تاريخ: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۲ ارديبهشت ساعت ۱۳:۳۴ بازدید: 430      نظرات: 0      کد مطلب: 18773

آشنایی با ۲۰ جاذبه گردشگری همدان؛ پایتخت تاریخ و تمدن


جاذبه های گردشگری همدان


 
شهر همدان که در گویش هِمِدان نامیده می شود در گذشته با اسامی مختلفی مثل اَمدانه، هگمتانه، اکباتان، آمدانه، آنادانا و … نامیده می شده است و نام همدان ظاهرا برگرفته از آمدانه یا آمادای به معنی محل تجمع و سکونت مادها می باشد. همدان قدیمی ترین شهر ایران، اولین پایتخت پادشاهی مادها و از کهن ترین شهرهای جهان به شمار می رود. این شهر در غرب ایران قرار گرفته و مرکز استان همدان است. مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۵ طی مصوبه ای شهر همدان را رسما «پایتخت تاریخ و تمدن ایران» نام گذاری کرد و همین موضوع اهمیت تاریخی این شهر کهن را نشان می دهد. با توجه به اینکه دو فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این شهر زیبا و کوهستانی است در این مطلب تصمیم گرفتیم ۲۰ مورد از معروف ترین جاذبه های گردشگری همدان را به شما معرفی کنیم. .
 
 
 
۱- غار علیصدر از جاذبه های توریستی همدان
 
 
غار شگفت انگیز علیصدر یکی از معدود غارهای آبی است و به گفته بسیاری طولانی ترین مسیر قایقرانی درون غار در جهان را دارد. این غار حدود ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان قرار گرفته و برای بازدید از آن باید به روستای علیصدر در شهرستان کبودرآهنگ استان همدان بروید. تمام مسافرانی که به همدان سفر می کنند بازدید از این غار را هم در برنامه سفرشان قرار می دهند.
 
 
 
 
۲- آرامگاه ابوعلی سینا

یکی دیگر از معروف ترین جاذبه های گردشگری همدان آرامگاه طبیب و فیلسوف مشهور ایرانی یعنی شیخ الرئیس بوعلی سینا است که به نماد و سمبل شهر همدان تبدیل شده است. آرامگاه ابوعلی سینا در مرکز شهر همدان  و در وسطِ میدانی به همین نام قرار گرفته و مسافران در مسیر بازدید از جاذبه های دیگر می توانند از این آرامگاه زیبا و سرسبز هم دیدن کنند.
 
 
۳- آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر که به باباطاهر عریان معروف است یکی دیگر از جاذبه های گردشگری همدان است که در میدانی مستطیل شکل و سرسبز و مشجر در شمال غربی شهر قرار گرفته است. باباطاهر یکی از شعرا و عرفای بزرگ قرن چهار و پنجم است و امروزه دوبیتی های مشهورش که با لهجه لکی سروده زبانزد خاص و عام است. گنبد هشت ضلعی و فیروزه ای بسیار زیبای این آرامگاه در سال ۱۳۴۴ ساخته شده و ترکیبی هنرمندانه از معماری های قرن هفت و هشت و معماری مدرن است.
 
 
 ۴- دهکده توریستی گنجنامه

دهکده توریستی تفریحی گنجنامه پروژه ای عظیم است که از سال ۱۳۷۸ و طی ۱۶ سال در منطقه تفریحی و خوش آب و هوای گنجنامه و در کنار کتبیه های هخامنشیان و همین طور آبشار گنجنامه ساخته شده است. این دهکده از بخش های مختلفی تشکیل شده است که شامل شهربازی، تله کابین گنجنامه، سورتمه ریلی، غار آکواریوم، بانجی جامپینگ، رنجر و … می شود. از آن جا که اکثر مسافران همدان برای بازدید از کتبیه ها و آبشار گنجنامه به این منطقه می آیند پیشنهاد می کنیم حتما از این دهکده تفریحی و توریستی هم دیدن بفرمایید.
 
 
 
۵- کتیبه های گنجنامه از آثار دیدنی همدان

کتیبه ها یا سنگ نبشته های گنجنامه دو لوح سنگی به جا مانده از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است که در یک از صخره های کوهستان الوند در منطقه گنجنامه حکاکی شده است. این کتیبه ها را شاید بتوان مهم ترین دلیل برای شهرت و معروفیت این منطقه دانست. این کتیبه ها در سه ستون ۲۰ سطری  نوشته شده اند.
 
 
 
۶- آبشار گنجنامه زیباترین جاذبه های همدان 
 
یکی دیگر از جاذبه های گردشگری همدان یک آبشار زیباست که باز هم در منطقه تفریحی و خوش آب و هوای گنجنامه قرار گرفته است. آبشار گنجنامه در مسیر صعود به قله الوند و در نزدیکی کتیبه های باستانی قرار گرفته است و ۱۲ متر ارتفاع دارد. این آبشار در فصل بهار و تابستان باعث خنک شدن و تلطیف هوا می شود و در زمستان ها هم کل این آبشار به قندیل های کوچک و بزرگ بسیار زیبایی تبدیل می شود. منطقه گنجنامه برای پیک نیک و سپری کردن یک روز تعطیل همراه با خانواده بسیار مناسب است.
 
 
 
۷- تپه هگمتانه از مکان های دیدنی همدان در تابستان

هگمتانه پایتخت پادشاهی مادها و بعدها پایتخت تابستانی هخامنشیان بوده و در کتب یونانی از آن به اکباتان نام برده شده است. شهر هگمتانه یکی از معدود شهرهای کهن باستانی است که هنوز هم مهم و پابرجا باقی مانده است. تپه هگمتانه در قسمت شمالی و در بافت قدیمی و بازار همدان، در انتهای خیابان اکباتان قرار گرفته و شهری زیرزمینی به قدمت سه هزار سال را در خود جای داده است. کاوش های باستان شناسی مختلف که در طول سالیان مختلف انجام شده ابعاد بیشتری از این شهر بزرگ و باستانی را کشف کرده و آثار و اشیاء به دست آمده از این حفاری ها در موزه هگمتانه در معرض نمایش عموم قرار دارند که می توانید از آن ها دیدن کنید.
 
 
۸- کلیسای گریگوری استفان

اگر به دیدن تپه هگمتانه رفتید در انتهای محوطه به کلیسایی قدیمی به نام کلیسای گریگوری استپان یا استفان قرار گرفته است. این کلیسا در محله قدیم ارامنه قرار دارد که امروزه بخشی از مجموعه و محوطه تاریخی هگمتانه به شمار می رود.
 
 
 
 
 
۹- گنبد علویان

گنبد علویان در بلوار علویان همدان و در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله قرار گرفته و یکی از شاهکارهای معماری و تاریخی دوره سلجوقیان است. این گنبد توسط خاندان علویان و در ابتدا به عنوان مسجد ساخته شده و بعدها قسمت سرداب این بنا به مقبره خاندان تبدیل شده است. گنبد علویان در مسیر آرامگاه باباطاهر و تپه تاریخی هگمتانه قرار دارد و به دلیل موقعیت و دسترسی آسانش بازدیدکنندگان زیادی را به سمت خود جذب می کند.
 
 
 
۱۰- آرامگاه اِستر و مُردخای
 
 یکی از آثار به جا مانده از حضور یهودیان در این شهر آرامگاهی قدیمی و کهن به نام آرامگاه اِستر و مُردخای است که یکی از زیارتگاه های یهودیان به شمار می رود. این آرامگاه محل دفن ملکه استر، همسر خشایارشا و عموی او مردخای است 
 
 
 
۱۱- حمام تاریخی قلعه

حمام قلعه حمامی قدیمی است که به سبک معماری ایرانی اسلامی ساخته شده است. این حمام که تا چندین سال پیش هنوز استفاده می شد  اکنون به موزه و بخشی از آن به رستوران سنتی تبدیل شده و در مرکز شهر همدان و در یکی از محله های قدیمی به نام قاشق تراشان قرار گرفته است.
 
 
 
۱۲- میدان تاریخی امام بهترین مناطق دیدنی همدان
 
میدان اصلی و مرکزی شهر همدان میدان امام نام دارد که به دلیل نقشه و طراحی منحصر به فردش شهرتی جهانی دارد. این میدان توسط مهندسی آلمانی به نام کارل فریش طراحی و اجرا شده و برخلاف تمام میادین شهری، به جای ۴ خیابان از ۶ خیابان تشکیل می شود که در امتداد نقشه شهری با یکدیگر مرتبط می شوند. البته حواستان باشد که امروزه چندین خیابان منتهی به این میدان تاریخی به پیاده رو تبدیل شده اند و برای بازدید از این میدان باید پیاده بروید.
 
 
 
۱۳- برج قربان
برج قربان محل دفن حسن بن عطار حافظ ابوالعلا همدانی و گروهی از امرای سلجوقی است که در حد فاصل خیابان شهید مدنی و خیابان طالقانی همدان قرار گرفته است و به دلیل معماری آجری و خاصش شهرت زیادی دارد.
 
 
 
۱۴- مجسمه شیر سنگی بهترین دیدنی های همدان
 
مجسمه شیر سنگی به سنگ شیر هم شهرت دارد یک تندیس سنگی به شکل شیر است که امروزه در گوشه ای از میدان سنگ شیر قرار گرفته است. تا قبل از ورود اسلام  به ایران این تندیس شیر به همراه قرینه اش در دروازه شهر همدان قرار گرفته بود.
 
 
 
 
۱۵- موزه تاریخ طبیعی همدان
موزه تاریخی طبیعی مجموعه کم نظیر از انواع گونه های حیوانی، گیاهی و طبیعی اقلیم ایران و سرتاسر دنیاست که در یک مجموعه گرد هم آمده اند. این موزه متعلق به دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینای همدان است و در انتهای چهار باغ آزادگان در مساحت ۲۰۰۰ متر مربع واقع شده است.
 
 
 
۱۶- مسجد جامع همدان
مسجد جامع شهر همدان مسجدی تاریخی است که در دوره های مختلف تاریخی ساخته شده است. گفته می شود که این مسجد در دوره فتحعلی شاه یا محمد شاه قاجار آغاز شده باشد. شبستان و مناره ها و کاشی کاری زیبای این مسجد نمونه ای از هنر معماری ایرانی اسلامی می باشد.
 
 
 
۱۷- پارک مردم مهم ترین جاذبه های گردشگری همدان 
پارک مردم یا بوستان مردم یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین پارک های شهر همدان است که سابقا لوناپارک نامیده می شد. این پارک روبروی دانشگاه بوعلی سینا قرار گرفته و محیط بسیار مناسبی برای پیک نیک، تفریح خانواده ها و کودکان است. در بخش هایی از این پارک اجازه چادر زدن و کمپ به مسافران هم داده می شود و به همین جهت مسافران زیادی این پارک را برای اقامت انتخاب می کنند. پارک مردم در مسیر گنجنامه قرار گرفته و آب و هوایی بسیار خنک و مطبوع دارد.
 
 
 
۱۸- شهربازی رنگین کمان
در فاصله کمی از پارک مردم و در بلوار ارم همدان، پارک و شهربازی رنگین کمان قرار گرفته است. این شهربازی فوق العاده جذاب و مفرح می تواند ساعت ها شما و کودکانتان را سرگرم کند. تفریحات مختلف مثل بازی های کامپیوتری، بولینگ، تیراندازی، جامپینگ و چندین رستوران سنتی و فست فود و … از جمله جاذبه های این مکان هستند.
 
 
۱۹- تپه عباس آباد از جاذبه های طبیعی همدان 
 
یکی دیگر از مراکز تفریحی و جاذبه های گردشگری همدان تپه عباس آباد است که بعد از پارک مردم، در مسیر گنجنامه و مشرف به میدان قائم قرار گرفته است. از بالای این تپه می توانید چشم انداز بی نظیری به دره سرسبز عباس آباد و شهر همدان داشته باشید که به ویژه در هنگام شب بسیار زیبا و چشم نواز است. در این محوطه یک دریاچه مصنوعی زیبا قرار گرفته که وسطش رستورانی مدرن و زیبا ساخته شده است. علاوه بر این، کلیه امکانات رفاهی مثل پارکینگ، رستوران و کافه های مختلف، امکان اسکان و اقامت مسافران و … قرار دارد و تپه عباس آباد را به مجتمعی تفریحی و توریستی تبدیل کرده است.
 
 
۲۰- پیست اسکی الوند جذاب ترین تفریح های همدان
 
همدان شهری کوهستانی است که در دامنه کوهستان الوند قرار گرفته است. به همین دلیل بسیاری از مناطق کوهستانی این شهر و استان در بخش زیادی از سال پوشیده از برف هستند و محیط مناسبی را برای ورزش مفرح اسکی به وجود آورده اند. پیست اسکی تاریک دره یا الوند در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی جاده گنج نامه قرار گرفته و یکی از پیست های اسکی خوب و استاندارد ایران به شمار می رود.
شما می توانید تمام این جاذبه های دیدنی و جذاب را در طول سفر هیجان انگیز خود به همدان مشاهده کنید و سفرنامه خود را به این منطقه بکر و دیدنی آغاز کنید.
 


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد