تاريخ: ۱۴۰۱ شنبه ۲۷ فروردين ساعت ۱۸:۵ بازدید: 544      نظرات: 0      کد مطلب: 18228
واکنش وزیر جهاد کشاورزی به خسارت زنبورداران مهاباد

تیمی متخصص برای رسیدگی و برخورد با متخلفان تشکیل شود


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، بدنبال انتشار گزارشاتی از ضرر 25 میلیارد تومانی زنبورداران و درخواست نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی، وزارت کشاورزی در نامه‌ای خواستار بررسی وضعیت و برخورد با متخلفان شد.
مصرف یک نوع سم به نام «فیپرونیل» توسط باغداران و یونجه‌کاران مهابادی  در 2 سال گذشته چند میلیارد تومان به زنبورداران این شهرستان ضرر رسانده، این درحالیست که سازمان دامپزشکی و جهاد کشاورزی، مصرف این نوع سم را ممنوع اعلام کرده بود.
در یکماه گذشته زنبورداران مهابادی با ارسال فیلم‌ها و‌ عکس‌هایی به رسانه‌ها، بارها اعلام کردند که زنبورهای عسل‌ آنان پس از استفاده کشاورزان از یک نوع سم ممنوعه، تلف می‌شوند. 
 
در اینباره بیشتر بخوانید:
 
با آغاز سال جدید و کاهش بارندگی، برخی کشاورزان علی‌رغم ممنوعیت سم «فیپرونیل»، از آن به عنوان آفت‌کش استفاده کردند، در این بین عدم واکنش و ورود جهاد کشاورزی به موضوع تعجب برانگیز شده است.
 
 
در این رابطه جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی  از پیگیری وضعیت تلف شدن زنبور های 10 هزار کلونی عسل در وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: با دستور وزیر جهاد کشاورزی برخورد با متخلفین و جبران خسارت وارد به زنبورداران از طریق اعزام یک تیم متخصص پیگیری می‌شود.
وی افزود: با توجه به اهمیت توسعه کمی و کیفی عسل به عنوان محصول مهم در بخش کشاورزی متأسفانه در دو سال اخیر به دلیل سم پاشی مزارع یونجه در مهاباد با استفاده از دو سموم بی‌کیفیت چینی تعداد زیادی از کلنی های زنبور عسل از بین رفته است.
محمودزاده تصریح کرد: با توجه به اهمیت این موضوع از وزیر جهاد کشاورزی در درخواست شد تا این مشکل بررسی و اکیپی از افراد متخصص به منظور جلوگیری از تکرار چنین اتفاقات ناگواری به مهاباد اعزام شوند.
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: اعزام این تیم با هدف اخذ راهکار مناسب جهت تامین خسارت زنبورداران زیان دیده به صورت مستقیم و غیر مستقیم از جمله اعطای تسهیلات ارزان قیمت و بررسی دلایل این رویداد انجام می گیرد.
وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به درخواست نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که: «تیمی متخصص از این وزارت برای بررسی و رسیدگی به وضعیت تلف شدن زنبورهای عسل و برخورد با متخلفین به مهاباد اعزام خواهند شد».ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد