچنین تشویق برای ساخت و ساز باید در نظر گرفته شود و صرفا درآمدزایی دهیاری‌ها مد نظر نیست.

وی در پایان اضافه کرد: روستاهایی که مسافت نزدیکی با یکدیگر دارند و ارزش املاک آنها تقریبا یکسان است، اعضای شورا و دهیاری می‌توانند با مشورت و همفکری اقدام به تدوین دفترچه عوارض و مالیات کنند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

یوسف ۱۴۰۰/۱۲/۴
بابت ساخت مسکن باید چه مبلغ باید به دهیاری داده شود

نظر خود را براي ما ارسال كنيد