تاريخ: ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ اسفند ساعت ۱۳:۱۰ بازدید: 372      نظرات: 0      کد مطلب: 17876
پیش‌بازی پرسپولیس – استقلال

فینال لیگ در آخرین دربی قرن


هفته بیست و سوم لیگ برتر
پنجشنبه 26 اسفند ماه
پرسپولیس – استقلال
ساعت 17:30 دقیقه
تیم داوری: مهدی سیدعلی، محمدرضا منصوری و فرهاد مروجی

فینال فصل بیست و یکم لیگ برتر در آخرین پنجشنبه سال 1400 برگزار خواهد شد.

به گزارش هاژه، پرسپولیس و استقلال در شرایطی به مصاف یکدیگر خواهند رفت که اهمیت و حساسیت این بازی بیشتر از هر زمان دیگری است. شرایط جدول و رقابت دو تیم برای قهرمانی باعث شده که از دیدار فردای دو تیم به عنوان فینال لیگ نام برده شود.

اگر استقلال بتواند حریفش را شکست دهد گام بزرگی به سمت قهرمانی برمی‌دارد و اگر پرسپولیس بتواند اولین شکست فصل شاگردان مجیدی را به آنها تحمیل کند، اختلاف سه امتیازی دو تیم باعث خواهد شد که هفته‌‌های پایانی لیگ با حساسیت بسیار بیشتری پیگیری شود.

بازگشت تماشاگران در آخرین دربی قرن:
آخرین باری که ورزشگاه آزادی در دربی میزبان تماشاگران بود به دربی 92 برمی‌گردد. دیداری که 17 بهمن سال 98 برگزار شد و از آن تاریخ به بعد، بازیهای دو تیم تحت تاثیر سکوهای خالی ورزشگاه آزادی انجام شده است و حالا بعد از دو سال، دوباره قرار است دربی با هیجان بیشتری برگزار شود.

نتیجه هفته گذشته:
پرسپولیس با نتیجه 2 بر 1 نفت مسجدسلیمان را شکست داد و استقلال با یک گل از سد صنعت نفت گذشت.

وضعیت در جدول:
پرسپولیس با 48 امتیاز در رده دوم قرار دارد و استقلال 54 امتیازی، صدرنشین لیگ است.

دربی 98، پایان قرن اول رویارویی‌های استقلال و پرسپولیس است؛ نقطه پایان یک نبرد ازلی و ابدی که البته تمام نمی‌شود بلکه به قرن دیگری وارد خواهد شد. 

در حداقل یک دهه اخیر، دربی‌ای با چنین حساسیت جدولی انجام نشده است؛ حساسیتی که سوت پایان داور نشان‌مان می‌دهد اختلاف سرخابی‌ها چقدر می‌شود: 3 امتیاز (اگر پرسپولیس ببرد) یا 6 امتیاز (اگر مساوی شماره 200 هر دو تیم در تاریخ لیگ برتر ثبت شود) یا 9 امتیاز (اگر استقلال برنده شود).

رکورد قرمز
پرسپولیس با نباختن در دربی، خودش را به رکورد شکست نخوردن در بازی‌های خانگی لیگ برتر می‌رساند. آنها هیچ شکستی در 27 بازی خانگی آخرشان نداشته‌اند ولی این رکورد هنوز متعلق است به سپاهان که 28 میزبانی بدون شکست را سپری کرد. پرسپولیس می‌تواند قرن را با رسیدن به این رکورد و کنار سپاهان قرار گرفتن، پایان بدهد. چه تیمی رکورد سپاهان را شکست و به روند میزبانی‌های بدون باخت‌شان پایان داد؟ استقلال!

رکورد آبی
استقلال با نباختن به صنعت نفت، خودش را به بالای قله شکست‌ناپذیری یک تیم در یک فصل رساند و با پیشی‌ گرفتن از سایپا و سپاهان حالا با 22 بازی بدون باخت، رکورددار است. اما برای رسیدن به رکورد نباختن در یک فصل تاریخ باشگاه، تیم مجیدی حداقل به یک بازی دیگر نیاز دارد. تیم حجازی در لیگ 1377-1376 هیچ‌کدام از 23 بازی ابتدایی‌اش را نباخت. تیم مجیدی البته برای رسیدن به رکورد نباختن در تاریخ لیگ برتر که 26 بازی است و متعلق به پرسپولیس، هنوز فاصله دارد.

قصه هفته 23
این برای ششمین بار است که دربی برگشت تاریخ لیگ برتر در هفته 23 برگزار می‌شود. پرسپولیس هرگز در این هفته به استقلال نباخته و 2 برد و 3 مساوی دارد. استقلال اما در تاریخ لیگ برتر، تنها 2 بار به عنوان مهمان در هفته 23 شکست خورده است: لیگ‌های 18 و 20 و هر 2 بار برابر همین پرسپولیس با نتیجه یک صفر.
 
شباهت‌ها و تفاوت‌ها
سرخابی‌ها با 2 شباهت ویژه وارد دربی 98 می‌شوند: هر دو تیم به گل زدن و نباختن عادت کرده‌اند. پرسپولیس در 19 بازی آخرش تنها به دو تیم گل نزده:
استقلال و صنعت نفت.

این قصه برای استقلال در 15 بازی آخرش صدق می‌کند که آنها فقط موفق به باز کردن دروازه پرسپولیس و نساجی نشده‌اند.

هر دو تیم به باختن آلرژی دارند: 2 باخت برای پرسپولیس در 42 بازی آخر که هر دو بیرون از خانه بوده و یک شکست برای استقلال در 31 بازی آخر که خانگی بوده است.
تفاوت ویژه دو تیم اما در فاز دفاعی است: پرسپولیس فقط در یکی از 6 بازی آخرش کلین‌شیت کرده و استقلال فقط در 2 تا از 8 بازی آخرش، گل خورده. قصه دربی اما فرق دارد چون استقلال در هیچ‌کدام از 3 دربی آخرش، گل نزده درحالیکه پرسپولیس فقط در 2 تا از 8 دربی آخرش، موفق به زدن گل نشده است.

نبرد بهترین‌ها
دربی 98 رویارویی بهترین‌هاست. پرسپولیس صاحب بهترین خط حمله فصل است با زدن 33 گل و استقلال، بهترین خط دفاع فصل را دارد با خوردن 7 گل. پرسپولیس با گرفتن 29 امتیاز از 11 بازی خانگی، بهترین میزبان فصل و استقلال با کسب 25 امتیاز بازی‌های بیرون از خانه، مقتدرترین مهمان لیگ 21 است. دقیقا همین قضیه در تاریخ لیگ برتر هم صدق می‌کند؛ جاییکه پرسپولیس با گرفتن 2.01 امتیاز از هر بازی خانگی، مقتدرین میزبان تاریخ لیگ برتر و استقلال هم با کسب 1.65 امتیاز از هر مهمانی، بهترین تیم بازی‌های خارج از خانه تاریخ لیگ برتر است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد