تاريخ: ۱۴۰۱ جمعه ۲۳ ارديبهشت ساعت ۱۳:۱۴ بازدید: 539      نظرات: 1      کد مطلب: 18788

میش مرغ در معرض انقراض است


پرنده میش مرغ، گونه نادری است که در آذربایجان غربی زیست می‌کند و متاسفانه در آخرین سرشماری، آمار آن به 30 پرنده رسیده و در معرض خطر انقراض است.
 
 


 
به گزارش هاژه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ميش مرغ به عنوان یکی از گونه هاي در معرض خطر انقراض در كشور ما محسوب می شود كه در حال حاضر تنها نقطه پراكنش آن در نزديكي شهرستان بوكان و در محل پناهگاه حيات وحش سوتا و حماميان زيست است.
 
رضا فرجی اظهار کرد: طبق بررسي هاي ميداني از جمعيت اين گونه مهم در سال جاري تنها تعداد حدود 30 قطعه مشاهده شده است كه زنگ خطر تهديد جمعيت را به صدا درآورده است.
 
وی با بیان این که دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به وظايف ذاتي خود با تمام توان درصدد است كه جمعيت اين گونه را حفاظت کند، افزد: در حال حاضر در اقدام فوري نسبت به شناسايي تهديدات و تلاش در جهت جلوگيري از بیشتر شدن این معضلات، اقدام هایی را انجام داده است و اعتبارات لازم را برای خريد محصولات كشاورزي به منظور جلوگيري بيشتر از تخريب لانه ها و مرگ و مير احتمالي جوجه ها به اداره كل حفاظت محیط زیست استان آذربايجان غربي ابلاغ شده است. 
 
فرجی گفت: برای شناسايي اولويت هاي محل هاي جوجه آوري و حفاظت از آن ها، قراردادي با یک شركت دانش بنيان در دست تدوین است كه طي آن با استفاده از دوربين هاي حرارتي نصب شده بر پهپاد محل هاي لانه گزيني شناسايي مي شود.
 
سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اعزام گروه هاي كاري در غالب ماموريت هاي محوله به محل زيست میش مرغ، تعيين اعتبار لازم برای احداث قرنطينه و افزايش حفاظت زيستي از میش مرغ از جمله اقدام های دیگر اين دفتر برای حفاظت از این پرنده با ارزش دانست.
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

یوسف لاچینی ۱۴۰۱/۲/۲۴
میش مرغ سهلا مریشکی عادی خومان اوه در حالی انقراضه وجیرناکوه

نظر خود را براي ما ارسال كنيد