تاريخ: ۱۴۰۱ جمعه ۲۶ فروردين ساعت ۱۵:۴۷ بازدید: 633      نظرات: 0      کد مطلب: 18206
بە داد زنبورداران برسید؛

خسارت ۲۵ میلیاردی زنبورداران مهابادی


به گزارش پایگاه خبری هاژه، برخی از زنبورداران مهابادی با ارسال فیلم‌ها و‌ عکس‌هایی مدعی شدەاند که زبورعسل‌های آنان پس از استفاده کشاورزان از یک نوع سم ممنوعه، تلف می‌شوند.
 
پیگیری‌های هاژه نشان داد که سال گذشته مصرف یک نوع سم به نام «فیپرونیل» توسط باغداران و یونجه‌کاران مهابادی، برخی از زنبورداران را متضرر کرده بود که پس از آن، سازمان دامپزشکی و جهاد کشاورزی، مصرف این نوع سم را ممنوع اعلام کرده بودند‌‌.
 ابوبکر ابراهیمی، بازرس شرکت تعاونی زنبورداران مهاباد بە خبرنگار هاژە گفت: برخلاف دستور ممنوعیت بەکاربردن سم «فیپرونیل» در سال گذشته، در کمال ناباوری متوجه شدیم که علی‌رغم وجود این نوع سم، سه سم «دلتامترین»، «سایپرومترین» و «فن والریت» وارد بازار شده و به باغداران و کشاورزان تحویل داده شده است‌.
وی افزود: در توضیحات هر چهار نوع سم یادشده، تذکر داده شده که مصرف این نوع سم  در مجاورت زنبورستان‌ها خطرناک است اما آنچه میبینیم این است که این نوع سم‌ها در بازار موجود بوده و جهت استفاده به کشاورزان تحویل داده شده است‌
بازرس شرکت تعاونی زنبورداران مهاباد تصریح کرد: زنبورداری فارغ از تاثیرات مستقیمی که بر افزایش تولیدات باغداران و یونجه‌کاران دارد، در رشد شاخص‌های اقتصادی منطقه نیز بسیار مثمر است، به همین دلیل ما از سازمان جهاد کشاورزی به عنوان نهاد مسوول و در جهت حمایت از زنبورداران، انتظار داشتیم که نظارت مستقیم بر بازار داشته باشد و مانع از توزیع این گونه سم‌ها شود‌.
وی میزان خسارات واردە بر بخش زنبورداری مهاباد را ۲۵ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: بسیاری از همکارانم زنبورستان‌هایشان نابود شده که علاوه بر ازدست رفتن سرمایه‌یشان، درآمد سال جاری آنها نیز به صفر رسیده است.
 
به‌ گزارش هاژه، علی‌رغم انتشار چندین فیلم و عکس ارسالی از سوی زنبورداران متضرر، سازمان جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد، تاکنون (دست‌کم در رسانه‌ها) نسبت به این مسئله واکنش نشان نداده است‌.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد