تاريخ: ۱۴۰۱ شنبه ۲۷ فروردين ساعت ۱۴:۳۴ بازدید: 273      نظرات: 0      کد مطلب: 18223

تن رنجور ایلام، خسته از خشکسالی بی سابقه


به گزارش هاژه به نقل از ایسنا، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان ایلام گفت: میزان بارش‌های سال زراعی جاری در ایلام تاکنون ۱۸۱ میلی‌متر بوده که این میزان نسبت به بلند مدت ۴۶ درصد و نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد کاهش داشته است.
 
علی پوراحمد با بیان اینکه استان ایلام با ۴۶ درصد کاهش بارندگی در سال جاری رتبه اول خشکسالی کشور را دارد، اظهار کرد: میزان بارش‌های سال زراعی جاری در ایلام تاکنون ۱۸۱ میلی‌متر بوده که این میزان نسبت به بلند مدت ۴۶ درصد و نسبت به سال گذشته که خشک‌ترین سال نیم قرن گذشته نامگذاری شده، ۴۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر مساحت ۲٠ هزار کیلومتر مربعی استان درگیر خشکسالی گسترده شده است، افزود: خشکسالی در ۲ سال اخیر، منابع آبی استان را تحت تاثیر قرار داده که ماحصل آن کاهش رواناب رودخانه‌ها بعضا تا ۸۲ درصد، کاهش محسوس آب‌دهی چشمه‌ها، افت سطح تراز آب زیر زمینی و کاهش حجم سدهای استان به حدود ۴۶ درصد بوده است، که با شروع فصل گرم و افزایش تبخیر و از طرفی افزایش مصرف این ناترازی بین منابع و مصارف بیشتر خواهد شد.
پوراحمد با اشاره به اینکه وضعیت استان از حیث بارش‌ها نگران کننده است، ادامه داد: کاهش بارندگی علاوه بر تاثیر سو بر طبیعت استان، سبب افت شدید منابع آب‌های سطحی و زیرسطحی شده و به تبع آن صنعت، کشاورزی و محیط زیست را به شدت تحت تاثیر قرار داده و طبیعتاً در ادامه امنیت غذایی و معیشت مردم  نیز دچار مشکل خواهد شد.
وی گفت: تغییر اقلیم و بروز سیکل‌های مکرر خشکسالی و ترسالی و همچنین عدم توزیع مناسب مکانی و زمانی بارش‌ها و توپوگرافی خشن استان، ما را ناگزیر به اجرای سدهای مخزنی برای مهار رواناب‌ها و استفاده از آن در زمان کم بارشی و خشکسالی خواهد کرد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد