تاريخ: ۱۴۰۱ جمعه ۳۰ ارديبهشت ساعت ۱۱:۶ بازدید: 1684      نظرات: 2      کد مطلب: 18933

جاهای دیدنی بانه


 

 

جاهای دیدنی بانه

غربی ترین شهر استان کوردستان شهر بانه است که با داشتن جاذبه های طبیعی زیبا ، ارائه اجناس خارجی در این شهر ، این منطقه را گردشگر پذیر کرده است.بانه از شهرهای غربی کوردستان و تنها چند کیلومتر با کشور عراق و اقلیم کوردستان فاصله دارد که در  سالهای اخیر این منطقه به قطب گردشگری استان کوردستان تبدیل شده است.

از جاذبه های گردشگری بانه کوهای سرسبز و بلند قامت دوزین و بابوس است و نماد زیبایی این استان در کوه آربابا است که از شهرت زیادی برخوردار است و شهر بانه در دامنه کوه آربابا ساخته شده است.شهر بانه سالانه میزبان میلیون ها مسافر و گردشگر از شهرهای کشور ایران است.

دیدنی های بانه

دریاچه سد بانه

 
 

در ۹ کیلومتری پارک های دوکانان و پیرمراد در جاده ی سقز به بانه این سد و دریاچه زیبا قرار گرفته است.طبیعت و پوشش گیاهی زیبای آن، این منطقه را منحصر به فرد کرده است.دریاچه، زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده زیرا منظره ی زیبای آن را بالای گردنه خان نمایان دیده می شود.پوشش جنگلی اطراف دریاچه طراوت خاصی به منطقه بخشیده و بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است.

کوه آربابا


یکی از نمادهای زیبای حماسی بانه و مهمترین جاذبه آن کوه بلند و با شکوه آربابا است.کوه در جنوب بانه واقع شده و داستانهای بسیاری از نام کوه آربابا نقل شده است و هنوز ابهاماتی در پرده ی این نام گذاری وجود دارد.وجود شخصیت آربابا در قصه ها و اشعار کوردی ، همچون کوه آربابا در فرهنگ مردم بانه جایگاه ویژه ای دارد.

ارتفاع کوه آربابا ۲۱۷۰ متر است و قدمت آن به دوره دوم زمین شناسی می رسد.به جز داستان ها و روایت ها این کوه برای کوهنوردی هم هیجان انگیز است و جهت رفاه کوهنوردان پناهگاهی در بالای کوه ساخته شده است.

غار سنگی حسین کوهکن

 
 


غار دست سازی در منطقه توریستی میگوره از توابع شهر بانه وره بنام غار سنگی حسین کوهکن بنا شده.این غارتوسط مرد کرد بنام حسین کوهکن از اهالی شهر بانه وره که فقط یک پا دارد بنا شده.این بنا از ۴ خانه مجزا و ۹ اتاق تشکیل شده است.این شخص خانه هایش را بطول ۲ تا ۳ متر و ارتفاع ۱.۲ الی ۱.۷ متر ساخته است.

در قسمت شمالی و پشت صخره ورودی اصلی واقع است.ورودی غار دریچه ای باریک در دل صخره با شیب کم و ارتفاع کوتاه و چند پله است و محل ورود، دالانی بسیار کوچک به ۳ ورودی می رسد که برای خود حمام و دستشویی هم ساخته است.

پارک کوهستانی دوکانان

 

یکی از دیدنی های دیگر بانه با چشم انداز زیبای آن پارک کوهستانی دوکانان در دامنه کوه آربابا و جنیره است.این پارک ضمن اشراف به بانه دارای چشم انداز زیبا و منحصر به فردی است.سکوهایی  برای چادر زدن در این پارک برای مهمانان در نظر گرفته شده است.این مجموعه زیبا دارای شهر بازی،  ایستگاه سلامت و وسایل ورزشی است.علاوه بر این امکانات هر ساله از طرف سازمان میراث فرهنگی نمایشگاه صنایع دستی در این پارک برگزار می شود و گردشگران با آمدن به پارک و تفریح از این نمایشگاه سالانه دیدن به عمل می آورند.


 
 
 
 

پارک کوهستانی پیر مراد

 
 


پارک پیر مراد در دامنه کوه آربابا از دیگر جاهای دیدنی بانه است. این پارک هم محیطی برای رفاه و تفریح و هم زیارت است.در این پارک سکوهایی برای بر پایی چادر و بوفه احداث شده که رفاه مسافران را برقرار کرده اند همچنین شما می توانید به زیارت پیر مراد هم بروید.


سنت قدیمی مردم بانه این است که چهارشنبه های هر هفته مردم به زیارت پیر مراد می روند و روزهای چهارشنبه و جمعه این پارک بسیار شلوغ است.قبل از اینکه این پارک کوهستانی احداث شود زیارتگاه پیر مراد آن جا بوده است و مردم به زیارت می رفتند اماا مروزه این مکان به پارک جنگلی بسیار زیبایی تبدیل شده است.

 

روستای سبدلو

 
 

این روستا زیبا بخاطر داشتن بنار یا بلوط در کل ایران شهرت دارد.روستای سبدلو به دره های خوش آب و هوا و جنگل های سبز شهرت یافته است. این روستا در قسمت جنوب سد بنه و دامنه کوه وزنه در ارتفاعات سراوردان و جاران واقع شده است.


شغل مردم روستا دامداری و پرورش ماکیان است.مردم به کشاورزی و پرورش حیواناتی مثل:مرغ ،غاز ، بوقلمون و زنبور عسل می پردازند.زمستان های سرد و سوزناک این روستا و بادهای زیادی که درون دره ها می پیچد از زیباترین زمستان های فلات ایران است و منظره ای برفی آن که برف بر روی درختان نشسته به شدت بی نظیر و زیبا و بکر است و هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.


روستای هفتاش

 
 

یکی از جاهای تاریخی ،گردشگری ،زیارتی ، فرهنگی شهر بانه روستای هفتاش است.این منطقه جزء مناطق دست نخورده و بکر بشمار می آید و سالانه هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می کند و ظرفیت این را دارد که میزان گردشگران را بطور چشم گیری افزایش دهد.این روستا آثار زیارتی و تاریخی کهن را در دل خود جای داده است.

روستای نجنه

دیگر جای دیدنی بانه که در فاصله ۳۸ کیلومتری از بانه است روستای نجنه نام دارد.فضای روستا جنگلی ،کوهستانی است.اهمیت این روستا بخاطر طبیعت زیبا و بکر و فراوانی چشمه سارها در آن است.مسجد قدیمی روستا و قرآن قدیمی در آن با معماری جالبش مردم را به این روستا جذب کرده است.مجتمع شیلات کوچکی هم در روستا است که ماهی های خوشمزه با طعم لذیذی دارد که درهمان جا ارائه می شود.

روستا و تفرجگاه سورین

 
 

در جنوب شرقی بانه و در مسیر جاده بانه به سقز تفرجگاه سورین قراردارد.یکی از متراکم ترین پوشش گیاهی شهرستان بانه در این تفریحگاه است.این پوشش ارتفاعات را پوشانده و منظره ای از کوه وجنگل زیبا را به تصویر کشانده است.یک زیارتگاه و مسجد قدیمی هم در این مکان است.

 
روستای مال مال
 
 
 

روستای مال مال از توابع بخش نمشیر است که از شمال به کوه حوتوانه ، جنوب به روستای شیدیله ، از شرق به روستای سیاحومه و آلی ماکان از غرب به روستای نمازگاه متصل است.امکانات رفاهی روستا کم است اما طبیعت بکر ودست نخورده آن از مهمترین دلیل جذب گردشگران است.

غار شوی

 
 

در۱۲ کیلومتری شهر بانه نزدیک به روستای شوی ، غار شوی واقع شده است.این غار در سال ۱۳۴۷ کشف و بررسی شد.دهانه ورودی غار کوچک و ۱ متر است ولی ارتفاع آن در داخل نزدیک ۲ متر است.در انتهای آن کمی آب موجود است. این غار جزء غارهای آبرفتی و ریزشی است که برای غار نوردی نیاز به تجهیزات و اطلاعات کافی درباره غارنوردی است.

مجتمع های تجاری بانه

 
 

بسیاری از گردشگران به قصد خرید به این منطقه آزاد مرزی (بانه) سفر می کنند مراکز بانه از مهمترین مکانهای این شهر هستند. مجتمع تجاری بانه بنام های :بازاربزرگ آفتاب درخشان ، مجتمع تجاری گلستان ، مرکز خرید سان سیتی ، بازارچه مرزی سیرانبند و بازار بانه است ِکه از مراکز مهم ومحبوب تجاری این منطقه به حساب می آیند.


مسیر دسترسی به بانه

اگر هوایی تا سنندج بروید از سنندج تا بانه

۲۷۰ کیلومتر راه یعنی حدود ۳ ساعت است.اما اگر از تهران به بانه بروید ۱۲ ساعت در راه هستید.در سفر طولانی که دارید از شهر های قزوین ، تاکستان ، ابهر ، زنجان ، بیجار ، دیواندره و سقز رد می شوید که اگر دوست دارید به این شهر ها هم سر بزنید و دیدن کنید.سپس بعد از رد کردن این شهرها به بانه می رسید.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

جمال ازسقز ۱۴۰۱/۲/۳۱
سلام.انتظارمی رود شهرداری بانه به بخشهای توریستی وتفریخی بانه توجه بیشتری داشته باشد دوکانان خیلی وارفته وخشک است جاپارک واستراحت گاه جالبی ندارد.متاسفانه همه روبخش تجاری بانه متمرکزشده اند.
2
1
پاسخ به این اظهارنظر

رحیم ۱۴۰۱/۲/۳۰
اگر به بانه خواستید سفر کنید از شهرستان قیدار بروید یا همان خدابنده قزوین تاکستان ابهر قیدار بیجار دیواندره سقز بانه لااقل ۲ساعت زودتر به مقصد خواهید رسید


نظر خود را براي ما ارسال كنيد